Világszínvonal: lézeres térképészeti eszköz hazai használatban
Lézeres mobil térképező rendszer érkezett 2011.szeptember 1-én Budapestre, miután a Geodézia Zrt. az elmúlt héten a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél az Új Széchenyi Terv keretében elnyerte az igényelt 88 millió Ft-os EU-támogatást saját, közel 1 millió eurós beruházásának megvalósítására, geodéziai mérőrendszer beszerzésére.
Lézeres mobil térképező rendszer érkezett 2011.szeptember 1-én Budapestre, miután a Geodézia Zrt. az elmúlt héten a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél az Új Széchenyi Terv keretében elnyerte az igényelt 88 millió Ft-os EU-támogatást saját, közel 1 millió eurós beruházásának megvalósítására, geodéziai mérőrendszer beszerzésére.
Erről számolt be Biró Gyula, a társaság vezérigazgatója, aki elmondta, a legmagasabb, 35%-os támogatást a fejletlen térségnek minősülő kiskunhalasi régió nevével sikerült elérniük, az ottani irodát használja a Zrt. bázisként az új, korszerű mérőrendszer működtetésére.
A beruházás segítségével a cég a földmérés és térképezés jelenleg legkorszerűbb, világ-színvonalú mobil lézeres technológiáját honosíthatja meg Magyarországon.
Az építészeti tervezéshez is megfelelő pontosságot biztosító, 3D-s térképkészítő rendszer éppen a magyar cég 60. születésnapjára érkezett; a Geodéziai és Térképészeti Zrt. jogelődjét, a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatot 60 évvel ezelőtt, 1951-ben ezen a napon alapították. A cég azóta képviseli a hazai földmérés élvonalát.
A vezérigazgató bizakodással szólt róla, hogy az új mérőeszköz a cég számára új piacokat tár fel, idehaza és nyugati viszonylatokban is. Láthatóvá vált, hogy a hagyományos geodézia, az un. surveying önmagában, hosszú távon, gazdaságosan már nem művelhető. Az előrelépést a geo-informatika irányába egy korszerű adatgyűjtési eszköz biztosíthatja, erre szolgál a mostani beszerzés, amivel a 60. születésnapját ünneplő cég képes lehet megtartani elért színvonalát, szélesíteni ügyfélkörét. Az utak, utcák, közterek vagy akár vasúti pályák, folyók és árvízvédelmi rendszerek 3D-s térképeinek építészeti szempontból is pontos elkészítésére alkalmas ez a mobil rendszer. Az osztrák Riegl GmbH által szállított berendezés a világ jelenleg legjobb ilyen készüléke, így a Geodézia jelentős versenyelőnybe kerül nemcsak magyar, hanem külföldi versenytársaival szemben is, hiszen az eszköz segítségével a tervezők és kivitelezők óriási költségektől és jelentős időveszteségtől szabadulhatnak meg.
Marjay Gyula, a társaság gazdasági vezérigazgató-helyettese rámutatott, az Új Széchenyi Terv gazdasági operatív programja keretében történt a pályázat és a beszerzés, a berendezést csomagszolgáltatás keretében vette meg a Geodézia Zrt., vagyis a műszerekkel együtt megvették az adatfeldolgozáshoz szükséges hardver- és szoftvereszközöket, valamint azt a kiképzést is, mellyel a Geodézia munkatársai elsajátíthatják a mérést és az adatfeldolgozást. Az elnyert, vissza nem térítendő állami támogatás pontosan 88, 2 millió Ft. A kötelező saját erőt, 65,1 millió Ft-ot a cég várható idei eredményes gazdálkodása révén tudja biztosítani. Ezen túl, 101,7 millió Ft kedvezményes banki hitelt is igénybe vesznek a Magyar Fejlesztési Banktól.
Dr.Gross Miklós, a Geodézia termelési vezérigazgató-helyettese adott tájékoztatást az eszköz működéséről.
Forradalmian új technológiáról van szó, mondta. Évszázadokon át a térkép-készítők feladata az volt; hogy kimenjenek a terepre és a létező valóságnak azon részleteit megmérjék, melyeket a térképen grafikus módon ábrázolni kívántak. 20-25 évvel ezelőtt ez a dolog megváltozott; a térképeket már nem kézzel, papírra rajzolták, hanem számítógép segítségével digitális térképeket készítettek. A lényeg azonban ekkor még nem változott; a felmérő kiment a terepre és szubjektív módon maga döntötte el, mi az amit megmér a térképen való ábrázolás céljára.
