Még finomabb lesz a magyar csokoládé — Új technológiákkal ismerkednek a cukrászok
3 perc olvasásKorszerű technológiákkal ismerkednek a hazai cukrászok, miközben a gépek által egyenletes minőséget állíthatnak elő, akár nagy tételben is. A magyar piacon is kialakult, megerősödött már egy réteg, amely egyre komolyabb eszközöket vásárol annak érdekében, hogy javítsa a minőséget és új piacokat szerezzen.
Korszerű technológiákkal ismerkednek a hazai cukrászok, miközben a gépek által egyenletes minőséget állíthatnak elő, akár nagy tételben is. A magyar piacon is kialakult, megerősödött már egy réteg, amely egyre komolyabb eszközöket vásárol annak érdekében, hogy javítsa a minőséget és új piacokat szerezzen.
A táblás csokoládék és pralinék megmunkálásához, öntéséhez a nagykereskedelmi forgalomban lévő csokoládépasztillát fel kell olvasztani, majd lehűteni és ismét felmelegíteni. Így stabilizáljuk a csokoládé fő összetevőjét, a kakaóvajat. Ezt nevezzük temperálásnak, ami szép matt színűvé és pattanóssá teszi a csokoládét. Ehhez a folyamathoz nagyon pontosan, mindössze pár Celsius-fokos hőmérsékleti tartományban kell tartanunk a masszát. A magyar piacra most bevezetett készülék használatával ideális tartományban marad a csokoládé – magyarázza Kocsis Csaba, a sütőipari, cukrászati berendezések forgalmazására szakosodott Kogép Kft. ügyvezetője.
Ugyanígy komoly technikai előrelépést jelent az úgynevezett OneShot készülék, amely a praliné és töltött csokoládékészítést forradalmasítja. Az egyik tartályban található az olvadt csokoládé, a másikban a töltelék. A digitálisan programozható készüléken beállíthatjuk, milyen formájú legyen a kész édesség, mennyi tölteléket tegyen hozzá. Ugyanazokból az összetevőkből többféle színű, formájú praliné készülhet. A gép villámgyorsan dolgozik, óránként 60-80 kilogramm termék előállítására alkalmas.
Az említett készülékek az olasz Gami termékei, ez a cég korábban nem forgalmazta hazánkban a berendezéseit. Egy másik olasz cég gépeivel pedig egyenesen a kakaóbabból, vagy kakaómasszából és kakaóvajból lehet csokit készíteni. Ennek előnye a kakaóbab esetében, hogy meghatározott termőhelyről származó csokoládét tud előállítani a gyártó, ami a prémium szegmens igényeinek is megfelel. Ha masszából és vajból készíti a vállalkozó, az pedig jelentős anyagi megtakarítást eredményezhet. Becslések szerint egy ilyen beruházás akár két év alatt megtérülhet – ismertette a Kogép ügyvezetője.