2024.december.22. vasárnap.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Magyar Vegyészeti Múzeum

3 perc olvasás

A Vegyészeti Múzeum épülete Várpalotán  a_thury-var.jpg

 

A vegyiparra gondolva elsősorban a sósav és a kénsav jut az eszünkbe. Minek a Solvay-technológia bemutatásához múzeum? Hát, ha csak alapanyagokat állítana elő a vegyipar, akkor nem is kellene. De gyárt még többek között gyógyszert, műanyag termékeket, mosószert, illatszert, festéket. Hiszik, nem hiszik, még motorbenzint és a gázolajat is.   

   Székesfehérvárra látogatva, ha már beteltünk a megyei jogú város látnivalóval, utazzunk pár kilométerrel távolabb Várpalotára. Csodáljuk meg a Thury-kastélyt, amelynek névadója Thury György királyi kapitány, háborús hős, országszerte ismert vitéz és híres bajvívó volt a XVI. században és akit Miksa király aranysarkantyús vitézzé avatott. A négy saroktornyos  kastély egyik szárnyában található a Magyar Vegyészeti Múzeum, amely Európában az egyetlen ilyen jellegű intézmény.

   A múzeumot Szekér Gyula nehézipari miniszter, maga is vegyészmérnök, alapította 1970-ben. Az intézmény munkatársai a kémia tudományához, oktatásához és alkalmazásához kapcsolódó tárgyi és írásos emlékeket gyűjtik, konzerválják és rendszerezik. A gyűjtemény 8.100 tárggyal, 37.200 ipartörténeti dokumentummal, 8.700 fénykép-negatívval büszkélkedhet. Könyvtára 17.000 kötetes, nyitva áll a kutatók, érdeklődők előtt. Az épületben található a Híres Magyar Vegyészek Arcképcsarnoka is. Megjegyzem, hogy 13 magyar, vagy magyar származású Nobel-díjas között 4  kémiai Nobel díjat kapott, Zsigmondy Richárd, Hevesy György, Polányi János és Harsányi János. (Közéjük sorolnám Szent-Györgyi Albertet is.)

   Nem részletezem  a múzeum gazdag anyagát, egy kivétellel. A második emeleti Márványterem a hazai kémiaoktatás 1750-1950 közötti fejlődését mutatja be. Megismerhetjük az oktatás jelentős hazai művelőit, kiemeli a kémiaoktatásban bevezetett laboratóriumi gyakorlat elterjesztésében a példa értékű Selmecbányai Bányászati Iskolát, a hazai tudományos kutató és oktató helyek létesülését. Ezt a kiállítást 1996-ban az Iskolatörténeti Emlékbizottság „1000 éves a magyar iskola” emlékplakett elismerésben részesítette.

   A múzeum mentorai Körtvélyes István a BorsodChem, Huszár Andor a Tiszai Vegyi Kombinát és Kisgergely Lajos a Péti Nitrogénművek vérigazgató voltak.

   Ez úton küldöm üdvözletemet Kisgergely Lajosnak, aki a Budapesti Műszaki Egyetem gépészmérnöki karának vegyipari gépész szakán szerzett oklevelet és akivel együtt érettségiztem. Osztálytársak, sőt padtársak, kollégiumi szobatársak és tanulótársak (van-e még ma is ilyesmi?) is voltunk. Évtizedek óta nem láttuk egymást. Lalikám, ez úton üdvözöllek, kívánok családodnak, gyermekeidnek, unokáidnak sok örömet és hosszú életet.

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Alapította : Pósvári Sándor - 1973. Powered by WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. 2025©