Napjainkhoz igazítják a római jogot is — Új könyv és konferencia a római, illetve az európai joggal kapcsolatban
3 perc olvasásMinden jogot tanuló első nagy lépésként a római jogot sajátítja el, amely immár másfél évezrede nem változott. Változik azonban jelenkori világunk, amelynek jobb megértése végett időről időre a római jogról alkotott képünket is meg kell újítani. A római jog története és institúciói című könyv legújabb, bővített kiadása továbbra is a Nemzeti Tankönyvkiadó gondozásában jelenik meg. A könyv nemzetközi viszonylatban is jelentős újítása, hogy a szerzők az Európán kívüli jogrendszerekre is kiterjedően tárják az olvasó elé a római jog továbbélését a középkortól napjainkig.
Minden jogot tanuló első nagy lépésként a római jogot sajátítja el, amely immár másfél évezrede nem változott. Változik azonban jelenkori világunk, amelynek jobb megértése végett időről időre a római jogról alkotott képünket is meg kell újítani. A római jog története és institúciói című könyv legújabb, bővített kiadása továbbra is a Nemzeti Tankönyvkiadó gondozásában jelenik meg. A könyv nemzetközi viszonylatban is jelentős újítása, hogy a szerzők az Európán kívüli jogrendszerekre is kiterjedően tárják az olvasó elé a római jog továbbélését a középkortól napjainkig.
A tankönyv szerzői, Földi András és Hamza Gábor arra törekedtek, hogy a római jogot a modern jogok alapjaként mutassák be. Az immár 15., átdolgozott és bővített kiadásban megjelent munka, mint azt címe is tükrözi, a római jog történetét és institúcióit mutatja be. A történeti rész azonban nemcsak a római államszervezetet és jogforrásokat tárgyalja, hanem a római jog továbbélését is részletesen bemutatja egészen napjainkig. Az „institúciók" kifejezés a római magánjog klasszikus tananyagát és rendszerét jelenti, amely nagyrészt tovább él a modern polgári törvénykönyvekben is.
A tankönyv elején részletes, több száz tételt tartalmazó, tematikusan rendezett szakirodalmi tájékoztató olvasható, referenciamunkaként való használatát pedig a forrásmutató, továbbá a több mint 3000 tételből álló név- és címmutató, valamint tárgymutató biztosítja.
A könyvet 2010. november 8-án a Magyar Tudományos Akadémia és az ELTE által a Magyar Tudomány Ünnepe keretében rendezett „Római jog, jog-összehasonlítás, európai jog" című konferencián mutatják be a szerzők.