SPIRITUÁLIS EVOLÚCIÓ?
3 perc olvasásA feje tetejéről a talpára kellene állítani az élővilág eredetéről szóló mai elképzeléseket az indiai védikus felfogás képviselői szerint.
A feje tetejéről a talpára kellene állítani az élővilág eredetéről szóló mai elképzeléseket az indiai védikus felfogás képviselői szerint.
A HINDUK TUDÁSA A LÉLEKRŐL
Az indiai védikus írások sok olyan témáról írnak, amely a modern tudományt is foglalkoztatja – így a létformák eredetéről is értekeznek. A hindu felfogás szerint a lélekszikráknak helyet biztosító biológiai fajok egy felülről lefelé építkező, több lépcsős teremtési folyamat révén jelentek meg a Földön. Az egyes élőlények pedig spirituális lélekszikrák, akik ruhaként viselik magukon a biológia testüket.
A lelkek fokozatosan vándorolnak egyre feljebb, a növényi életek után állati, majd emberi testet kapnak. Ez a folyamat a spirituális evolúció . Ezt a felfogást ajánlják alternatívaként a Védikus Tudományok Kutatóközpontjának munkatársai a közismert darwini elképzeléshez képest.
Százötven éve jelent meg Charles Darwin A fajok eredete című műve, amely szerint a fajok módosulások és természetes szelekció révén jöttek létre. A Védikus Kutatóközpont álláspontja szerint Darwin teóriája nem nyert végleges érvényű bizonyítást, csupán egy igazolatlan hipotézis maradt.
NEM TESTI, HANEM LELKI EVOLÚCIÓ
Ha a védikus megközelítés igaz, akkor Darwin tulajdonképpen összekeverte a testet a lélekkel: valójában nem a testek, hanem a lelkek fejlődnek. Az emberi lét pedig különleges lehetőséget biztosít a lélekszikrák számára a lelki felemelkedésre, spirituális küldetésük beteljesítésére.
A kutatócsoport köztéri plakátokkal is szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az eredet témáját napjainkban is joggal lehet szemlélni az indiai filozófia alapján. A figyelemkeltő poszterek az Emberek, nem állatok vagyunk! mottóval, október elején jelentek meg a metróaluljárókban.
A védikus felfogás támogatói egy ötvenoldalas, Búcsú Darwintól című magazinban ismertetik behatóbban, véleményük szerint milyen érvek szólnak az álláspontjuk mellett. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az emberi faj eredetéről alkotott mindenkori közfelfogás jelentősen befolyásolja az adott társadalomban élők értékrendjét, életmódját és célkitűzéseit.
Vajon miért irtózott Charles Darwin a páváktól? Választ kaphat a kérdésre egy pár perces videó formájában a http://www.kutatokozpont.hu/ címen. A honlapon cikkek és kisfilmek mutatják be az eredetkérdéssel kapcsolatos véleményeket.
A Védikus Tudományok Kutatóközpontja a spiritualitás és a tudomány közötti párbeszédet szorgalmazza. Célja, hogy körültekintő elemzések során feltérképezze az ősi és a modern tudásformák közötti hasonlóságokat és különbségeket. A Kutatóközpontot Krisna-hívő értelmiségiek működtetik, akik a nyugati tudomány különböző területein is felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. Véleményük szerint a modern tudományos kutatás hasznos koncepciókat meríthet a több ezer éves keleti bölcsességből.