Ezen a felálláson változtat az új eszköz; használata lehetővé teszi, hogy a valóságnak, a bennünket körülvevő világnak valós, térbeli modelljét készítsük el számítógépes módon, behozzuk az irodába és ebből, a felhasználás igényeinek megfelelően készítsünk olyan kivonatokat, tematikus térképeket, térbeli digitális állományokat, melyeket a tervező, kivitelező, s egyéb felhasználó igényel.
A lézerek által leképzett adatok feldolgozása után sem a földmérőknek, sem a tervezőknek nem kell személyesen kivonulniuk a helyszínre, a konkrét beruházáshoz szükséges összes adat leolvashatóvá válik számukra a 3D-s térképészeti modellről. Tehát, most már nem a földmérő megy ki a terepre jó időben, rossz időben, hanem egyszer végigmegyünk rajta ezzel a gépkocsira szerelt berendezéssel, ez rögzíti a környezetet, térbeli modellt készít belőle, s ezután az irodában tudjuk létrehozni az adott felhasználás szempontjából szükséges, szűkített információkat.
A RIEGL VMX-450 mobil térképező rendszer két, 360 fokban forgó lézer-letapogatót és néhány digitális kamerát tartalmaz. Együttes működéssel hozzák létre a látható környezet 3-dimenziós modelljét, ami egy sűrű, térbeli pontmezőből áll össze. A letapogatás két-centiméteres pontossággal képezi le a berendezés környezetét, a digitális színes fényképek pedig az emberi szem számára látható szín-tartomány információit vetítik rá erre a térbeli pont-mezőre, nagy sebességgel, nagy pontossággal, miközben a hordozó gépkocsi 40-60 kilométeres sebességgel halad, az így elért pontosság kiegészítő mérésekkel jelentősen tovább is fokozható.
A begyűjtött adatok a berendezéshez vásárolt szoftverek segítségével dolgozhatók fel.
A mobil térképező rendszer segítségével a kiválasztott helyszín összes tereptárgya; a függesztett jelzőlámpától kezdve az út szélén álló tábláig, vagy egy kátyúig; mind-mind pontos térbeli koordinátákkal jelenik meg a térképen, azaz a tervezők és döntéshozók számítógépein.
A rendszer nemcsak autóra, hanem vasúti kocsira, vagy vízi járműre is felszerelhető, így a Mobil Térképező Rendszer az utak, autópályák, települések közterületeinek felmérésére mellett ideális megoldást jelent a közmű-alaptérképek elkészítésére és változásvezetésére, valamint elektromos légvezetékek vagy folyók és árvízvédelmi létesítmények térképezésére is.
A Geodézia számára most leszállított eszköz a világon a legkorszerűbb, legfrissebb darab, a cég a vele ellátható feladatok révén komoly piaci sikerekre számít a határon túl is.
A Mobil Térképező Rendszerek családjába tartozó berendezést a RIEGL cég maga fejlesztette. Más gyártók is foglalkoznak a témakörrel, de a Riegl évek óta tartja világméretekben vezető szerepét ebben a kategóriában.
Nekik sikerült a legnagyobb pontosságot, a leggazdaságosabb technológiát és műszakilag a legmegbízhatóbb megoldást összeállítani hardver és szoftver, valamint technológia tekintetében is.
A magyarországi felhasználás fő célterületének jelölte a cégvezető a város-térképezést, közmű-alaptérképek készítését, utak-vasutak-autópályák építés közbeni megfigyelését, állapot-felmérését, útszakaszok kátyusodás- felmérését, mindezen feladatokra gyorsan és gazdaságosan alkalmazható a berendezés.
Vízügyi létesítmények, töltések felmérésére, hajóra, vagy vasúti kocsira szerelve a tervezett hazai vasút-rekonstrukciós munkákban is jól hasznosítható. Utóbbira az év elején a Geodézia a Riegl-el együtt már egy pilot-projektet is készített.
A felmérések során kialakult adatállomány tulajdoni joga 95%-ban a megrendelőhöz kerül, a Geodéziát az állomány 10 éves megőrzésére törvény kötelezi (korrekciós műveletekre, stb.).
A Geodézia Zrt. gazdálkodásáról szólva elhangzott, a gazdasági válság kialakulása előtt a társaság elérte, ill. meg is haladta a 2 milliárd Ft-nyi árbevételt, az adózás utáni eredmény 40-50 millió Ft volt az elmúlt időszakban.
A mélypont 2010 volt, amikor az árbevétel 1,5 milliárdra esett vissza, az eredmény pedig 5-6 millió Ft-ra csökkent.
