EuroAstra

Kezünk fogásképtelenséggel fenyegető betegségének műtétet kiváltó gyógyítása

Kezeink az összes többi szervünknél nagyobb információtömeget cserélnek agyunkkal. Ennek a bonyolult szerszámnak balesetek és betegségek egyaránt okozhatnak problémát. A két terület eltérő, komoly szakmai tapasztalatot, speciális tudást igényel (traumatológia, kézsebészet, mikrosebészet, stb.)

 

Kezeink az összes többi szervünknél nagyobb információtömeget cserélnek agyunkkal. Ennek a bonyolult szerszámnak balesetek és betegségek egyaránt okozhatnak problémát. A két terület eltérő, komoly szakmai tapasztalatot, speciális tudást igényel (traumatológia, kézsebészet, mikrosebészet, stb.)

 

A Dupuytren-kontraktúra, a tenyéri bőnye (kötőszövet) vastagodása és zsugorodása az ujjak karomszerű, nem oldható begörbüléséhez, akár teljes fogásképtelenséghez vezet. Eddig csak műtéti gyógyítást alkalmaztak, de ez évben nálunk is elindult a gyógyszeres, injekciós kezelés.

 

Lábon előforduló változatát, ami jelentősen ritkább, Ledderhose-betegségnek nevezzük.

 

A betegség eredete még nem ismert. Férfiaknál ötször gyakoribb és az 55 év táján jelenik meg. A hölgyeknél  tíz évvel később. A cukorbetegség, epilepszia, nagy mennyiségű és gyakori alkohol fogyasztás, dohányzás fokozzák kockázatát.

A világban gyakorisága a melegebb éghajlat felé csökken. Európában 13-ról 3 %-ra.

 

Az első jelek: a megvastagodott bőr és a fájdalmat nem okozó csomók  a kötőszövet mélyében. Évek során az ínhüvely hegszövetei zsugorodott kötegekké válnak, ez vezet az ujjak begörbüléséhez.

 

A műtét a zsugorodott ínhüvely eltávolítását jelent, ami a benne futó erek és idegek miatt bonyolult és több órás.

 

A USÁ-ban kb. egy évtizede rájöttek, hogy van egy baktérium, amelyik olyan enzimet állít elő, ami feloldja a Dupuytren-kontraktúra hegszöveteit. A gond az volt, hogy szinte minden más kötőszövetet is oldott. A Pfizer cég hosszú fejlesztése vezetett a 7 éve rendszeresített XIAPEX injekció kifejlesztéséhez, ami csak az ínhüvely  (és az ín) anyagára hat.

 

A miskolci, B.A.Z. Megyei Egyetemi Oktató Kórház Traumatológia Kézsebészeti Centruma jelenleg a legnagyobb hazai szakintézmény a területen. Évente 2500 műtétet végeznek és 10000 beteget látnak el.

Vezetője dr. Szabó Zsolt PhD, a Magyar Kézsebész Társaság elnöke. (az Európai szervezet vezetője, a globális szervezet helyettes vezetője) Annak az iskolának a képviselője, melyet többek között Manninger és Renner professzorok neve fémjelez.

 

Így kapott a miskolci centrum elsőként lehetőséget arra, hogy a mára nálunk is engedélyezett szer és módszer alkalmazását elindítsa 20 beteg kezelésével.

 

A gyógyszeres terápia igen hatékony és megbízható. A világban elvégzett mintegy 10000 kezelésből csak 5 db járt komoly szövődményekkel. Ez a statisztika elképesztően jó. A kevés műhiba oka minden esetben az orvos képzetlensége volt. Az injekció helytelen beadásával a beteg ínhüvely mellett az ín is „kiolvadt".

 

Ezért a Magyar Kézsebészeti Társaság úgy döntött, hogy hazánkban csak olyan orvos végezheti a Dupuytren-kontraktúra injekciós gyógyítását, aki eredményesen részt vett a szükséges továbbképzésen.

 Az OEP még nem finanszírozza a kezelést, így az injekció  kb. 240 ezer forintos árát jelenleg a betegeknek kell fedezniük. A hazai ár így is jelentősen a külföldi alatt van, ami újabb  egészségturizmust indíthat el.

 A műtét és utókezelés tipikusan három hetes ápolást és betegállományt, az injekciós kezelés mindössze pár napot jelent. A finanszírozás gazdasági érvei közé tartozik, hogy a műtét esetében gyakori a visszaesés, az injekciós kezelésnél mindössze 20 % a kiújulás veszélye.

 A felmérések szerint Magyarország ÉK-i régiójában évente 200 Dupuytren-kontraktúra beteg, országosan több, mint 1000 várható. Ebből következik, hogy az OEP finanszírozás jelentő költségvetési megtakarítást fog eredményezni – túl a betegek hatékony és kevesebb szenvedéssel járó gyógyításán.

 

 

Hecks Ferenc

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük