Magyar részvétellel zajlott az Európai Virágosítási Verseny sajtótájékoztatója a Francia Szenátusban
3 perc olvasás– Az Entente Florale Europe – az Európai Virágosítási Verseny Európa legnagyobb környezetszépítõ versenye,, amely mára már mozgalommá nõtte ki magát. A verseny évrõl évre 12 ország mintegy 28 ezer települését és több mint 50 millió lakosát képes összefogásra ösztönzi.
– Az Entente Florale Europe – az Európai Virágosítási Verseny Európa legnagyobb környezetszépítõ versenye,, amely mára már mozgalommá nõtte ki magát. A verseny évrõl évre 12 ország mintegy 28 ezer települését és több mint 50 millió lakosát képes összefogásra ösztönzi.
Magyarország a közép-kelet-európai térségbõl 1990-ben elsõként kapcsolódott be az európai versenybe, és az egyik alapító tagja volt a versenyt szervezõ brüsszeli székhelyû Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaságnak. A másfél évtizedes európai szereplés méltó elismerése, hogy 2006-2008 között Magyarország tölti be a szervezet alelnöki tisztjét, Pollák Erika, a Magyar Turizmus Zrt. projektmenedzsere személyében. 1994 óta a magyar városok és falvak a hazai, ?Virágos Magyarországért" versenyben is megmérettetik magukat évrõl évre. A gyõztes falu, illetve város az elismerés mellett elnyeri a jogot, hogy képviselje Magyarországot a következõ évi európai versenyben.
2007. május 30-án, az európai szervezet alelnöke, a Magyar Turizmus Zrt. munkatársa, Pollák Erika is részt vett azon a sajtótájékoztatón, amelyet a Francia Szenátusban, a Luxemburg Palotában tartott az a két francia település (Nancy és Gélaucourt), amely 2007-ben Franciaországot képviseli ez Európai Virágos Városok és Falvak versenyében. A sajtótájékoztatón jelen volt Christian Poncelet, a Francia Szenátus elnöke is.
A franciák kezdettõl fogva lelkes résztvevõi voltak a versenynek és jelentõs szerepet vállaltak annak lebonyolításában. Az európai versenyben eleinte csak az Európai Közösség országai vehettek részt, de 1990-ben, az Európai Turizmus évében – francia kezdeményezésre – a szervezet megnyitotta kapuját a közép-kelet európai országok elõtt is, ezzel új szakaszt nyitva a mozgalom történetében. A virággal díszített környezet megteremtése mellett a szervezet új célokat is kitûzött maga elé, így napjainkban már a környezetvédelem, az ökológia, a vízgazdálkodás és a fenntartható fejlõdés szempontjainak is meg kell felelniük a részt vevõ településeknek, ezen felül egyre nagyobb hangsúly helyezõdik az oktatási programokra, az örökölt természeti és építészeti értékek megõrzésére és a fogyatékkal élõk környezetszépítõ tevékenységbe történõ bevonására.
A verseny sikerének titka abban rejlik, hogy üzenetével segíti az európai nemzetek közötti egyetértést, egymás kulturális értékeinek megismerését és elismerését, valamint a közös európai természeti és kulturális örökség megõrzését és gyarapítását.
A hazai verseny több mint egy évtizede alatt a magyar településeknek csaknem kétharmada döntött a részvétel mellett. Az európai versenyben eddig három magyar város, Siófok (1997), Kaposvár (2004 ) és Nagyatád (2006), valamint egy falu, Géderlak (2002) kapta meg a legnagyobb elismerést, az arany fokozatot, de számos település büszkélkedhet ezüst-, illetve bronzéremmel is. A 2007. évi európai versenyben Eger és Noszvaj képviseli Magyarországot.
http://www.villes-et-villages-fleuris.com/europe.htm
http://www.entente-florale.eu/english/page1/page1.html
Eger: