Jubileumi JAK-tábor augusztus végén Szigligeten
3 perc olvasásAz idei, 2013. augusztus 27-31-ig tartó JAK-táborban a jubileumi 25. alkalomra készülnek. A helyszín ezúttal is Szigliget, az Alkotóháznak otthont adó Esterházy Kastély lesz. Célunk a nosztalgikus múltba révedés helyett ezúttal is a színvonalas és sokszínű szakmai programok megszervezése és a művészeti élet aktuális kérdéseinek megvitatása.
Az idei, 2013. augusztus 27-31-ig tartó JAK-táborban a jubileumi 25. alkalomra készülnek. A helyszín ezúttal is Szigliget, az Alkotóháznak otthont adó Esterházy Kastély lesz. Célunk a nosztalgikus múltba révedés helyett ezúttal is a színvonalas és sokszínű szakmai programok megszervezése és a művészeti élet aktuális kérdéseinek megvitatása.
Az idén még szélesebbé tesszük az elismert tanárok által vezetett íróműhelyek kínálatát. A megszokott költői (Kemény István), próza- (Bán Zsófia) és drámaszeminárium (Visky András) mellett ezúttal kritikusi továbbképzőt tart Keresztesi József, valamint a tavalyi nagy sikerre való tekintettel ismét lesz slaminárium Pion István, Simon Márton és Závada Péter irányításával.
A változatos műhelyek mellett továbbra is izgalmas témákkal várjuk a jelentkezőket. A kortárs kulturális életben egyre nagyobb vitákat kiváltó változásokkal, újabb és újabb kihívásokkal kell szembesülnünk, éppen ezért irodalmárok, képzőművészek és színházi szakemberek, valamint intézményvezetők segítségével a kultúra, politika és művészeti autonómia témájában tartunk kerekasztal-beszélgetéseket. Mérlegre tesszük a jelenlegi állapotot, felmérjük a kortárs művészet jövőbeli lehetőségeit, s mindeközben arra keressük a választ, összefér-e a jelenlegi kultúrpolitika a művészeti autonómiáért küzdő elképzelésekkel.
Irodalom- és kultúrtörténeti előadásainkat ezúttal Németh Zoltán tartja a kimeríthetetlen, újabb kérdéseket felvető posztmodern magyar irodalomról. Kiemelt vendégünk pedig ezúttal Schein Gábor, költő, író, irodalomtörténész lesz.
Az idén új könyvekkel jelentkező Tompa Andrea és György Péter két elméleti szakember, Selyem Zsuzsa és Boka László segítségével valós és képzelt Erdély(ek)ről fognak beszélgetni. A témát bővítendő „határontúli" folyóiratok (Látó, Korunk, Irodalmi Szemle, Híd stb.) szerkesztőit is meghívtuk, hogy a posztszocializmus és kultúraköziség témakörében kifejtség álláspontjukat.
Egy JAK-tábor nem múlhat el az irodalmi élet újabb szereplőinek bemutatkozása nélkül. Kiállítással egybekötött program keretében a Tárna Csoport és a Hímzőkör lesz a vendégünk. A 2013-as JAK-füzetek közül Fenyvesi Orsolya Tükrök állatai, Farkas Arnold Levente A másik Júdás, a JAKkendő-díjas Szil Ágnes Tangram, valamint legújabb szerzőnk, Pál Sándor Attila Pontozó című verseskötetét mutatjuk be. A populáris kultúra és a filozófia vonzáskörében mozgó fiatal irodalomkritikusok pedig az év egyik legérdekesebb prózakötete, A patkány éve kapcsán hirdetik meg az apokalipszist.
A nemzetközi Re:verse fordítói workshopon ezúttal kortárs észt szerzők (Jürgen Rooste, Carolina Pihelgas és Kaur Riismaa), valamint a kortárs magyar költészet fiatal képviselői (Áfra János, Szőcs Petra és Tolvaj Zoltán) vesznek részt.
Részletes program és a jelentkezéssel kapcsolatos információk a JAK honlapján.