November 5-én, szombaton indul a MÁV Szimfonikusok új koncertsorozata, a négy estés Zongorabérlet
3 perc olvasás
A két novemberi, illetve két májusi hangverseny főszereplője természetesen a zongora, amelyet olyan kiváló előadók szólaltatnak meg, mint Jevgenyij Mikhailov, Ránki Dezső, Jean-Efflam Bavouzet és Frankl Péter.
A két novemberi, illetve két májusi hangverseny főszereplője természetesen a zongora, amelyet olyan kiváló előadók szólaltatnak meg, mint Jevgenyij Mikhailov, Ránki Dezső, Jean-Efflam Bavouzet és Frankl Péter.
November 5. 18:00 – Zongorabérlet 1.
Olasz Kultúrintézet
November 7. 19:00 – Lukács Miklós-bérlet 2.
Zeneakadémia
Program:
Sz. Prokofjev: Rómeó és Júlia – szvit
Sz. Rachmaninov: Változatok egy Paganini témára, op. 43
P. I. Csajkovszkij: Francesca da Rimini – Fantázia Dante nyomán, op. 32
Közreműködik: Jevgenyij Mikhailov – zongora
Vezényel: Mark Gorenstein
Mark Gorenstein 1985-től 1988-ig volt a MÁV Szimfonikusok vezető karmestere. Tevékenysége alatt a zenekar alaposan megismerte az orosz repertoárt, illetve sokat fejlődött játéktechnikáját, dinamikai differenciáltságát tekintve. Szerződése lejárta után Gorenstein visszatért hazájába; az Új Oroszország Ifjúsági Zenekara zeneigazgatója lett, a világ számos országában vendégszerepelt, és csaknem ötven lemezfelvételt vezényelt. Aktuális hangversenyeinek műsora remek áttekintést ad a romantika és a 20. század elejének orosz zenéjéről. Csajkovszkij Francesca da Rimini c. szimfonikus fantáziája Dante Isteni színjátékának első része, a Pokol egy epizódját dolgozza fel. Prokofjev Rómeó és Júlia szvitje Shakespeare halhatatlan tragédiájának nagyszerű zenei feldolgozása, Rachmaninov Paganini-variációi pedig a zeneszerző három remek zongoraversenye mellett mondhatni egy negyedik versenyműve, amely hallatlanul nehéz, de nagyon hálás feladatot jelent a szólista, Jevgenyij Mikhailov számára. Az orosz zongoraművész Kazanyban, majd a Moszkvai Konzervatóriumban tanult. Több nagy nemzetközi zongoraversenyen ért el előkelő helyezést – 2002-ben például első díjat nyert a Los Angeles-i Rachmaninov Versenyen. Eddig több mint 700 koncertet adott szerte a világban; fellépéseit mindenütt elragadtatott kritikák kísérik.
November 17. 19:00 – Erdélyi Miklós-bérlet 2.
Zeneakadémia
November 19. 18:00 – Zongorabérlet 2.
Olasz Kultúrintézet
Program:
J. Brahms: Változatok egy Haydn témára, op. 56a
L. van Beethoven: IV. (G-dúr) zongoraverseny, op. 58
J. Brahms – A. Schönberg: g-moll zongoranégyes, op. 25
Vezényel: Csaba Péter
Közreműködik: Ránki Dezső – zongora
A zongorabérlet következő sztárja, Ránki Dezső az az előadó, aki mindig meglepi valamivel közönségét, mindig tud valami újat mondani az előadott művekről. Az a művész, akinek minden fellépése egyszeri és megismételhetetlen esemény. Beethoven G-dúr zongoraversenye jó alkalmat kínál ehhez: mind közül ez a legegyénibb hangú, a legtalányosabb, amely a legnagyobb szabadságot adja az előadónak abban, miként tolmácsolja a szerző mondanivalóját. A zongora, ha nem is szólal meg Brahms Schönberg által hangszerelt kvartettjében, ihlető eleme ennek a műnek is. Brahms olyan csodálatosan bánt a mű eredeti változatában a zongorával és a három vonós hangszerrel, hogy a hallgató minden alkalommal új hangszíneket hall benne. A kifejezésnek olyan erejét tapasztalhatjuk, amely szinte kiált a zenekari megszólaltatásért – nem csoda hát, hogy a modern zene 20. századi híres szerzőjének, Arnold Schönbergnek ihlete támadt ezt a kamaraművet szimfonikus zenekarra átírni. Brahms maga nagymestere volt a zenekari hangzásnak: Haydn egy koráljának témájára komponált variációiban csodálatos hangszínek szólalnak meg; az egyes változatokban eleven karaktereket, a mű végén pedig egy remekbeszabott fúgát hallhatunk.
Lantai József