
Róla szólva talán már ez a cím sem egészen pontos, mert látványosságok tekintetében India igazán mesebeli szépségeket kínál, sok másban viszont a valóság jócskán eltér a mesétől. Nem is egy ország, hiszen 28 tagállamból áll, több mint 3 millió km2 területével inkább egy kontinens! Tízszer akkora, mint Olaszország, lakóinak száma meghaladja Kínáét. Ebből következően, egy Indiáról szóló beszámoló csakis hézagos lehet. Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy már i.e. 9000-ben lakott városai voltak, az egyiptomi vagy a Római Birodalom ekkor még nem is létezett! Érthető tehát a rengeteg látnivaló. Bővelkedik a Világörökség részét képező helyszínekben, utunk során számos ilyennel fogunk találkozni. Jaipur városa például teljes egészében ilyen helyszínnek számít.
Sokan idézik a Szent Ágostontól származó a mondást, mely szerint a világ egy könyv és aki nem utazik, csak egyetlen lapját olvassa el. Ez feltétlenül igaz Indiára. Különös, sokszínű, lenyűgöző – és megdöbbentő! Igen, vannak szent tehenek, de nem ez a fontos. Egymás mellett látható a dollármilliárdosok gazdagsága és az európai szemmel nézve elképzelhetetlenül mélységes nyomor párosa, ami elgondolkodásra kell, hogy kényszerítsen mindenkit, aki csak egyszer is járt arra. Ezen az úton Indiának csak egy kis részét ismerjük meg, a látnivalókban leggazdagabb tartomány, Rajasthan néhány városát: Delhit, Agrát, Jaipurt, Puskhart, Jodhpurt, Ranakpurt és Udaipurt. Innen egy belső légijárattal Mumbaiba repülünk és a tengerparti metropolisz megtekintésével búcsúzunk Indiától.
India történetét, a radzsok (király), radzsputok (herceg), maharadzsák (nagy király), harcait jól ismerjük. Egy idő után megjelentek az iszlám hívő mogulok, egy vegyes népség, nevük a mongol egyik változata. Afgánokkal és a törökökkel keveredve törtek be északról és harcoltak a radzsok ellen ellen. Egy döntő csatában, 1526-ban ők győztek. A hódítás után megkezdődik az iszlám építkezés, elsősorban mecseteket építettek. Később megismerkedtek a hindu építészettel. Jellemzője, a tetőt záró szerkezet, 4 vagy több oszlopon áll és esernyő alakú teteje van. Ők rátesznek a hindu oszlopokra egy mogul kupolát, így keveredik a hindu és a mogul építészet. A hinduk monogámok voltak, de amikor tapasztalták, hogy a mogul császároknak több felesége van akkor azt mondták, hogy nekik is lehet. Így lett régen, Rajasthan tartományban, a radzsoknak több feleségük, de ma már csak egy van.
Delhi nevezetességei közül kiemelkedik a Vörös Erőd. Sah Dzsahán mogul szultán uralkodása alatt épült, az 1600-as évek közepén. A tervezésbe, kivitelezésbe a szultán maga is beleszólt. Amit ő felépíttetett, azt látjuk ma is, jelentősebb bővítés azóta nem történt. Két kilométer hosszú vizesárok veszi körül, a vizét az ugyancsak szentnek számító Jamuna folyó adta egykor, most már nem töltik fel vízzel. Falai 25-27 m magasak, vörös homokkőből épültek. Egyik érdekessége, hogy ugyanazok tervezték, akik a világhírű Taj Mahal építésében is részt vettek. Itt volt a mogul birodalom fővárosa, 1857-ig. Jelenleg is használja az indiai katonaság, ezért csak egy kisebb része látogatható. Az, ahol az uralkodó és a kísérete élt, a hölgyek laktak és ahol fogadta a látogatókat.
