Száz esztendős lenne…
3 perc olvasásPontosan élt, pontosan alkotott és pontosan a születésnapja előestéjén hunyt el. Művész volt, a szó minden értelmében, bár nem könnyű meghatározni, milyen műfajban. Jókaival szólva: polihisztor az, akinek minden szál haja más-más művészeti ágba őszült bele. Láng György (1908-1976) zeneszerző, karmester, író, grafikus, drámaíró, lapszerkesztő, zenekritikus és kocsmazongorista pontosan száz éve született.
Pontosan élt, pontosan alkotott és pontosan a születésnapja előestéjén hunyt el. Művész volt, a szó minden értelmében, bár nem könnyű meghatározni, milyen műfajban. Jókaival szólva: polihisztor az, akinek minden szál haja más-más művészeti ágba őszült bele. Láng György (1908-1976) zeneszerző, karmester, író, grafikus, drámaíró, lapszerkesztő, zenekritikus és kocsmazongorista pontosan száz éve született.
Kodály növendékeként diplomázott a Zeneművészeti Főiskolán. Számos énekkari és zenekari művet alkotott, de legjelentősebb kompozíciója, a zsidó motívumokat feldolgozó Concerto Ebraico című hegedűverseny csak a halála után, kilencvenedik születésnapjának tiszteletére hangzott fel először Alma Máterében, a Zeneakadémián.
Karrierjét a háború törte ketté, de alkotói optimizmusa a haláltáborban sem hagyta el; Alpenjäger tábor címmel deportációs folyóiratot szerkesztett és jelentetett meg.
A Zeneakadémia mellett a Képzőművészeti Főiskolát is elvégezte. Saját grafikáival illusztrálta írásait, egyebek között a Hanele című, posztumusz megjelent regényét, amely egy kárpátaljai zsidó lány megrázó sorsát vetíti elénk.
Három színművét is bemutatták és megszámlálhatatlan zenekritikát publikált. A háború előtti időszak zenei életéről és annak legmarkánsabb résztvevőiről írott könyve, a Szív és szaxofon egyben azt is felidézi, hogy nyert polgárjogot Magyarországon a jazz.
Regényes életrajzot írt Boticelliről, monográfiát Bartók életéről és műveiről, regényt Beethovenről és Haydnről. A legnagyobb sikert a Tamás-templom karnagyával aratta. Az 1940-ben született Bach-regény immár tucatnyi kiadást ért meg és több nemzedék meghatározó olvasmányélményévé vált.
A szerző szinte soha nem beszélt magáról. Ezért is hatott revelációként nemrég kiadott önéletrajzi műve, a Te szőke gyerek. Bárzongorista hőse az ötvenes évek pesti éjszakájába kalauzolja el az olvasót, felidézve az akkori idők kedvelt – és sokszor csak titokban énekelt – slágereit.
Hányatott és nehéz élete volt. Lett volna miért panaszkodnia. Láng György mégis mindig tartotta magát a könyve mottójául is választott gondolathoz: Nem hivalkodni akarok sebeimmel. Csak megmutatni.
Századik születésnapja alkalmából 2008 április 4-én megkoszorúzták Láng György emléktábláját. A budapesti Andrássy út 97. számú ház falán elhelyezett koszorúkkal a zeneszerzőként, íróként és grafikusként egyaránt maradandót alkotott művészre emlékeznek barátai, tanítványai és pályatársai.