Szeressük csontjainkat – Osteoporosis Világnap 2011.
A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesületével (OBME) együtt, csatlakozva a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány [International Osteoporosis Foundation (IOF)] globális kampányához, felhívja a lakosság és az egészségügyi szakemberek figyelmét arra, hogy tegyenek lépéseket az osteoporosis megelőzésének és a csontok egészségének megőrzése érdekében.
A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesületével (OBME) együtt, csatlakozva a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány [International Osteoporosis Foundation (IOF)] globális kampányához, felhívja a lakosság és az egészségügyi szakemberek figyelmét arra, hogy tegyenek lépéseket az osteoporosis megelőzésének és a csontok egészségének megőrzése érdekében.
A globális kampány – amit több mint hat nyelven indítottak el – életkortól függetlenül arra buzdít mindenkit, hogy az egészséges csontozat és izomzat megalapozásához, megerősítéséhez három alapvető lépést tegyen meg:
1. Biztosítsa a megfelelő D-vitamin bevitelt (biztonságos napozással, étrenddel és amennyiben szükséges, D- vitamin szedésével, különösen, ha már elmúlt 60 éves)!
2. Fogyasszon kalciumban és fehérjében gazdag ételeket!
3. Töltse aktívan napjait! Fontosak a naponta gravitáció ellenében végzett, és az izomzatot erősítő gyakorlatok.
A csontritkulást gyakran nevezik „néma betegségnek", ugyanis alig vannak tünetei. A betegséget, azonban ha nem kezelik, a csontozat egyre gyengébbé és törékenyebbé válik, megnő a kockázata a súlyos következményekkel járó csonttöréseknek.
Világszerte legalább minden harmadik ötven év feletti nő és minden ötödik ilyen korú férfi szenved csonttörést gyenge csontozata miatt. A törések fájdalmat, mozgáskorlátozottságot és az életminőség-romlását okozzák. Különösen érvényes ez a csípőtáji törésekre. Minden harmadik, combnyaktörést szenvedett idős ember mozgáskorlátozottá válik és elveszíti önállóságát, legalább minden ötödik pedig meghal a törés napjától számított egy éven belül. Másik típusa a töréseknek, a csigolyatörés, hatalmas fájdalommal járhat, rövid és hosszú távú mozgáskorlátozottságot, púposságot és jelentős életminőség-romlást okozhat. Az első törés után, különösen, ha a beteget nem kezelik, megnő az újabb törések kialakulásának veszélye.
Magyarországon a csípőtáji törések száma a legújabb adatok alapján, 12.000-15.000 között mozog, a csuklótáji törések száma kb. 37.000, a felkar és válltáji törések száma pedig közel 12.000.
Az Osteoporosis Világnap (október 20.) jó alkalom arra, hogy emlékeztesse a lakosságot a csontok egészségének fontosságára. Mindannyiunk számára kiemelkedő fontosságú az elesésesek és a csontritkulásos törések megelőzése egészséges életmóddal.
Ezért szerepel a margitszigeti rendezvény programjában a tai chi. Az esemény záró akkordjaként megtervezett „Fogom a kezed, hogy el ne ess…" Nordic Walking program a Delta Magyar
Parkinson Egyesület betegeivel együtt, pedig azon kívül, hogy az elesések megelőzésére igen ajánlott és alkalmas egyensúlyjavító módszerre hívja fel a figyelmet, példája az összefogásnak itthon a betegszervezetek között, a közös cél, a prevenció, az egészségmegőrzés, az életminőség javítása érdekében.
A megelőzés mellett alapvető a szűrés fontossága, és a betegségek kialakulásának rizikó tényezői. Csontritkulás esetében a legújabb időkben rendelkezésre áll a FRAX módszer http://www.shef.ac.uk/FRAX/tool.jsp?country=27) , aminek segítségével a csontritkulásos törések tíz éves kockázata állapítható meg.
A rendezvényhez csatlakozik Magyarország legnagyobb humanitárius átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja is szűrőkamionjával. A program 34 szakmai szervezet összefogásával Európai Uniós irányelvek alapján végzi tevékenységét szerte az országban.
http://www.egeszsegprogram.eu/
A világnapi üzenetek terjesztéséhez – mivel az osteoporosis megelőzése már fiatal korban kezdődik – a történelemben először az Osteoporosis Világnap kampány a közösségi médiát veszi igénybe.
A jelenleg zajló, az IOF által meghirdetett „Törhetetlen összefogás" nevű nemzetközi online kampány lehetővé teszi, hogy az emberek feltölthessék saját fotóikat egy facebook-os oldalra. http://www.facebook.com/iofbonehealth?sk=app_123890654380487 feltöltést követően a képek automatikusan a többi képhez kapcsolódnak a „törhetetlen összefogás" részeként. Az oldal az erős csontokról a csontritkulásról szóló információkat is tartalmaz.
„A Törhetetlen összefogás kampány lehetővé teszi, hogy az emberek a világ minden tájáról csatlakozzanak és felhívják a figyelmet arra, milyen fontos a csontok egészsége" nyilatkozta a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány (IOF) vezérigazgatója, Patrice McKenney. „A csontritkulásra gyakran úgy tekintenek, mint az „öregek" betegségére. Valóban gyermekkorban és a fiatal felnőttkorban termelődik a legnagyobb mennyiségű csont, így kiemelkedő fontosságú, hogy a fiatalok tudják, hogyan építhetnek erős csontokat." „A közösségi média platformjain, mint pl. a facebook-on, nagyon hatékonyan lehet arról kommunikálni, hogy fiatalkorban a megfelelő étrendi és sportolási szokásokkal a gyermekek elérhetik, hogy egész életük során erős, egészséges csontjaik legyenek." Ez annál is inkább fontos, mert becslések szerint gyermekkorban a maximális csonttömeg mennyiségének 10 százalékos növelése ötven százalékkal csökkenti a csontritkulásos törések kockázatát felnőttkorban.
________________________________________________________________________
Az Osteoporosis Világnappal és a „Törhetetlen összefogás" nemzetközi kampánnyal kapcsolatos további információkért kérjük, látogassa meg a http://www.worldosteoporosisday.org honlapot..
Csatlakozzon a „Törhetetlen összefogás" – Unbreakable Embrace nemzetközi on line kampányhoz: http://unbreakableembrace.org
A margitszigeti „Szeressük csontjainkat" programmal kapcsolatos további információkért pedig látogassa meg a http://www.moot.hu és http://www.obme.hu honlapokat.