Még nem állt helyre a kockázatviselési hajlandóság a piacon
Miután a hét elején az offshore jüan (CNH) egynapos kamata 100 százalék fölé emelkedett, a spekulánsok menekülőre fogták a dolgot – ennek eredményeképpen az offshore és onshore jüan spot árfolyamai közötti különbözet 2 százalékot meghalad
Miután a hét elején az offshore jüan (CNH) egynapos kamata 100 százalék fölé emelkedett, a spekulánsok menekülőre fogták a dolgot – ennek eredményeképpen az offshore és onshore jüan spot árfolyamai közötti különbözet 2 százalékot meghaladó szintről a nulla közelébe zuhant. A CNH rövidtávú kamatlábai egy éjszaka alatt összeomlottak (még így is magas szinten állnak), így ezt a menetet egyelőre Kína nyerte a spekulánsokkal szemben. Sajnos a kamatlábak extrém volatilitása gyakorlatilag lehetetlenné teszi mind a nagy, mind pedig a kisebb befektetők számára, hogy éljenek a jüan leértékeléséből adódó kereskedési lehetőségekkel – ez a helyzet messze visz minket a szabad piac koncepciójától, és ez felveti annak kockázatát, hogy az offshore jüan idővel teljesen jelentéktelenné válik.
A piac ugyanakkor az onshore jüan (CNY) árfolyamában tapasztalható stabilitást pozitív tényezőként értékelte, így a kockázatviselési hajlandóság a tegnapi napon és az éjszakai kereskedésben is élénkült, de később gátat szabott ennek az ázsiai kereskedés utolsó óráiban a kínai részvénypiacon tapasztalt esés. Ennek eredményeképpen az USDJPY az ázsiai kereskedési órák alatt ismét 118,00 fölé emelkedett, azonban kérdés, hogy csak átmeneti-e a javulás, vagy az árfolyam képes lesz-e kitartani hosszabb ideig.
Ahhoz, hogy ismét fellendüljön a piac, az USDJPY-nek tartósan 120,00 fölé kellene mennie, az érdeklődésnek pedig inkább a Fed kamatemelési tervei irányába kellene visszafordulni, a kockázatviselési hajlandóságnak pedig tovább kellene erősödnie.
Az euró kapcsán a gyengülés jeleit tapasztaljuk, és elég nehéz most az euró számára kedvező tényezőket találni a piacon a kockázatviselési hajlandóság élénkülése/mérséklődése kapcsán várható pozicionálási hatásokon kívül. Az EURUSD esetében figyeljük az 1,0800 körüli szinteket, hogy meglássuk, vajon a piac nekiáll-e tesztelni a közelmúltban elért mélypontokat, illetve megindulnak-e ismét az árfolyamok a ciklus mélypontja felé.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.