Op-art avagy Vasarely a Fény Galériában
2 perc olvasásGyermekként -persze legfőképpen az iskolai órákon, a füzetekbe- imádtam olyan rajzokat készíteni, ami a szemet próbára teszi, ami optikai csalódásokat okoz, ahol sok a kocka, a kör, a vonal, az a vonal, ami véletlen sem egyenes, hanem különböző formákat „kerül" . Aztán később megismertem Victor Vasarely munkáit. Hát csoda, hogy megkedveltem?
Gyermekként -persze legfőképpen az iskolai órákon, a füzetekbe- imádtam olyan rajzokat készíteni, ami a szemet próbára teszi, ami optikai csalódásokat okoz, ahol sok a kocka, a kör, a vonal, az a vonal, ami véletlen sem egyenes, hanem különböző formákat „kerül" . Aztán később megismertem Victor Vasarely munkáit. Hát csoda, hogy megkedveltem?
„Az itt kiállított grafikái nem a legjellemzőbbek, a tömegeknek, iskolásdiákoknak nem biztos, hogy ezek a képek jutnak először eszébe, mikor Vasarely nevét hallják. A művész számtalan különleges képe közül nem ezek lettek a legnépszerűbbek. De természetesen ez semmiképpen nem számt értékítéletnek. Így az itt látható grafikák és magángyűjteményekből származó objektek segítségével még színesebb képet kap a szemlélő a művészről, és arról, mi mindent is lehet bemutatni pusztán néhány szín és geometriai forma segítségével." Hegyi Nóra
Victor Vasarely az a kitűnő művész, aki profi módon művelte azt a művészetet, aminek gyenge alapjait én gyermeki kézzel odafirkáltam a füzeteim szélére. Művészetének az „op-art"-nak (optikai művészet) talán legjelentősebb képviselője. A Vásárhelyi Győző néven született pécsi művész 1930-ban emigrált Franciaországba, ahol először reklámgrafikus volt. Az op-art.al az 50-es években kezdett ismerkedni. Haláláig, 1997-ig élt és dolgozott Párizsban, ott, ahol kiteljesítette művészetét.
A sokszorosított grafika galériája most az, aki egészen július 25.-ig várja azokat, akik kíváncsiak Victor Vasarely munkáira. A Fény Galéria a II. kerületben található, a Moszkva tér 3. szám alatt.
Németh Krisztina