Vám Szakmai Nap az elektronikus vámeljárásról és a termékdíjas hatósági ellenőrzésekről
4 perc olvasásMagyarországon az uniós célkitűzés alapján 2013-ra az összes vámeljárást elektronikus útra kell terelni. A folyamat több lépcsőben valósul meg, jelenleg a kiviteli oldal adminisztrációja hoz kötelező érvényű változást a gazdálkodók számára. A Vamsoft Kft. által rendezett Vám Szakmai Napon a VPOP vezető munkatársai beszámoltak a termékdíjas hatósági ellenőrzések tapasztalatairól is.
Magyarországon az uniós célkitűzés alapján 2013-ra az összes vámeljárást elektronikus útra kell terelni. A folyamat több lépcsőben valósul meg, jelenleg a kiviteli oldal adminisztrációja hoz kötelező érvényű változást a gazdálkodók számára. A Vamsoft Kft. által rendezett Vám Szakmai Napon a VPOP vezető munkatársai beszámoltak a termékdíjas hatósági ellenőrzések tapasztalatairól is.
Az NCTS (Új Számítógépesített Árutovábbítási Rendszer) az e-vám stratégia első pilléreként, 2004-ben került bevezetésre, amely révén megvalósult a közösségi és egységes árutovábbítási eljárások elektronikus üzenetcserén alapuló, teljes körű feldolgozása és nyilvántartása.
Az erre épülő NCTS-TIR rendszer (árutovábbítási oldal) 2006. novembere óta kísérleti jelleggel Magyarország egész területén üzemel, használata az érintett gazdálkodók számára 2009. január 1. óta kötelező. Az árukiviteli oldal, az AES rendszer (Automated Export System = Automatizált Kiviteli Rendszer) feladata a kiviteli vámeljárásokban érintett különböző szereplők közötti online elektronikus üzenetcserén alapuló kommunikáció biztosítása. A rendszer 2007 júliusa óta használható, 2009. július 1-től használata szintén kötelezővé válik. Legvégül pedig a behozatali oldal elektronikus ügyintézésének alkalmazása válik kötelezővé: az AIS rendszer (Automated Import System = Automatizált Behozatali Rendszer) 2007 nyara óta működik, kötelező bevezetésére előreláthatólag 2011-ben kerül sor.
Az EU által előírt kötelezettségek teljesítésével Magyarország az első 5-6 ország között szerepel. Mindez köszönhető annak, hogy a VPOP fejlesztőközpontja gyors és precíz munkát végzett saját fejlesztési kötelezettségét illetően. Emellett folyamatos kapcsolatban álltak a vámügyviteli szoftverek fejlesztőivel is, így a tesztperiódusok során jelentkező problémákat hamar megoldásra kerültek. Az együttműködés eredményeként az éles üzemmódban nincs fennakadás, a működő rendszert pedig folyamatosan karbantartják a jogszabályok változásainak megfelelően.
Az ez év július 1-től kötelező AES (kivitel) rendszer esetében a vámeljárások közel 70%-át már elektronikus úton intézik a vállalatok, míg a 2011-ben kötelezővé váló AIS (behozatal) esetében ez az arány már most 35% körüli, és folyamatosan nő. Ezt a kedvező folyamatot az a felismerés is erősíti, hogy az új módszer jelentősen megkönnyíti a vállalkozások tevékenységét. Általánosságban elmondható, hogy elsőként a nagyvállalatok állnak át – szinte 100%-ban -, majd őket követik a középvállalatok, és végül a kisvállalkozások váltanak. (Grafikonok forrása: VPOP)Bár a gazdálkodó szervezeteknek már jelentős tapasztalatuk van az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos átállásban, a gyakorlati jellegű tájékoztatásra határozott igény mutatkozott.
Teleki József, a VPOP Vámigazgatóságának vámigazgató-helyettese a kiviteli oldal adminisztrációjáról tartott előadást, míg Buzási Tibor, a VPOP Vámigazgatóság osztályvezető helyettese az eljárás gyakorlati szempontjait mutatta be.
A környezetvédelmi termékdíj hatósági ellenőrzésének eddigi gyakorlati tapasztalatairól Weidemann Gábor, a budapesti Regionális Ellenőrzési Központ parancsnoka adott tájékoztatást.
Petics Brigitta, a Vamsoft Kft. ágazati vezetője előadásában elmondta, hogy a cég terméke már most mindegyik vámeljárás elektronikus lebonyolítására alkalmas – felhasználóbarát, kezelőfelülete egyszerű és használatához nem szükséges elmélyült vámszakmai ismeret. A termék installációja a beállításokkal, testreszabásokkal együtt mindössze 1-2 napot vesz igénybe. A termékhez tartozó interfész lehetővé teszi, hogy a rendszer bármely más ügyviteli rendszerhez kapcsolódhasson (pl.: SAP), ami jelentős adminisztrációs könnyebbséget jelent. Az adott cégre testre szabottan összeállított modulokat a Vamsoft folyamatosan, online módon frissíti, figyelembe véve a TARIC rendszer, a jogszabályok, az áfa-szabályozás és az árfolyam változásait is. A modulkombinációk elérhetők kis (2-5), közepes (6-10) és nagyobb felhasználószámmal (10 felhasználó felett) működő vállalatok számára, korlátlan felhasználószámmal.
A Szakmai Napot egy kerekasztal-beszélgetés zárta, amelyen a nap témáit vitatták meg az előadók és a hallgatóság.
A Szakmai Napon mintegy 140 érdeklődő vett részt.