Három hónap alatt kétezren igényeltek Széchenyi Kártya 2-t
4 perc olvasásNagy érdeklődés mellett mutatkozott be a 2008. június 2-án indult, kétéves futamidejű Széchenyi Kártya 2. A bevezetés óta eltelt rövid idő alatt is már több mint kétezren igényelték, és több mint ezren kézhez is vették a kedvező feltételű, forgóeszköz- finanszírozásra és átmeneti likviditási problémák megoldására használt hitelkártyát, amely akár 25 millió forintig is terjedhet, és 2 héten belül átvehető a vállalkozások által. A Széchenyi Kártya 2 által kihelyezett hitel összege máris meghaladja a hétmilliárd forintot.
Nagy érdeklődés mellett mutatkozott be a 2008. június 2-án indult, kétéves futamidejű Széchenyi Kártya 2. A bevezetés óta eltelt rövid idő alatt is már több mint kétezren igényelték, és több mint ezren kézhez is vették a kedvező feltételű, forgóeszköz- finanszírozásra és átmeneti likviditási problémák megoldására használt hitelkártyát, amely akár 25 millió forintig is terjedhet, és 2 héten belül átvehető a vállalkozások által. A Széchenyi Kártya 2 által kihelyezett hitel összege máris meghaladja a hétmilliárd forintot.
A Területi és kerületi Iparkamara és Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége irodáiban befogadott hitelkérelmet gyors, egyszerűsített eljárással, a konstrukcióban résztvevő bankok – Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt., és az általuk képviselt takarékszövetkezeti hálózat, az OTP Bank Nyrt., az MKB Bank Zrt., az Erste Bank Hungary Nyrt., a Magyarországi Volksbank Zrt. – közül a vállalkozás által kívánthoz továbbítják, aki a pozitív bírálatát követően megköti a kérvényezővel a hitelszerződést. A folyamat alig két hetet vesz igénybe, hiszen a regionális irodák segítségével, de akár önállóan is kitölthető igénylőlappal minimális adminisztrációt igényel csak.
A futamidő 2 évre növelésével együtt jelentősen nőtt a Széchenyi Kártyával felvett hitelkeretek átlagos nagysága is. Az átlagos hitelkeret 7,5 millió forint körül alakult, a legnépszerűbb a 10 milliós keret. A 2 éves futamidő bevezetésével egy időben – a vállalkozók piacképességének növelése érdekében – megszűnt a negyedéves törlesztési kötelezettség.
A Széchenyi Kártya 2002. évi indulása óta az igénylések száma több mint 133 ezer, a befogadott igénylések száma meghaladta a 99 ezret. Az eddig kihelyezett hitelkeret 550 milliárd forint. A Széchenyi Kártya konstrukció évente közel 120 milliárd forintot juttat folyamatosan a gazdaságba.
Az indulás évében, 2002 nyarán 1 millió forintos hitelkerettel lehetett Széchenyi Kártyát igényelni. A hitelkeretet 2003-ban 5 millió forintra, 2004-ben 10 millió forintra, 2006-ban 25 millió forintra emelték, és folyamatosan került sor a vállalkozások visszajelzései alapján az adminisztráció könnyebbé tételére, a feltételek vállalkozások számára optimálisabbá tételére.
Széchenyi Kártya 2 konstrukció:
+ 1 évről 2 évre emelt futamidő,
+ 2 hét alatt, minimális adminisztrációval elérhető
+ a kamat továbbra is HAVI 1 % ALATT van
+ továbbra is állami kamat- és garanciadíj-támogatás,
+ eltörlésre került a korábbi negyedéves törlesztési kötelezettség. (A negyedéves törlesztést június 2-től a bankok már a meglévő Széchenyi Kártyák vonatkozásában is eltörölték)
+ minden vállalkozás számára 20 km-en belül elérhető, 900 település több mint 1500 bankfiókjában és igényelhető a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Vállalkozók Országos Szövetsége irodáiban, országos lefedettséggel.
A Széchenyi Kártyát 2002-ben a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közösen indította útjára azzal a céllal, hogy a likviditási nehézségekkel küzdő mikro-, kis- és középvállalkozások bürokráciamentesen kedvezményes banki forgóeszközhitelhez jussanak.
Alapos előkészítés után 2008. június 2-án a KA-VOSZ Zrt., az MKIK és VOSZ, a konstrukcióban résztvevő bankokkal, a Garantiqa Hitelgarancia ZRt.-vel, illetve a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériummal közösen indította útjára a kétéves futamidejű Széchenyi Kártya 2 konstrukciót, amely a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nyújt immár 2 éves futamidővel kedvezményes kamatozású, szabad felhasználású hitelt a piac egyik lekedvezőbb feltételeivel.
A Széchenyi Kártya jelentős hazai és nemzetközi elismerésekben részesült az elmúlt években. Tavaly decemberben az Európai Vállalkozási Díj pályázatán a zsűri a Széchenyi Kártyát az "Európai Unióban széles körben követendő jó példának", a leginkább figyelemreméltó programnak értékelte a több, mint 300 pályázó közül. A Széchenyi Kártya 2007-ban elnyerte a Magyar Minőség Háza Díjat.