Révay András: Embernek lenni nem szerep
A korábbiakhoz képest megváltozott elbírálási rendszerben, 2012. szeptember 7-én, gálaesten adják át a Kaszás Attila-díjat. A rendezvénynek a budapesti Thália Színház ad otthont.
A korábbiakhoz képest megváltozott elbírálási rendszerben, 2012. szeptember 7-én, gálaesten adják át a Kaszás Attila-díjat. A rendezvénynek a budapesti Thália Színház ad otthont.
A díjat 2007-ben alapította Pokorni Zoltán és Szűcs Gábor, a MOZAIK Művészegyesület elnöke – mondta el a díjazás új módszeréről tartott tájékoztatón Vasvári Csaba, a MOZAIK alelnöke. Először 2008-ban adták ki és akkor Szervas József, a Nemzeti Színház társulatának tagja kapta. A díj, Somorjai Kiss Tibor tanszékvezető egyetemi tanár – Kaszás Attila művész-barátja – egy rézkarca, és jár vele nettó ötszázezer forint jutalom is. Külön jelentősége, hogy nem kuratórium vagy bizottság ítéli oda, hanem a teljes magyar színésztársadalom vesz részt a döntésben. Az idén ez annyiban változik, hogy az internet segítségével a közönség is beleszólhat a döntésbe. Tavaly az előzetes jelölésbe 46 magyar nyelven játszó társulat kapcsolódott be, ezt már az idén is megtehetik május végéig. Az így jelöltek maguk közül választják ki titkos szavazással azt a hármat, akikre majd a közönség is szavazhat július közepe után.
Olyan díjat akartunk létrehozni – emlékezett vissza a kezdetekre Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere – amit nem a politika ítél oda, hanem maguk a színészek döntsenek arról, hogy abban az évben ki volt a legjobb a szakmában és a legtöbbet tette a közösségépítésben. Kaszás Attila a Felvidékről származott és az elnevezéssel már önmagában is jelezni akartuk, hogy a díjat határon túli magyar társulatok tagjai is megkaphatják. Az első négy évben, 2008-tól 2011-ig mindez úgy működött, hogy a színházakban a művészek választottak egy jelöltet, majd az összes jelöltet bezártuk egy szobába és addig nem jöhettek ki, amíg nem döntöttek.
Ebben az évben ezt úgy változtatjuk meg, hogy a jelöltetek nem egy művészt választanak ki, hanem hármat és közülük pedig majd a közönség választ. Ez a módszer széles körben tesz ismertté egy adott szakma területén belül kiváló embereket. A szervezők reménye szerint így minden évben három nagyszerű, a színésztársadalom által jelölt művész közismertté válik. A végső győztes neve az utolsó pillanatig titok marad és csak a gálaesten – kicsit az Oscar-díj átadásához hasonló külsőségek között – derül ki. Annak érdekében, hogy a közönség kellő alapossággal tudjon dönteni, a három kiválasztott személyéről, munkásságáról bőséges tájékoztatás jelenik majd meg a legkülönbözőbb újságokban, rádiókban és a televíziós adásokban. Nekik maguknak is több alkalommal módjukban lesz megszólalni.
A Thália Színház jelentős átalakuláson megy keresztül, hangsúlyozta a színház menedzser igazgatója, Kálomista Gábor. Szeretnénk kicsit másként gondolkodni a színházról, mint ahogyan azt korábban tették. A befogadó színház jelleghez jól illik a Kaszás Attila-díj szellemiségének felvállalása, hiszen az alapítók szándéka a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésén túl, Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolása volt. Most az egyik további cél, hogy a díj alapítói és a Thália színház között magas színvonalú kapcsolat alakuljon ki és a díjátadás megszervezésével ez évente mind erősebbé váljon.
A színésztársadalom egységét szeretnénk elősegíteni azzal, hogy csatlakoztunk a díj odaítélését megszervezőkhöz – erősítette meg Felföldy Anikó, a MASZK Országos Színészegyesület elnökségének tagja. Szívesen veszünk részt minden olyan kezdeményezésben, ami a két egyesületet összetartja. Nekem szerencsém volt Kasszás Attilával együtt játszani – idézte fel a régi emlékeket – így a művészi oldalát is nagyon jól ismerem. Nagyon érzékeny partner volt, szinte egyetlen pillanata sem volt az előadásnak, ahol ne vállalt volna részt a hangulat kialakításában, ahol ne segítette volna a társait, hogy minél nagyobb sikerük legyen. A díj mottójául választott mondat: „Embernek lenni nem szerep" rá tökéletesen illik.