Ez utóbbi, két helyszínen zajlott. Az egyik, egyszerűbb, de nagyobb területen a szultán a mindennapi gondokkal őt felkeresőket hallgatta meg, és hozott ítéleteket, döntéseket. Ám volt egy másik, a Magánkihallgatások Csarnoka, ahol a külföldi követekkel és az arisztokrácia képviselőivel találkozott. A falakat belül borító fehér márványlapokat különleges, színes márvány és drágakő berakások díszítik. Olyan finom kézműves munka minden egyes darab, hogy végigsimítva, nem érezhető az illesztések pereme. Tökéletesen simára csiszolták mindegyiket. Sajnos lelkiismeretlen turisták, vandálok néhányat kikapartak, ezek helyét nem pótolták, a lukak jól mutatják a kártételt. A területet ma már kamerák vigyázzák. Indiában számos vallás képviselőivel találkozhatunk. Az egyik ilyen, az 1669-ben létrejött, monoteista szikh. A szó tanítványt jelent. Számukra a legfontosabb a család, nem hagynak elkallódni senkit, mindenkit felkarolnak. Minden szikh gyereknek kötelező iskolába járni, közöttük 100%-os az iskolázottság. Mindenki tanul angolul. Elvetik a kasztrendszert, náluk az emberek egyenlők.
A férfiak már messziről jól felismerhetők, magasak, erős, izmos alkatúak. Hajukat nem vágják le, méteresnél is hosszabb lehet, a turbánjuk tartja össze. Egy férfinél lenni kell fésűnek, és tartozékuk még a tőrszerű, rövid kard, rövid fehér alsóruha. A nők között kékszemű is van. Sok városban van templomuk, Delhiben a Gurdwara Bangla Sahib a turisták számára is látogatható. Csak mezítláb, előzetesen vízbe lépve szabad bemenni és a fejét mindenkinek fednie kell. A szikhnek kötelező önkéntes munkát végezni a templomban, naponta több ezer embert látnak el ingyen élelemmel.
Egész India legnagyobb mecsete a Jama Masjid is Delhiben található. Az iszlám szunnita ágához tartozik. Építtetője ugyanaz a Sah Dzsahán mogul szultán, aki a Vörös Erődöt létrehozta. Éppen szemben van az erőddel, 1656-ban avatták fel. Egyik kapuja Mekka felé néz. Sokáig a mogul császárok mecsetje, ezért szimbolikus jelentősége is volt, de még ma is működő templom. A két sarkában egy-egy – 41 méter magas minaret áll, tetejüket a jellegzetes, oszlopos kupola díszíti. Az udvarán egyszerre huszonötezer ember is imádkozhat. A brit uralom idején, egy időben tilos volt vallási célra használni, laktanyát telepítettek bele. Csak az 1800-as évek második felében kapták vissza a hívők, de olykor még napjainkban is színhelye politikai megmozdulásoknak.
Van persze Delhiben újabb korban készült látványosság is – nem is akármilyen. Az egyik legszebb hindu templom, a Lakshmi Narayan. Építése hat évig, 1933-tól 1939-ig tartott. Mahatma Gandhi avatta fel és ő lehetővé tette, hogy minden kaszt tagjai beléphessenek imádkozni. A turisták is látogathatják. Számunkra feltűnő a főbejárat fölött látható két horogkereszt. Szanszkrit nyelven szvasztika a neve, körforgást jelez, az örök életet. Nagyon fontos, háromezer éves szimbólum a hindu emberek életében. A horgok belsejében, a törésnél, olykor egy-egy pontot is elhelyeznek. A németek ezt a jelképet eredeti értelmétől megfosztva használták fel. Érdekessége, hogy régen sok helyen ismert volt, még Dél-Amerikában is. Középen, a hármasnak vagy harmincasnak látszó jel az „OM” hangot jelöli, a meditálásnál hosszan ejtve mondják ki a hinduk.
A város egyik legkülönösebb építménye az 1986-ban megnyílt, egy kicsit a Sydney-i Operaházra is emlékeztető – némileg lótuszvirág alakú – 34 méter magas, kerek, de mégis kilencszögletű Baha’i templom. Ez a világ legfiatalabb vallása, feladatának tartja, hogy minden népet szeretetben egyesítsen. Szerintük az erkölcs mindenhol azonos, csak a politikusok használják a saját érdeküknek megfelelően. A lótusz nagyon fontos a hindu vallási körben, ezért ábrázolja ezt a templom, ahová vallástól, nemtől függetlenül, bárki beléphet, de előbb a cipőt le kell venni. Zsákokba szedik, a látogatás végén visszaadják. Belül kép, szobor, szószék, oltár nincs, a kupola közepe alatt érdemes elcsendesedve helyet foglalni. Sokan mondják azt, hogy valamilyen érzés – energia, földsugárzás – hatja ott át őket. Lehet, hogy ez a templom összegyűjt valamit a kozmikus energiából?
(folytatjuk)
(A szerző a Fehérvár Travel szervezésében járt a helyszíneken)