Nélkülünk: nem!!! Az idei Médiaparlament záródokumentuma
4 perc olvasásA Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (PHDSZSZ) mint a legtöbb médiában érdekelt szakszervezetet tömörítő érdekvédelmi szövetség 2008 november 21-én, pénteken az érdekvédelmi képviselők, a szakmai szervezetek reprezentánsai, civil szervezetek képviselői, továbbá a közszolgálati médiaintézmények küldöttei részvételével megrendezte a Médiaparlamentet. Az ezúttal már második alkalommal megrendezett tanácskozás zárónyilatkozatot fogadott el.
A Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (PHDSZSZ) mint a legtöbb médiában érdekelt szakszervezetet tömörítő érdekvédelmi szövetség 2008 november 21-én, pénteken az érdekvédelmi képviselők, a szakmai szervezetek reprezentánsai, civil szervezetek képviselői, továbbá a közszolgálati médiaintézmények küldöttei részvételével megrendezte a Médiaparlamentet. Az ezúttal már második alkalommal megrendezett tanácskozás zárónyilatkozatot fogadott el.
A MÉDIAPARLAMENT 2008 ELFOGADOTT ZÁRÓDOKUMENTUMA
NÉLKÜLÜNK? NEM!
A nyilvánosságról szóló egyik legfontosabb törvény nem készülhet a nyilvánosság kizárásával, törvényt a törvényes út betartásával kell előkészíteni. Újra kell alkotni a közmédia fogalmát, biztosítva annak pártoktól független finanszírozását is.
HISZÜNK A MEGEGYEZÉSBEN
Az elmúlt 12 évben több kísérlet történt új Médiatörvény megfogalmazására. Ezeknek egyetlen közös tulajdonságuk volt: titokban, szakértői vagy politikusi csoportok készítették, és a teljes törvény megfogalmazását követően hozták nyilvánosságra. Egyik sem jutott el az országgyűlési folyamatig.
Úgy gondoljuk, ez a munkamódszer bizonyította, hogy a szakma és lakosság érdeklődését kiváltó törvényt nem lehet társadalmi vita nélkül, titokban előkészíteni. Hisszük, hogy a nyilvánosság által minden fázisában követhető törvényalkotási folyamat, amely a partnerek folyamatos konzultációján és megállapodásain alapul – célravezető lehet. Újra kell alkotni a közmédia fogalmát, biztosítva annak a kormánytól és a pártoktól független finanszírozását is.
NEMZETI MÉDIA KEREKASZTAL
Felkérjük a kormányt, hogy a programjában megfogalmazottaknak megfelelően, minden eddigi sikertelenség ellenére segítse elő az új médiaszabályozás létrejöttét. Hozzon létre Nemzeti Média Kerekasztal, azzal a mandátummal, hogy nyilvános folyamatban alakítsa ki a leendő törvény alapelveit. Vegyenek részt a munkában:
– a pártok médiapolitikusai
– a szakmai szervezetek, érdekképviseletek képviselői
– a jelenlegi felügyelő szervezetek képviselői
– a kereskedelmi, a közszolgálati, a közösségi média, valamint a független műsorkészítők képviselői
MIT SZERETNÉNK?
Az információs társadalom tagja törvényileg biztosítva élvezzen olyan információs és részvételi szabadságot, hogy hozzáférjen az emberiség és a magyarság felhalmozott kincseihez, hogy tájékozódjon, és felelősen dönthessen. Működő médiarendszer nélkül elképzelhetetlen, hogy az ember részt vehessen saját életkörülményei, együttélési szabályai, a társadalmi erőforrásokkal való gazdálkodás, a helyi és országos kormányzás alakításában. E nélkül nem lehet működtetni az igazgatási, gazdasági, közoktatási és egészségügyi rendszereket, közvetíteni a kor problémáit felismerő és feldolgozó, mintákat és modelleket adó művészet eredményeit.
ÉS MIT AKARUNK?
Új szabályozásra, új kommunikációs és közmédiumokról szóló törvényekre van szükség, amelyek a nemzeti hírügynökségtől a helyi lapokig, a kormányportáltól az önkormányzati honlapokig rendezik a közpénzen fenntartott médiumok helyzetét és jövőjét.
Ezért kezdeményezzük, hogy a kormányzat kezdjen párbeszédet a média dolgozóit képviselő szakszervezetekkel, szakmai szervezetekkel, a nyilvánosság előtt dolgozzon ki jogalkotási programot, és felkérjük a parlamenti pártokat, hogy ezen célok érdekében működjenek együtt.
A Médiaparlament részvevői