2011-es terveikben 1,7-1,8 milliárd árbevétellel számolnak, 55-60 millió Ft-os eredmény-tervvel.
Magyarország legnagyobb geodéziai vállalkozása, 235 alkalmazottal jelenleg kis-közép vállalkozásnak minősül.
A tulajdonosi szerkezet: 25% + 1 szavazat révén a magyar államé tartós tulajdonban az MNB Zrt. révén, 15% munkavállalói résztulajdonban,a további üzletrészek részvények formájában, a menedzsment és a középvezetők által alapított társaságok mgántulajdonában vannak.
A budapesti Dürer-parkban tartott bemutatón a Geodézia szakembereinken kívül az osztrák gyártócég, a RIEGL Laser Measurement Systems GmbH alapító elnök-vezérigazgatója, Dr. Johannes Riegl és vezető mérnöke adott részletesebb tájékoztatást a gépkocsira szerelt RIEGL VMX-250 berendezésről és az adatfeldolgozást végző hardver és szoftver eszközökről.
A 33 éve működő családi tulajdonú vállalkozás a magyar céghez került berendezésen kívül nagypontosságú felszín-modellek készítésére alkalmas légi szkennelő-felmérő eszközöket is gyárt és forgalmaz. Termékeikkel nagyon aktívak és sikeresek a világpiacon. Legkorszerűbb eszközük a mobil lézer-szkenner.
A most bemutatott berendezés mérő-egységében, a gépkocsi tetején elhelyezett két vörös-lézer forgás közben impulzusokat bocsát ki, s a visszaverődött lézer impulzusok visszaverődési idejéből, ill. szögéből számítja ki a berendezés a távolságot és az alakzat formáját. Nagypontosságú GPS is tartozik hozzá, ami a hordozó gépkocsi menet közben elfoglalt pozícióját határozza meg. Giroszkópokból álló, un. inerciális rendszer egyenlíti ki és a berendezés regisztrálja a hordozó gépkocsi menet közbeni „imbolygása" által keltett pozíció-változásokat. Mindezen adatokat összegzi a berendezés számítógépes vezérlő-egysége, így alakul ki a leképzett környezet térbeli adat-struktúrája. Ez az egység tárolja az előre megtervezett feladatot, adja a szükséges utasításokat a mérő egységnek, ahonnan a mért adatokat megkapja s elraktározza. Mérés közben a gépkocsivezető mellett ülő navigátor monitoron vizuálisan szemmel tartja a leképzett adatokat és szükség esetén be is avatkozhat a műveletbe.
A felhasznált lézer infravörös tartománya az emberi szemre, szervezetre nem jelent veszélyt. Nemzetközi normák szabad felhasználását engedélyezik. A kibocsátott lézer-impulzusok száma 300 ezer másodpercenként, a két lézer így összesen 600 ezer impulzussal dolgozik, ennyi pontot tapogatnak le másodpercenként, egy térbeli, un. „lézerpont-felhőt" hozva létre. Ebből az adatfelhőből a későbbiek során bármilyen adathalmaz létrehozható.
Mintegy 200 méteres távolságig hatékony a rendszer, ami a felhasználási területek döntő többségében (pl. utcai méréseknél) elegendő.
A gyártócég maga nem működik szolgáltatóként, kivételt képez a felhasználó kezelők kiképzése. A drága berendezéseket egy későbbi időpontban bérleti konstrukcióban is elérhetővé teszik majd.
A Geodéziai és Térképészeti Zrt. jogelődjét, a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatot 60 évvel ezelőtt, 1951. szeptember 1-jén alapították. A vállalat azóta a hazai földmérés élvonalában tevékenykedik, geodéziai szolgáltatások széles palettáját nyújtja partnerei számra, a klasszikus geodéziai munkák kivitelezésétől, a kataszteri térképek előállításán át, egészen a térinformatikai megoldások készítésig. A társaságnál mintegy 250, magasan képzett, egyetemi vagy főiskolai diplomával bíró munkatárs tevékenykedik nagy hazai és nemzetközi projektek megvalósításán.
A Geodéziai és Térképészeti Zrt. a nemzetközi előírásoknak megfelelően, 1998 óta alkalmazza az ISO 9001 minőségbiztosítási rendszert, 2006 óta pedig az ISO 14001 környezetirányítási rendszert.
A vállalat a Közbeszerzések Tanácsa által nyilvántartott minősített ajánlattevő, a NATO minősített partnere.
http://riegl.com/products/terrestrial-scanning/
Harmat Lajos