Lengyel János: A SOBRI-TALÁNY
3 perc olvasásA rablók, a betyárok és (újabban) a gengszterek iránti rokonszenv minden népnél megfigyelhető. Mi több, némelyiküket a köztudat valóságos hősként tartja számon.
A rablók, a betyárok és (újabban) a gengszterek iránti rokonszenv minden népnél megfigyelhető. Mi több, némelyiküket a köztudat valóságos hősként tartja számon.
Magyarország igencsak bővelkedik betyárokban: Rózsa Sándor, Sobri Jóska, Savanyú Jóska – hogy csak a leghíresebbeket említsem.
A legtöbb legenda Sobri alakját övezi. De ki volt valójában ő?
A legelterjedtebb közhiedelem úgy tartotta, hogy ez a betyárvezér nem más volt, mint Vay József gróf, a későbbi honvéd őrnagy.
Egy másik feltevés szerint Sobri a becsehelyi Csúzi-család egyik fia volt.
A mendemondákat Eötvös Károly a Budapesti Hírlap 1887. októberi számaiban közölt cikksorozatában igyekezett feloldani.
Az ő állítása szerint a Sobri név alatt a Vas megyei Endréd település kovácsának fia, Pap József rejlik, aki kivételesen szép férfi volt, a lányok bolondultak utána. A Casanova-életmódhoz persze pénzre volt szüksége, amit lopással kívánt előteremteni, s így menthetetlenül elindult lefelé a lejtőn. Első nagyszabású akcióját Fényes Istókkal követte el, amelynek során kirabolták a kolomposi számadó juhászt.
Később egyre több szegénylegény csatlakozott hozzá. A legismertebbek: Milfaj (az alvezére), Mógor, Király, Jancsi, Pap Andor és Francli.
A banda fosztogatásai annyira megsokasodtak, hogy 1836 nyarán Sopron megye katonákat kér a kormánytól. Sobri ekkor embereivel együtt áttette székhelyét Veszprém, majd Győr megyébe. A tüskevári és a tornai rablás után két olyan rablást hajtottak végre, amely később a vesztüket okozta.
1836. októberében Sobri és bandája először a szolgagyőri kastélyt rabolta ki, amelynek ura Hunkár Antal ezredes volt, majd Kónyban az uradalmi számtartót. Ezzel betelt a pohár. A felháborodott ezredes Bécsbe ment, ahol V. Ferdinándtól és József nádortól követelte: őt, a hazájáért vérét ontó nemest, védje meg az állam a haramiáktól!
A hajtóvadászatot azonnal elrendelték. Kilenc vármegye fegyveresei indultak a szegénylegények felkutatására, s nem eredménytelenül. Először Milfaj került bitóra, utána Mógor és Király.
Eötvös szerint ekkor mondta Sobri: „Az én kezemen más vére még nem szárad, én csak egyszer fogok vért ontani".
Kutyaszorítóba került, hiszen vérszomjas üldöző sereg lihegett a nyomában: nyolcvan zsandár, ötven dzsidás, a megyei népfelkelők és huszonöt kalandvágyó nemes – neki viszont csak tizennégy embere volt.
1837 februárjában a lápafői ütközet során Sobri csapatát teljesen bekerítették az üldözők. Látva kilátástalan helyzetét, Sobri szíven lőtte magát.
Akkoriban még nem volt gyakorlat a hullák boncolása, a halottakat ott helyben hantolták el. Talán épp ez az oka annak, hogy sokan kétségbe vonták Sobri öngyilkosságát.
Ami bizonyos: megtalálták nála Hunkár ezredes drága puskáját és drágaköves csatját, ami köztudomásúan csak a vezért illethette meg. Bizonyos Rece Marci is azt vallotta, hogy a szíven lőtt halott valóban Sobri volt.
A későbbiekben elfogott Varga Pista viszont erősen állította, hogy a vezére még él, s ezzel a vallomásával életben tartotta a legendát. Az eset után szerte Európában, sőt New Yorkban is többen látni vélték Sobrit.
Ami viszont Eötvöst látszik igazolni: Sobri Jóska, a rablóvezér soha többé nem bukkant fel Magyarországon.