Ötletfa Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda működik Hódmezővásárhelyen
5 perc olvasás
Tavasszal, a TÁMOP támogatásával megnyílt Hódmezővásárhelyen az Ötletfa Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda. Az Ötletfa – összefogás a telepen élő fiatalok aktivizálásáért projektben a fiatalok informáltságát, életben való eligazodását, készségeik fejlesztését célozzuk meg.
Tavasszal, a TÁMOP támogatásával megnyílt Hódmezővásárhelyen az Ötletfa Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda. Az Ötletfa – összefogás a telepen élő fiatalok aktivizálásáért projektben a fiatalok informáltságát, életben való eligazodását, készségeik fejlesztését célozzuk meg.
Magyarországon és a Dél-Alföldi régióban is kivételes kezdeményezés, hogy alacsonyküszöbű szolgáltatások és kreatív tevékenységek keretében érjük el és aktivizáljuk a fiatalokat. A fiatalok informáltságának, életben való eligazodásának kiszélesítésével, készségeik kibontakoztatásával, egyéni és csoportos fejlesztésével, hozzájárulni kívánunk a hátrányos helyzetű fiatalok társadalmi részvételének biztosításához.
A fejlett világban és Magyarországon is egyre nagyobb gondot jelent a hátrányos helyzetűek lemaradása, a társadalmi részvételük hiánya, a tevékeny önsegítő folyamatok alulról való kialakításának lehetősége. Ezen hiányok pedig további nehézséget okoznak mind a megélhetésben, mindpedig az érdekérvényesítésben. A hátrányos helyzetű fiatalok számára kínált kreatív tevékenységek mellett olyan komplex problémafeltáró és tanácsadói tevékenységet nyújtunk, mely lehetővé teszi, hogy a fiatalok kibontakozzanak és aktivitásuk növekedjen. Ez egyaránt hasznos már rövid- és középtávon a kis közösségeikben, a családjaikban illetve a térség társadalma számára is. A társadalmi aktivitás növekedése, a pozitív megerősítések és fejlesztések hatása nyitottá teszi a társadalmi párbeszédre a célcsoportba tartozó fiatalokat, miközben a tevékenységeink olyan közösségi terekben is zajlanak, ahol a párbeszédek meg is valósíthatók.
Projektünk során olyan példaértékű kezdeményezéseket ötvözünk, amelyek egy-egy területen sikerrel aktivizálták a fiatalokat, ugyanakkor egy olyan modellt alakítunk ki, mely alkalmazható lesz a hátrányos helyzetű fiatalok bevonására, ösztönzésére, fejlesztésére a kelet-európai régióban.
A tevékenységeinkbe való bevonást, valamint a megvalósítást, a fejlesztéseket, a társadalmi érzékenység és aktivitás növelését szociális munkás és ifjúságsegítő kollégák végzik. Az ő feladatuk, hogy kreatív-, sport-és játék-tevékenységekkel, animálással, tréningekkel és beszélgetésekkel célzottan támogassák a készségek fejlesztését, az információkhoz való hozzáférést. Ez utóbbihoz kapcsolódóan a legmodernebb eszközökkel biztosítjuk az IT-hozzáférést, mely napjainkban az informáltság, aktivitás és közösségiség alapja.
A hátrányos helyzetű fiatalok körében végzett közösségépítésben kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy a globális nevelés, az esélyegyenlőség, az egyenlő bánásmód és hozzáférés horizontális céljai megvalósuljanak. Ezért tevékenységeink középpontjában az alacsonyküszöbű szolgáltatások, a felkeresés, egyénre szabott információszolgáltatások állnak. Közösségi tevékenységeink során a környezetvédelem (újrahasznosítás), a társadalmi érzékenység és aktivitás növelése (filmek, játékok, kirándulások, beszélgetések során) áll a középpontban. Fiataljainkat hosszútávú, tudatos és információkon alapuló tervezésre, pozitív jövőkép kialakítására, a szolidaritásra és elfogadásra ösztönözzük. Elősegítjük azt is, hogy a lokális kisközösségek aktív, tudatos és segítőszándékú tagjaivá váljanak.
A projekt során képességfejlesztő tréningek keretében a fiatalok intenzíven szerezhetik meg azokat az ismereteket, melyeket kollégáink a projekt teljes idejében közvetítenek, így olyan rutinokhoz és ismeretekhez jutnak, melyet tanulmányaik, munkájuk és mindennapjaik során is kamatoztatni tudnak.
A projekt során egy olyan közösségi tér alakul ki,
– ahová a hátrányos helyzetű fiatalok bátran jönnek tanácsért és információért, akár tanulmányaikat, munkájukat, akár mindennapjaikat illetően
– ahová szívesen érkeznek a fiatalok, ha gondok merülnek fel a baráti társaságban
– ahol elfogadó, nyitott légkör fogadja őket
– ahol kreatív tevékenységek, sport és beszélgetések várják őket,
– ahol a közösségi térben új, gyümölcsöző kapcsolatokat építhetnek ki,
– ahol motiválják a fiatalokat, hogy a társadalom aktív szereplőivé váljanak.
Az Ötletfa Ifjúsági Információs és Tanácsadó Irodát a DARTKE Egyesület működteti, a TÁMOP által támogatott Ötletfa – összefogás a telepen élő fiatalok aktivizálásáért projekt keretében. Az Ötletfa projekt keretében 7 új munkahely létesült.
Az Ötletfa Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda nyitva áll Hódmezővásárhelyen, a Hajnal u. 9. szám alatt, s elérhető az otletfa@dartke.eu címen is.
A projekt a TÁMOP támogatásával valósul meg (TÁMOP-5.2.5/B-10/2-2010-0246).
A támogatás összege: 66 674 545,- Ft