3 az 1-ben és most 1 a téma, a SZÍNHÁZ, mégpedig a THÁLIA és 3 rövid ismertetés a márciusi bemutatókról
6 perc olvasás
A jegyek fogytán, ezért bátorkodom ajánlani, hogy irány a pénztár.
A jegyek fogytán, ezért bátorkodom ajánlani, hogy irány a pénztár.
Szörényi Levente – Bródy János: VELED, URAM!
Rockopera két részben.
Először mutatja be kőszínház a méltán híres szerzőpáros shakespeare-i királydrámákhoz hasonlítható művét, ezt a nagyon izgalmas, emberi konfliktusokban gazdag rockoperát, amely "…nem az István, a király folytatása, inkább a téma […] államalapító uralkodónk életének-munkásságának […] lezáró része. Éreztük már évekkel ezelőtt: az István darab önként kínálja magát, hogy idővel megválaszoljuk az ott nyitva maradt kérdéseket. Persze nem a saját kútfőnkből, hanem a történelmi összefüggések segítségével, amelyek hűségére akkor is vigyáztunk, amikor teret engedtünk az alkotói szabadságnak." – jellemzi alkotását a zeneszerző.
Utódlási harc izgalmas drámája a darab – amely István király uralkodásának utolsó évéiről szól – olyan, meg nem fejtett rejtélyek nyomába kalauzolja a nézőt, mint például István király egyetlen fiának, trónörökösének, Imre hercegnek máig tisztázatlan, csak a krónikákból ismert halála, amelyet értelemszerűen utódlási harc követ. A háttérben és a nyilvánosság színpadán ármánykodás, cselszövés, kényszerű paktumkötés húzódik. Mindez mit jelent ma? Kicsit azt mutatja számunkra, hogy a helyzet akkor sem volt más, mint az azt követő "zivataros" századokban…
A történelem fintora, hogy István unokatestvérének, egyben vetélytársának a hatalomból való félreállítása és megvakíttatása után pont Vászoly fiaiból kerülnek ki az interregnum utáni Árpád-házi királyok.
A darab ősbemutatója óta eltelt több mint tíz év. Szörényi Levente és Bródy János, Kerényi Miklós Gábor kérésére készített új változatot, amelybe négy új dal került, és teljesen filmszerű-jelleget kapott a rockopera. Szörényi munkája már-már Wagner operáit jellemző nagyszabású zenedramaturgia, pontosan ábrázolja a lélektani folyamatokat, és tulajdonképpen ez az a remekmű, ami az Árpád népe előfutáraként felöleli a zeneszerző egész életművét.
Különleges pillanat egy színház életében, amikor a nagy elődök, a nagy utódok és az ifjú tehetségek, azaz három generáció játszhat-énekelhet együtt egy színpadon, Önöknek, Önökért, s azért, hogy magyar történelmünk egy parányi, de sorsfordító szeletét mindenkihez eljuttassák.
A Budapesti Operettszínház és a Thália Színház közös előadása.
István, Magyarország királya: Sasvári Sándor / Földes Tamás
Gizella királyné, István felesége: Füredi Nikolett / Geszthy Veronika
Orseolo Péter, a király unokaöccse: Mészáros Árpád Zsolt / Homonnay Zsolt
Vászoly, a király unokatestvére: Feke Pál / Szerényi László
Ilon, Vászoly felesége: Janza Kata / Nádasi Veronika
Imre herceg, István és Gizella fia: Kádár Szabolcs / Barkóczy Sándor
Krisztina, Imre hercegmenyasszonya: Vágó Bernadett / Fekete-Kovács Vera
Aba Sámuel nádor, a király sógora: Németh Attila / Szentmártoni Normann
Gellért püspök, Imre herceg nevelője: Magócs Ottó / Mati György
Zobor táltos: Pirgel Dávid / Angler Balázs
Német követ és Sámán dobos: Pálfalvy Attila
Pápai legátus: Ambruzs Ádám
Közreműködik: a színház Musical Együttese, Zenekara, Balettkara, Pesti Broadway Stúdió növendékei és gyerekek
Hangszerelés: Németh Zoltán
Dramaturg: Sárdi Mihály, Kerényi M.G.
