Szent István-bazilika – Gellért-hegy – WestEnd Bevásárlóközpont -1500 program 120 helyszínen
3 perc olvasásAz, hogy az egyház kilép a templomokból talán szokatlan, de nem teljesen új és ismeretlen jelenség – mondta Erdõ Péter a szeptember 16-án kezdõdõ városmissziós hétrõl tartott sajtótájékoztatón.
Az, hogy az egyház kilép a templomokból talán szokatlan, de nem teljesen új és ismeretlen jelenség – mondta Erdõ Péter a szeptember 16-án kezdõdõ városmissziós hétrõl tartott sajtótájékoztatón.
Az elõkészületekrõl a bíboros elmondta: az elõzõ városmissziók helyszínein – Bécsben, Párizsban Lisszabonban és Brüsszelben mintegy 60 fõs magyar delegáció – püspökök, papok, a plébániák, a lelkiségi mozgalmak, valamint a katolikus sajtó képviselõi voltak jelen.
Sokat tanultak, de a saját tapasztalataikat is megoszthatták a már több éve zajló nagyvárosi missziós rendezvénysorozat résztvevõivel. Nemcsak a nemzetközi példákból meríthettek a szervezõk – mondta Erdõ Péter, aki felidézte: a Fõegyházmegye plébániáit látogatva több helyen is találkozott a népmissziós keresztekkel.
Ezek a keresztek a II. világháború elõtti, Európa-szerte ismert népmissziók emlékét õrizték. A keresztekbe vésett évszámok sora 1947-48-ban az ismert körülmények miatt megszakadt. A keresztet és a missziókat azonban megõrizte az emlékezet. Felmerült, hogy érdemes lenne folytatni a misszióknak a sorát, természetesen a mai korhoz igazítva a rendezvényeket. Így született meg az egyházmegyében a plébániai hetek sorozatának ötlete. Az elmúlt években több mint ötven plébánia szervezett missziós heteket, sok közülük igen sikeres volt. A Józsefvárosban például a plébániai hét keretében sikerült a figyelmet a cigány kisebbség kultúrájára irányítani, de természetesen voltak más jellegû rendezvények is.
Arra a kérdésre, hogy hogyan mérhetõ egy ilyen rendezvénysorozat eredménye, és mit mutatnak az elõzõ helyszínek tapasztalatai, Erdõ Péter elmondta: az eredményességet több szempontból is lehet vizsgálni. A sikerességet mutathatja az is, hogy hányan vesznek részt a programokon. Az elõzetes – és még várható – regisztrált jelentkezõk, valamint a csak az egyes utcai vagy plébániai programokon résztvevõk száma már most ígéretesen alakul. Ennél azonban sokkal fontosabb a lelki hatás – fogalmazott Erdõ Péter. A hívõ embereknek a mai világban meg kell tanulniuk másképpen, a világra nyitottan kereszténynek lenni. Meg kell mutatnunk a világnak, hogy kik vagyunk, hogyan élünk. Vannak emberek – és nem is kevesen – akik talán még soha nem lépték át egy templom küszöbét, nagyon keveset tudnak a hitrõl, kevéssé ismerik a keresztény kultúrát. Találkoznunk kell velük, meg kell mutatnunk magunkat. Így talán kevésbé fordul majd elõ, hogy sok rosszat, téves információt elhisznek a katolikus egyházról. ?Jöjjenek el minél többen vegyenek rész a programokon, amelyekre szeretettel várjuk az érdeklõdõket" – mondta Erdõ Péter.
A sajtótájékoztatón a missziós hét során a 120 helyszínen, több síkon zajló mintegy 1500 programból adtak ízelítõt a szervezésben résztvevõ programfelelõsök: Blanckenstein Miklós prelátus, az Esztergomi Szeminárium rektora, aki a szervezés lelkipásztori, Marik József pedig a világi koordinátora, Várnai Péter plébános a plébániai programok, Kunszabó Zoltán az utcai misszió, és Dragonits Márta belsõépítész a Szakrális Mûvészeti Hét felelõsei.
Kép: Demecs Zsolt, Magyar Kurír