Smart Grid – Smart Homes : Iránymutató program az otthonok takarékos energia-gazdálkodására
8 perc olvasás2010. október 27-28-án zajlik Budapesten a "tiszta energiával" és a passzív ház megoldásokkal foglalkozó nemzetközi konferencia, a CEP Clean Energy & Passive House Expo, melynek két résztvevője, az EATON és a Kapsch Smart Energy GmbH a rendezvény alkalmával tett bejelentést; közösen elindítják Magyarországon az energia-gazdálkodási megoldások üzleti modelljét jépező "Smart Grid – Smart Home" programot, vagyis, az energia-forrásokat és azok felhasználását hatékonyan, intelligens hálózati megoldásokkal kezelő megoldásukat.
2010. október 27-28-án zajlik Budapesten a "tiszta energiával" és a passzív ház megoldásokkal foglalkozó nemzetközi konferencia, a CEP Clean Energy & Passive House Expo, melynek két résztvevője, az EATON és a Kapsch Smart Energy GmbH a rendezvény alkalmával tett bejelentést; közösen elindítják Magyarországon az energia-gazdálkodási megoldások üzleti modelljét jépező "Smart Grid – Smart Home" programot, vagyis, az energia-forrásokat és azok felhasználását hatékonyan, intelligens hálózati megoldásokkal kezelő megoldásukat.
A program tájékoztatóján ismertették a résztvevő cégek nacionáléját, és a program különleges előnyeit.
Csanádi Lili igazgató (EATON-Moeller) elmondta, az "intelligens Európa" programhoz tartozó EU-s (pilot)projektet fogadtak be, mely nálunk Veszprém megyében fog megvalósulni. Sok résztvevőnek kell együttműködni a program sikeréhez, s nagyon fontos a megfelelő technológiai háttér, mert csask így érhető el a megfelelő minőség.
A két világcég, plusz egy kis, de fontos gyártócég részvétele ezt fogja biztosítani. A projektben a résztvevő cégek és a kormányzati akarat találkozik, mely szerint, alapvetően a fogyasztó járjon jól a megoldásban!
Gyakorlati megvalósításakor a fogyasztó az intelligens mérőórák és az intelligens hálózat segítségével valós időben tudja szemmel tartani-követni energiafelhasználását (vagy gazdálkodását-elszámolását, ha maga is helyi energi-előállító), a nagy ellátóknak való elszámolási-kimutatási, stb. kiszolgáltatottság lehető legnagyobb csökkentésével.
A kínált megoldás lényege;
EU-támogatások igénybevételével egy kiválasztott kísérleti régióban, Magyarországon készítik elő és valósítják meg a Smart Grid – Smart Home kezdeményezést, melynek során bemutatják, hogy a magyar emberek 2011-ig hogyan tudják lépésről lépésre, méltányos ár ellenében igénybe venni az energiaszolgáltatásokat a környezet károsítása nélkül.
A klímaváltozás hatásait csökkentő, 2020-ig elérendő európai, un. "20-20-20" célkitűzéssel összhangban, elengedhetetlen lesz az energia-hatékonyság és a megfelelő energiaforrások használatának elősegítése.
A versenyképes technológiai és energiagazdálkodási megoldások kialakítása érdekében az EATON és a Kapsch 2009. végén szakértői munkacsoport létrehozása mellett döntött, hogy "Smart Grid – Smart Home " ("Intelligens villamos hálózatok – intelligens otthonok") néven energiagazdálkodási megoldásokat kínáljon a piacon.
A két cég vezetése a közös jövőkép mentén zajló egyfajta missziónak tekinti ezt a vállakozást a magyar piacon, melynek során a közszféra és a magán háztartások számára egyaránt hozzáférhetővé teszik az intelligens energia-gazdálkodási megoldásokat.
