Kacskaringós úton halad az arany
A javuló konjunktúramutatók hatásának is betudhatók azok a masszív aranyeladások a múlt héten, amelyek visszalökték a sárga fém árfolyamát 1.700 dollár irányába. A meglepően pozitív adatok mellett növekszik ugyanakkor az aggodalom, hogy demokraták és republikánusok az Egyesült Államokban nem állapodnak meg időre a jövő év elejétől életbe lépő automatikus stabilizációs mechanizmusokról, és ettől ismét recesszióba, úgy nevezett „fiskális szakadékba" zuhanhat az amerikai és a világgazdaság – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
A javuló konjunktúramutatók hatásának is betudhatók azok a masszív aranyeladások a múlt héten, amelyek visszalökték a sárga fém árfolyamát 1.700 dollár irányába. A meglepően pozitív adatok mellett növekszik ugyanakkor az aggodalom, hogy demokraták és republikánusok az Egyesült Államokban nem állapodnak meg időre a jövő év elejétől életbe lépő automatikus stabilizációs mechanizmusokról, és ettől ismét recesszióba, úgy nevezett „fiskális szakadékba" zuhanhat az amerikai és a világgazdaság – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Az arany igen változékony arcát mutatta az elmúlt kereskedési héten, ami jelentős mértékű ingadozást jelentett mindkét irányba. Hosszútávú befektetők és rövidtávú spekulánsok egyaránt feszülten figyelték a kurzus hirtelen végbemenő vad irányváltásai miatt átmenetileg talán drámainak ható kilengéseket. A megnövekedett volatilitással kapcsolatban számos találgatás is napvilágot látott, volt, aki máris az aranypiac „összeomlását" vizionálta. Valójában nem történt azonban több egy szerdai mínusz 1,5%-os napon belüli elmozdulásnál, ami viszonylag hétköznapi esemény a világ tőzsdéin, és nem is szokott senkit egy napnál tovább foglalkoztatni.
Miközben nem világos, hogy a vártnál kedvezőbben alakuló amerikai konjunktúramutatók, egy bróker által rosszul rögzített eladási megbízás, a New York-i határidős kereskedésben még nyitott decemberi pozíciók utolsó napra hagyott lezárása, esetleg egyes nagybankok short-pozícióinak agresszív növelése, vagy az emelkedésre fogadó kereskedési robotok tömeges kistoppolása vezetett-e szerdán a néhány percen belüli szabadeséshez az aranynál, a fizikai teljesítésű aranyalapokba továbbra is rendíthetetlenül áramlik a tőke. Az elmúlt héten ismét rekord rekordot követett az alapok által tartott aranykészletekben. A jellemzően hosszútávú befektetői mentalitást tükröző ETF-eket következetesen találják meg a megtakarításaik számára biztonságos menedéket keresők.
A szerdai áresés után egyes piaci szereplők még a sebeiket nyaldosták, amikor a figyelem már ismét az euróválság és az amerikai „fiscal cliff" körüli aggodalmakra terelődött. A „költségvetési sziklaszirtet" egyrészt a George W. Bush által bevezetett adó- és járulékkedvezmények kifutása jelenti az év végén, másrészt pedig a tavaly az adósságplafon körüli kongresszusi vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott úgynevezett Budget Control Act 2011 életbe lépése 2013. január 1-jén. E kettő együtteséből áll össze az a radikális államháztartási kiigazító csomag, amelynek maradéktalan és azonnali teljesülése esetén az USA gazdasága a „fiskális sziklaszirt" széléről ismét a recesszió mély szakadékába zuhanhat.
A fiskális szakadék elkerülése ezért jelenleg a washingtoni törvényhozás legfőbb célja, de az ehhez vezető utat republikánusok és demokraták természetszerűleg máshogy képzelik el. Így nehéz megjósolni, hogy a fennmaradó pár hét elég lesz-e a pártok közötti kompromisszumra, mint ahogy az is kiszámíthatatlan jelenleg, hogy milyen megegyezés születik végül meg. Egy biztos, amennyiben a megengedett időn túl zajlana a huzavona, úgy abból a nemzetközi pénzpiacokon extrém felfordulás kerekedhet, beláthatatlan következményekkel a nemesfémek árfolyamára. Egyes elemzők erre az esetre párhuzamot vonnak a tavaly nyári eseményekkel az amerikai adósságlimit megemelése kapcsán. Akkor a pártok közötti patthelyzet két hónap alatt az aranyár közel 30%-os drágulásához vezetett. Mások, közvetlenül a Lehman-csőd utáni állapotokkal látnának hasonlóságot, amikor a kibontakozó recesszió hatására minden tőzsdei árfolyam, többek között az aranyé is zuhanni kezdett. Akkoriban létkérdés lett a likviditás megőrzése, és ez minden eszközkategóriában általános kiárusításhoz vezetett.
A tárgyalásokra megmaradó időszakban az év végéig nagy valószínűséggel ideges piacokra kell felkészülni, amelyek érzékenyen fogják a dollár rezdüléseit lekövetni. Az aranyár hagyományosan negatív korrelációban van a dollár árfolyamával, tehát a dollár ereje rángathatja majd ide-oda az aranyat.
Rövidtávon a csütörtökön és pénteken megjelenő amerikai munkerőpiaci adatok lehetnek a legnagyobb befolyással a nemesfémárfolyamokra, de kamatdöntő ülést tart a kanadai, az ausztrál és a brit jegybank is a héten, amelyekről szintén indulhat ki impulzus a piacokra. Csakúgy mint a végeláthatatlan euróválságtól, amelynek következő állomásaként Portugália és Spanyolország is tárgyalásokat kezdeményezhet egy a görögökéhez hasonló adósságenyhítési programról.
Arany, ezüst – technikai elemzés
Az arany technikai grafikonján jól felismerhetően egy úgy nevezett „füles csésze" (Cup and Handle) alakzat figyelhető meg. A csészét a március elejétől szeptember végéig húzódó ív alkotja, az október-novemberi korrekciós illetve konszolidációs szakasz pedig a csésze fülét adja. Ez utóbbi akkor zárul le, amint az árfolyam emelkedő görbéje ismét megérkezik a csésze felső peremére, 1.800 dollár magasságába. Az ott futó horizontális ellenállási szint áttörése ekkor elemi erővel következhet be. Az elméleti célár a csésze magassága (250 dollár) plusz a kitörés szintje (1.800 dollár), vagyis nagyjából 2.050 dollár lenne, amelyet az alakzat kezdetétől a kitörésig eltelt idő (9 hónap) alatt érhetné el az árfolyam. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az alakzat kiteljesedéséig a csésze füle azért még hosszan elnyúlhat. Mindaddig érdemes azonban ezt az izgalmas technikai képletet figyelemmel követni, amíg 1.683,50 dollár alá nem esik a jegyzés.
Az ezüst charton gyakorlatilag ugyanaz a technikai formáció figyelhető meg, mint az aranynál, azzal a különbséggel, hogy a csésze füle már közvetlenül a 34,37 dolláros döntő jelentőségű ellenállási szint tesztelése előtt áll. Amennyiben az áttörés megtörténik, bő 10 dolláros növekedésre lehet középtávon kilátás.
© www.aranypiac.hu – Magyar Aranypiac Kft