Díszlet: Rózsa István
Jelmez: Velich Rita
Zenei vezető: Balassa Krisztián
Karigazgató: Drucker Péter
Koreográfus-asszisztens: Szabó Erika, Szűts Rita
Rendezőasszisztens: Niklai Judit
Játékmester: Bori Tamás
Zenei munkatársak: Axmann Péter, Balassa Krisztián, Nagy Gábor, Lőkös Dorottya, Puskás Dóra
Koreográfus: Bodor Johanna
Vezényel: Balassa Krisztián, Bíró Péter
Rendező: Somogyi Szilárd
Szörényi Levente szerzői jogait a Zikkurat Színpadi Ügynökség Kft. – Rosta Mária, Bródy János szerzői jogait a Melody Kft. – Mentler Krisztina – képviselik
Előadások: 2012. március 29-30-31.
Ljudmilla Ulickaja: RÖVID – ősbemutató.
Az orosz falvak asszonyai c. novella alapján színpadra alkalmazta: Garai Judit.
A többszörös díjjal kitüntetett, nemzetközileg ismert Ljudmilla Ulickaja színpadi szerzőként sem ismeretlen hazánkban. Hidvégi Nóra fiatal rendezőnő Ulickaja egyik novelláját álmodta színpadra, a szerzőnőnek annyira meggyőző módon, hogy azonnal megadta az ősbemutató megvalósításhoz szükséges összes jogi engedélyt.
A Rövid című előadás azoknak szól, akik nagyon tudnak/akarnak szeretni, akik nem tanulnak meg szeretni; akik bizonytalanok, de vágynak a bizonyosságra; akik képesek őszintének lenni, akik elfogadják a sorsukat; akik a választott útról nem térnek le, legyenek azok nők vagy férfiak, fiatalok vagy idősek. És azoknak is, akik képesek sírni a meghatódottságtól vagy önfeledten nevetni attól a finom iróniától, ahogyan a darab beszél a három nő sorsáról és ezen keresztül a férfiak világáról.
Egy átlagos este. Egy New York-i lakás. Egy roskadásig megterített asztal és rengeteg alkohol. Három nő, három teljesen különböző karakter, mindegyik valamiért idegen abban a városban, ahol találkoznak, beszélgetnek, élnek, ahová ellátogattak – New Yorkban. Három, teljesen más közegben, kultúrában nevelkedett asszony. Más egzisztenciával, más felekezeti hovatartozással. Abban viszont mindannyian egyformák, hogy odaadóan tudnak szeretni. Igaz, mindegyik a maga módján, a lehetőségeihez mérten, amiben természetesen ugyanakkora szerepe van a szabad akaratnak, mint az eleve elrendeltségnek.
A Thália Színház a Füge Produkció és a Jászai Mari Színház közös előadása.
Szereposztás:
Vera: Györgyi Anna
Margo: Horváth Erika
Emma: Bartsch Kata
Férfi: Bognár Bence
Díszlet: Opra Szabó Zsófia
Jelmez: Pirityi Emese
Produkciós vezető: Gáspár Anna
Rendező: Hidvégi Nóra
Bemutató: 2012. március 13
Maguk akarták – nem kívánság műsor.
A Mikroszkóp Színpad első új bemutatója szokatlan címet visel.
Az új kabaré akár a Lánchíd megnyitásakor, összeköti a múltat és a jövőt, ezenkívül fizetni kell érte. A témaválasztás akár egy random nótacsokor eklektikus, hiszen saját nevük iránt vonzódó vikingektől egészen egy alkotmánybíró váratlan óvodai látogatásáig terjednek.
Az előadás egy népfrontos humorakció, hiszen a szerzők között a rádió kabaré csapatából ismert stand-up-osokon át – egészen a Hír Csárda magát egyáltalán fel nem fedő szerzőiig terjed. A produkció a Mikroszkóp Színpad aktuális kabaréinak sorába illeszkedik, hétről – hétre reagálva a világ eseményeire, és kishazánk turbulens valóságára. A műsor konferansziéi: a Showder Klubból és a Duma Színházból ismert humoristák. A színészeket pedig a rádió kabaré rajongói jól ismerhetik, hiszen évek óta dolgoznak a Magyar Rádió műsorában.
Szereplők:
Aradi Tibor, Burszán Vera, Janklovics Péter, Jeges Krisztián, Varga Ferenc József, Vida Péter
Konferanszié:
Aranyosi Péter / Hadházi László / Kovács András Péter
Rendező: Nádas György
Bemutató: 2012. március 2. Mikroszkóp Színpad
THÁLIA SZÍNHÁZ
1065 Budapest, Nagymező u. 22-24.
Lantai József