Luxustermékek vezetik a piacot
3 perc olvasásTavaly azok a szektorok teljesítettek kiemelkedően, amelyek a válság idején a legnagyobb esést könyvelték el, mint például a pénzügyi szektor vagy a luxustermékeket gyártó iparág vállalatai. Egyre növekszik a kereslet a nyersanyagok iránt is, ami a tényleges világgazdasági bővülést mutatja. Az európai kamatkörnyezet emelkedése pedig hosszabb távon segíti az euróban denominált kötvény-, és pénzpiaci alapok hozamkilátásait.
Tavaly azok a szektorok teljesítettek kiemelkedően, amelyek a válság idején a legnagyobb esést könyvelték el, mint például a pénzügyi szektor vagy a luxustermékeket gyártó iparág vállalatai. Egyre növekszik a kereslet a nyersanyagok iránt is, ami a tényleges világgazdasági bővülést mutatja. Az európai kamatkörnyezet emelkedése pedig hosszabb távon segíti az euróban denominált kötvény-, és pénzpiaci alapok hozamkilátásait.
Tavaly szemmel láthatóan kirajzolódott a trend, miszerint a jóval kockázatosabb, ám magasabb hozammal kecsegtető eszközalapok teljesítménye komoly kiegyensúlyozó hatást jelenthet egy-egy unit-linked portfólióban. Miközben 2009-ben a befektetők jellemzően lecsökkentették ázsiai kitettségüket – Ázsián belül a Kínára fókuszáló eszközalapoknál is nettó tőkekivonás volt megfigyelhető – addig 2010-ben nőtt a kockázatvállalási hajlandóság: a kelet-közép-európai – Oroszországot is ideértve -, illetve a latin-amerikai térséget egyre inkább előtérbe helyezték a befektetők.
„A kétszámjegyű hozamok és a válság legnehezebb éveit követő ismételt bizalomnövekedés hatására egyértelműen azt látjuk, hogy az ügyfelek kezdenek visszafordulni a kockázatosabb befektetések felé." – fejtette ki Bartók János, az Aviva Életbiztosító elnök-vezérigazgatója. „Miközben a személyes befektetési portfóliókban növekszik a kockázatosabb befektetési eszközalapok részaránya, egyre nagyobb szerephez jut a diverzifikáció, ami a megtakarítók tudatosságát jelzi." – tette hozzá.
A megtakarítók a korábbinál jobban megfontolt, alaposabban válogatott portfóliót alakítanak ki maguknak, teret engedve a kiegyensúlyozottabb befektetéseknek, így kötvénytípusú, a pénzpiaci, és árfolyamgarantált eszközalapoknak – derül ki az Aviva befektetési szakértőinek elemzéséből.
Az Aviva alapkezelői partnereinek döntő többsége a részvénytípusú befektetések részarányának növelését ajánlja a kötvény-, vagy pénzpiaci befektetésekkel szemben. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy érdemes óriási kockázatot vállalva, rövid távú, spekulatív céllal érdemes lenne teljesen átrendezni a portfóliókat. Egy-egy ésszerű, a személyes kockázattűrő képességnek megfelelő és azon határokon belül mozgó befektetési reallokáció mindenképpen javasolt lehet az idei évben, akár a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások között is.
Az idei kilátásokat elemezve látható, hogy az olaj árfolyama továbbra is emelkedik, az amerikai WTI típusú könnyűolaj hordónkénti ára 108 dollár felett jár, és olajpiaci szakemberek további emelkedést valószínűsítenek. Több elemzésben találkozni már 140 dolláros hordónkénti árral az idei évre vonatkozóan. Az olajár emelkedéséből első sorban a nyersanyaggal jól ellátott, gazdag olajkinccsel rendelkező országok profitálhatnak leginkább, mint Oroszország. Az orosz tőzsdeindex nagyságrendileg kétharmadát az energetikai szektorhoz kapcsolódó részvénytársaságok adják.
A latin-amerikai régió meghatározó gazdasága Brazília. A dél-amerikai ország töretlenül fejlődik, a hosszabb távú pozitív kilátásokat a 2014-es labdarúgó világbajnokság és a 2016-os nyári olimpia erősíti. E két, világviszonylatban is kiemelkedő esemény óriási infrastrukturális beruházást és tőkebeáramlást igényel.