Szakvizsga
3 perc olvasásA Kőműves Kelemen Szakiskola végző hallgatói befejezték hároméves tanulmányaikat, következett az államvizsga. A neves szakemberek, tanárok sorba szólították a diákokat a szóbelire.
– Habarcs Oszkár, maga következik. Ne izguljon, látom jó jegyei voltak három éven át, nem lesz semmi baj. Hányfajta betont ismer?
– Hát kéremszépen, vasbetont, meg rendes betont.
– Amit maga rendes betonnak nevezett, abból sokfajta van. Tudna felsorolni néhányat?
– Én úgy tudom, hogy a beton, az beton. Homok, cement, víz.
– De még valami kellene hozzá. Hallott már könnyűbetonról?
– Nekem mindig nehéz volt betonnal dolgozni. Szívesebben vettem, ha vakolni kellett, szeretek kőműves kanállal dolgozni.
– Ugye azt akarta mondani, hogy a beton fajtái az adalékanyagoktól függenek. A normál beton adalék anyaga a kőzúzalék, vagy kavics. A könnyűbetoné pedig a kohósalak, tufa és ehhez hasonló kis fajsúlyú anyagok.
– Igen tanár úr, pontosan ezt akartam mondani.
– Helyes! Ismeri a bauxitbetont?
– Már hallottam róla kéremszépen, de nincs benne a tankönyvben.
– Tudja mi az a csúszózsaluzás?
– Már hallottam róla, benne van a tankönyvben, de most nem jut eszembe.
– Mikor használunk földgyalut?
– Minden építkezésnél.
– Az építkezés melyik fázisában?
– Mindegyikben.
– Nem egészen. A földgyalu a befejező földmunkák gépe. A rézsűk síkjának, a töltések koronájának pontos kialakításához használjuk. Tudja mivel vontatják a földgyalut?
– Traktorral kéremszépen.
– Úgy van! Lánctalpas traktorral, amelynek hosszú vonórúdja van. Nem a gép előtt, hanem a földgyalupályája mellett halad. Látott már vízágyút?
– Persze, a futballmeccsek előtt és után………………
– Nem erről van szó. Földfejtésre és földmozgatása használják. A csővezetéken, nagy nyomással érkező irányított vízsugár a földtömeget fellazítja, egyben el is szállítja. Maguk már ilyen gépekkel fognak dolgozni, Nem a nehéz és verejtékes ásással. Hogyan növelhető a talaj teherbírása?
– Döngöléssel.
– Vagyis cementkeveréket kell injektálni a puha talajba. Részt vettek a gyakorlaton már víz alatti építkezésben?
– Ne tessék már ilyet kérdezni kéremszépen, nem vagyok búvár. Víz alatt nem is lehet építkezni.
– Csak ha muszáj. Hídpillérek, partfalak, kikötők, mólók alapjait és vízben álló részüket bizony a víz alatt kell építeni
– Hát igen.
– Ugye tanultak a hőszigetelésről? Miért kell minél több levegő a falakba?
– Ezt az egyet nem néztem át, elnézést kérek a tanár úrtól, majd bepótolom.
– A levegőnek fontos szerepe van a hőszigetelésben. Azért vannak kettős ablakok az épületeken, mert a két ablak közötti levegő a legjobb hőszigetelő.
– Igen, ezt pontosan így akartam mondani.
– Köszönjük. Sajnos a legjobb jegyet nem tudjuk megadni, néhány kérdésnél pontatlanul válaszolt. Négyest kap. Segédlevelét átveheti a tanulmányi osztályunkon. Sok sikert kívánunk az önálló munkához!
Láng Róbert