’56-tól a CV 247-ig — Egy rák elleni szer megalkotójáról
A MÚOSZ Életmód Szakosztályánk vendége, Dr. Sebestény Andor professzor minden szempontból hosszú utat tett meg a bencés gimnáziumtól napjainkig.
A MÚOSZ Életmód Szakosztályánk vendége, Dr. Sebestény Andor professzor minden szempontból hosszú utat tett meg a bencés gimnáziumtól napjainkig.
Volt idő, amikor a bencés gimnázium nem volt jó ajánlólevél, alapesetben is osztályidegenek voltak az ott tanulók, ami a továbbtanulás felmerülésénél vált igazán meghatározóvá. Az érettségire készülő Sebestény Andor az orvosi egyetemre jelentkezett, amiből kompromisszumként az állatorvosi egyetem lett, ahol a betegeket egy osztályidegen sem tudja ideológiailag eltéríteni. A megkezdett tanulmányokat a börtön és az 1956-os forradalom szakította meg – átmenetileg. Történt ugyanis, hogy a diákok – a vádirat szerint – szervezkedtek a rendszer ellen, amit Sebestény Andor tíz évvel „megúszott", négyen viszont már nem valósíthatták meg álmaikat. A tíz évből aztán „csak" öt év letöltött lett, amihez kellett a forradalom és a kiszabadítása, majd meg sem állt Bristolig, ahol az állatorvosi egyetemen elismerték a budapesti egyetemi éveket, amit osztályelsőséggel hálált meg.
Az egyetemi évek után négy év vidéki állatorvosi praxis következett, aminek elteltével már „igazi" orvosi jellegű munkát talált: a londoni Birodalmi Rákkutató Intézetben a kisérleti állatokkal folytatott vizsgálatok felügyelője lett. Talán akkor még nem is gondolta, hogy egész munkásságát meghatározza majd a patkányokkal való első találkozása. Mindenesetre közben megszerezte az orvosi járványtani diplomát is, ami a kisérleti állatokkal való munkájában alapvető segítségévé vált, és ez segítette a rákkutatók munkájába való bekapcsolódását is. Ebben a környezetben dolgozott ki egy professzortársával egy olyan gyógyszert, amely a rákkezelések során alkalmazott kemoterápia szívkárosító hatását védi ki. A „Cardioxane" elnevezésű, humán használatra szánt gyógyszert az egész világon használják. Az már „csak" egy ujjgyakorlat volt, amikor Sebestény Andor kidolgozott egy miniatűr altatógépet a rágcsálók műtéteihez. Ezt már Európaszerte használják a kutatóintézetek.
Ötledadó kutyák és gazdáik
Bár a patkányok fontos szerepet játszottak Sebestény professzor pályafutásában, de az alapokat a kutyák, illetve azok daganatos betegségei adták. Az egyetemet követő állatorvosi munkája során ugyanis azt tapasztalta, hogy a nagybeteg házikedvencek gazdái nem szívesen járulnak hozzá – talán anyagi megfontolásokból sem – a műtéthez, illetve a kemoterápiához, inkább valami szájon át szedhető, mellékhatás nélküli gyógyszert kérnek helyette.
Ilyet viszont, mivel még nem találták ki, nem tudtak ajánlani. A dolog viszont nem hagyta nyugodni Sebestény Andort, londoni kutatómunkájának fő iránya a nem hagyományos rákkezelés lett.
Az 1980-as években – egy kollégája közreműködésével – sikerült az elgondolásból konkrét terméket előállítania, amely antioxidáns hatású, stimulálja az immunrendszert, és ami nagyon lényeges: nem okoz mellékhatásokat. Abból indultak ki, hogy léteznek olyan egyszerű anyagok, mint például a C- vitamin, a nyomelemek, a szalicilát, amelyeket jól tűr a szervezet, ugyanakkor – egy kicsit leegyszerűsítve: rákellenes hatást váltanak ki. A C-vitamin antioxidáns, immunerősítő és DNS
hibajavító, a réz és mangán a szervezet szabad gyökök elleni harcát segítik, és egyben szintén erősítik az immunrendszert. A szalicilátok a rákos daganatok növekedését, vérellátását, terjedését és kemorezisztenciáját serkentő oxidáló enzimeket gátolják, míg a ráksejtek spontán pusztulását és az immunsejtek általi „eltakarítását" elősegítik. A kipróbálás során a daganatos betegséggel kezelt kutyák 15-20 százalékánál kifejezetten daganatellenes hatást tapasztaltak, de volt olyan kezelt állat is, amelyben teljesen eltűnt a daganat. A rákbeteg kutyák egynegyedénél volt kimutatható a daganatellenes hatás, a vizsgáltba bevont állatok fele jóval túlélte a prognosztizált további élettartamot, és a kutyák legalább háromnegyednél életminőség javulását lehetett megfigyelni.
A keresztségben CV 247 nevet kapott (CV= Cancer Vital, a 247 pedig a kutatás sorszáma) szer alkalmazása során olyan szembeötlő és olyan gyakori volt a kezelt állatok jólétének, életminőségének és várható élettartamának javulása, amire az angliai humán orvosok is felfigyeltek. Önkéntes jelentkezőknek, többnyire előrehaladott rákos megbetegedéssel kezelt páciensek százainak adták a szert. Az engedélyezett klinikai kipróbálások, megfigyelések sorozatának fő célja a CV 247-nek a betegek életminőségének javítása és élettartamának meghosszabbítása volt.
A hazai pálya
A Semmelweis Orvostudományi Egyetemen végzett patkánykisérletek során derült ki, hogy a CV 247 hatásosan véd a kemoterápiában használt ciszplatin vesekárosodást okozó hatása ellen. A CV 247 hazai emberi használatához a biokémikusok tanácsára a szalicil helyett flavonoid került a szerbe, a réztartalom csökkentése mellett. Az így elkészült kapszula mint „étrend kiegészítő" (TO DELETE: „ gyógyhatású készítmény" ) már a patikák polcain található CV 247 Regenerál elnevezéssel. (A „gyógyhatású készítmény" kategoriát, amit a rákbeteg kutyák számára az eredeti CV 247 már több évvel ezelőtt megkapott, emberi relációban itthon már eltörölték.) Sebestény professzor felhívja a figyelmet arra, hogy a szer által nyújtott hatások megfelelő életmóddal, táplálkozással is elérhetők lennének, de kevesen vannak, akik ezt maguktól megteszik. Lényeges viszont, hogy a szer műtéti, vagy egyéb orvosi beavatkozások után a felépülést bizonyítottan gyorsítja, és erősíti az immunrendszert.
Sebestény Andor professzor bízik a CV 247 Regenerál sikeres jövőjében, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai alapján is egyre többen keresik a már itthon is kapható szert.
–Szabady–