„Zsolnay – múlt, jelen, jövő“
5 perc olvasásA Stuttgarti Magyar Intézet idén külön rendezvénysorozatot szervez a „Pécs2010 EKF program" népszerűsítésére, melynek segítségével igyekszik bemutatni Pécs kulturális értékeit, a város sokszínűségét, valamint a projekt fejlődését. A nyári időszak egyik legjelentősebb programjának ígérkezik az a kerámia és porcelán kiállítás, amely „Zsolnay – múlt, jelen, jövő" címmel nyílt június 18-án Felbach-ban a városházán. Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Christoph Palm, Fellbach városának főpolgármestere és Szalay Tamás, a „Pécs 2010. Európa Kulturális Fővárosa" program művészeti vezetője.
A Stuttgarti Magyar Intézet idén külön rendezvénysorozatot szervez a „Pécs2010 EKF program" népszerűsítésére, melynek segítségével igyekszik bemutatni Pécs kulturális értékeit, a város sokszínűségét, valamint a projekt fejlődését. A nyári időszak egyik legjelentősebb programjának ígérkezik az a kerámia és porcelán kiállítás, amely „Zsolnay – múlt, jelen, jövő" címmel nyílt június 18-án Felbach-ban a városházán. Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Christoph Palm, Fellbach városának főpolgármestere és Szalay Tamás, a „Pécs 2010. Európa Kulturális Fővárosa" program művészeti vezetője.
A kiállítás tematikáját a választott cím pontosan írja le. A válogatással a gyár életének három periódusát (múlt, jelen, jövő) mutatják be. A történeti anyagot Dr. Faragó László pécsi magángyűjtő anyagából válogatta a kiállítás kurátora, Komor István, illetve ide tartozik a 60-as és 70-es évek modernizmusának néhány jellegzetes tárgya is, reagálva napjaink retro divatjára. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra jelenleg futó termékei között is szép számmal akad olyan, amely a nemes tradíciók méltó folytatója. Először láthatja az érdeklődő közönség annak a kortárs művészeti szimpozionnak az eredményeit, amelyek a jövő Zsolnay mesterdarabjai lehetnek, irányt mutatva a gyár termékszerkezetének átalakítása, fejlesztése számára. Kiállító művészek: Pinczehelyi Sándor, Pál Zoltán és Gellér B. István.
Az augusztus 8-ig látható kiállítás a Kulturamt Fellbach és a Stuttgarti Magyar Intézet közös rendezvénye, a „Pécs 2010. Európa Kulturális Fővárosa" projekt iroda támogatásával.
A Zsolnay Gyár
A Zsolnay Gyár kitüntetett helyet foglal el a magyar kerámia és porcelánipar, a magyar iparművészet történetében. Ahogy az egyik Zsolnay leszármazott Mattyasovszky-Zsolnay Miklós megfogalmazta: a Zsolnay Gyár egy „sajátos birodalom, amely egyaránt otthona a termelő iparnak, de a lelket nemesítő művészeteknek is". Megalapítása -1853- óta eltelt 150 év során a gyár termékei számos jelentős elismerést arattak, és eljutottak a világ minden részére. A sikerek mögött elsősorban a gyár városában, Pécsett, igazi legendaként tisztelet Zsolnay Vilmos zseniális szervezőkészsége, technológiai felfedezései, művészi talentuma áll. A XIX szd. második felének nagy európai trendjeihez -historizmus, szecesszió- kitűnően illeszkedő Zsolnay forma és dekorvilág igazi remekművekben öltött testet, amelyek azóta klasszikus értékekké váltak és mind a mai napig magán és közgyűjtemények féltve őrzött darabjai.
Természetesen a Zsolnay Gyárat sem hagyta érintetlenül a XX század viharos magyar történelme. Az I. világháború után nyersanyagforrásait és kiépített piacát veszítette el, a II világháború után pedig az államosítás, a mennyiségi szemléletű „szocialista" periódus következett. A rendszerváltás sem hozta meg a várt új aranykort, az átalakulások a tradicionális porcelán és kerámiaipar általános európai válsága közepette zajlottak le, amelynek kedvezőtlen hatásai a Gyár mai működésében is markánsan jelen vannak.
Zsolnay Vilmos szellemének, a Zsolnay márkának az erejét ugyanakkor látványosan bizonyítja az a tény is, hogy a Gyár a legmélyebb válságokat is túl tudta élni. A 20-as és 30-as években a termelés a minőségi porcelángyártás irányába fejlődött, az ötvenes évek sötét időszaka után az eredeti termékszerkezet újjáélesztése, a modernizmus következett. A Zsolnay Gyár jelenleg is él. Működik, termel és ambíciózusan gondolkodik jövőjéről is. Napjaink nagy esélyét Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa címe jelenti. A Város által 2010-re tervezett legnagyobb kulturális alapú fejlesztési projekt helyszíne épp a Zsolnay Gyár lesz. A volumenében lecsökkent termelés által üresen hagyott gyönyörű ipari épületek közösségi funkciókat kapnak. A fejlesztések szerves részeként lehetőség teremtődik arra is, hogy a Gyár megújítsa termékszerkezetét, megtalálja a válaszokat a porcelán és kerámiaipar aktuális kihívásaira.