Ehhez igénybe veszik az EU ELENA-Facility (European Local Energy Assistance) finanszírozási forrásait úgy, hogy szoroan együttműködnek a magyar kormányzati szervekkel, az önkormányzatokkal, valamint a magán-háztartásokkal. A magyar viszonyokra alkalmazva, tester szabottan, "egy kézből" kívánnak megoldási javaslatokat adni a XXI. század intelligens energia-ellátására és felhasználására.
A feladat megoldására a két világcég és az ECHELON, mely a beágyazott vezérlési technológiák vezető gyártója, konzorciumot alakított.
Forgács Péter, a Kapsch Kft. Szolgáltatói Hálózatok üzletág vezetője, illusztrált bemutatón ismertette a gyakorlati megvalósítást.
A Kapsch korábban távközlési gyártóként volt ismeretes, a jelen tevékenységbe azért vágott , mert maga is tapasztalja, hogy a korábbi statikus hálózatok, az elektromos, víz, gáz ellátó hálózatok is változnak manapság, a hálózat egyre nehezebben kontrollálható a belépő megújuló energiatermelés miatt. Belépnek az alternative energiák, és az otthoni előállítási lehetőségek (szél, nap, stb.)
A helyileg előállított energiákat a szolgáltatóknak kötelező átvennie és ez elszámolási kötelezettségeket is von maga után. Az energia-hálózat kötöttségét az 50 Hz-es periódus kis tűréshatáron belül tartása jelenti. Ezt a helyi energiák befogadásakor is biztosítani kell, mert különben a korábbi németországi gondokkal kell szembesülni; egy helyi betáplálás dominószerű hatása szinte az egész nyugat-európai energia hálózatot megbolygatta.
Kezelni kell a csócsidőszakok igényét, sok esetben felelskegesen torlódik egy-egy áram-igénybevételi csúcs.
Ennek elkerülésére interaktívan kezelni kell a fogyasztói helyeken az intelligens beavatkozási-kikapcsolási-indítási lehetőségeket. Megfelelő szerződések, intelligens mérőórák, kommunikációs hálózat és ennek vezérlő informatikája szükséges. Egyfajta mátrix-rendszert kell kialakítani a fogyasztók és a szolgáltatók részvételével, újfajta, azonnali fizetési áttekintés, elszámolás lehetőségével.
A képet árnyalja, hogy az új lehetőségek fényében fogyasztói csoportok alakulnak, pl. egy kis-közösség, egy falu, egy intézmény, stb. mely összefogva, igényeit egyeztetve előnyösebb szerződést tud elérni magának, ezeket a lehetőségeket is kezelni kell tudni.
Összegezve: intelligens hálózat-mérésre és ellenőrzésre van szükség.
A konzorcium saját intelligens ház koncepciója révén egy önálló, előre meghatározott döntésekre képes otthon-automatika segít az enegia-ellátás ugyancsak intelligens terhelés elosztására, aktív vezérlésére, sok más kényelmi feladat elvégzése, megoldása mellett. Maga a ház tud dönteni a megfelelő megoldásokról.
Az EATON biztosítja mindehhez az energia-menedzsment eszközöket és megoldásokat, a Kapsch adja a kommunikációt, adatgyűjtést, a kiterjedt valósidejű kezelést, az ECHELON biztosítja a "Smart Metering" technológiát.
Az eredmény:
Ma – átlátható aktuális energiafelhasználás (víz, gáz, áram),
Rövid távon – rugalmas tarifák, dinamikus árképzés, terhelés kimutatása, intelligens otthon,
Középtávon – az intelligens otthon automatikájának integrálása, beleértve a helyi megújuló energákat,
az elektromos járművek intelligens töltése, stb.
A konzorcium tagjai szerint
– mindez heterogén és integrált megoldást biztosít,
-a gyakorlatban bevált komponensekből, szabványos eszközökkel, szoftverrel épül,
-nyílt architektúrát biztosít a későbbi rendszer-elemek integrálhatóságának,
-támogatja a fokozatos áttérést.
J.O.Eaton 1911-ben alapította meg Clevelandben tengelygyártó üzemét, mely mára sokoldalú energia-gazdálkodási vállalattá nőtt, a 70 ezer alkalmazottat foglalkozató cég 2009. évi forgalma 11,9 milliárd dollár volt, termékeit a világ 150 országában értékesíti.
Az EATON Corporation ma vezető szerepet tölt be az alábbi területeken;
-az energia minőségi előállítását, elosztását és ellenőrzését célzó elektromos alkatrészek és rendszerek,
-ipari és hordozható berendezések hidraulikus alkatrészei, rendszerei és azokhoz kapcsolódó szolgáltatások,
-kereskedelmi és katonai felhasználású űrtechnikai üzemanyag-ellátó, hidraulikai és pneumatikus rendszerek,
-a teljesítményt, az üzemanyag-megtakarítást és a biztonságot szem előtt tartó gépkocsi hajtómű- és erőátviteli rendszerek.
A vállalat tevékenységi köre fentiek alapján öt szegmensre terjed ki;
villamosipar, hidraulika, űrtechnológia, teher- és gépjárműipar.
Az EATON a közelmúltban felvásárolta a Moeller céget, így a Moeller eddigi hazai képviselete látja el az EATON anyacég helyi megjelenítését.
A Kapsch-ot Johann Kapsch alapította Bécsben, 1892-ben. A 18 alkalmazottat foglalkoztató cég adatátviteli berendezéseket gyártott, ma pedig a Kapsch Csoport a telefon-gyártástól kezdve az innovative közlekedési telematikai és távközlési rendszerek világra kiterjedt gyártója, 4 ezer munkavállalóval, a bécsi központhoz kapcsolódó fiókvállaltokkal, képviseleti irodákkal, és partnerekkel. 2009-2010. évi bevétele 511,6 millió euro.
A cég különösen törekszik az ügyfélre szabott megoldások kivitelezésére, a cégcsoporton belül pedig a Kapsch Smart Energy a szinergia hatásokat kihasználva kínál olyan intelligens mérési megoldásokat az energia-szolgáltatók számára, melyek
-teljesítik az EU energia-hatékonyságra vonatkozó előírásait,
-átlátható, rugalmas mérésadat-kezelést (meter data management, MDM) tesznek lehetővé, akár különböző gyártóktól származó mérőórákkal való együttműködésben,
-valósudejű adatgyűjtést és kétirányú adatkommunikációt biztosítanak,
-dinamikus árképzési modellt kínálnak a végfelhasználók számára,
-minimálisra csökkentik a hibás számlázás valószínűségét,
-tervezhetővé teszik a terhelést,
-megfelelnek a további, jövőbeni kihívásoknak.
Referenciák
Machine 2 Machine kommunikáció: több mint 2 millió fedélzeti egység adatainak leolvasása világszerte
(útdíjbeszed rendszer); 135 projekt több mint 35 országban
Alkalmazások: biztonság, riasztás menedzsment, pénzügyi szektor, OPEC, tőzsdei cégek, Billing Mediation, adatelemzés, riportok, OSS, BSS: Telekom Austria, Mobilkom, O2 stb..
Kommunikáció: számos technológia (WIMAX, GSMR, rádió, Wi-Fi, LAN, WAN, Fiber, etc.)
Háztartások automatizálása: több mint 150.000 HA üzembe helyezés Európában, kiterjedt partneri hálózat világszerte
Smart Metering szoftver: EBRD & Elektrokrajina Banja Luka, Industrial AMR leolvasás – Wienstrom
Szolgáltatások: a teljes M2M útdíjbeszed rendszer üzemeltetése Csehországban és Dél-Afrikában,
15 000 elégedett fogyasztó Ausztriában és Közép-Európában
A magyar „Intelligens mérések" regionális teszt projekt startjával, az európai partnerség felépítése, az IEE -Intelligent Europe Programme & Sustainable Energy Europe Campaign -által támogatott aIM4SMEs EU-Projekt bázisán.
Harmat Lajos