Felújítva megnyílt a pécsi Zsolnay Múzeum
3 perc olvasásKét év után újra megnyitotta kapuit a pécsi Zsolnay Múzeum 2007 szeptember 27-én. A felújított, 21. századi igényeket kiszolgáló épületben kibővült a kiállítótér és korszerű körülmények közé került a díszkerámia raktár. Pécs legrégebbi, 14. századi lakóépületét a kormánytól elnyert közel 372,5 millió forint pályázati támogatásból és mintegy 43 milliós önrészből újíttatta fel a fenntartó Baranya Megyei Önkormányzat.
Két év után újra megnyitotta kapuit a pécsi Zsolnay Múzeum 2007 szeptember 27-én. A felújított, 21. századi igényeket kiszolgáló épületben kibővült a kiállítótér és korszerű körülmények közé került a díszkerámia raktár. Pécs legrégebbi, 14. századi lakóépületét a kormánytól elnyert közel 372,5 millió forint pályázati támogatásból és mintegy 43 milliós önrészből újíttatta fel a fenntartó Baranya Megyei Önkormányzat.
A modernizált, jól megvilágított, légkondicionált kiállítótérben egy tartalmilag is megújult, a korábbiaknál több tárgyat bemutató kiállítás nyílik szeptember 29-én. A földszinti kiállító helyiségekben nyomon követhető a Zsolnay építészeti kerámia fejlődése a historizáló díszítményektől a nagyszabású egyedi munkákig, amelyek meghatározzák az elmúlt századforduló magyar építészetének jellegzetes irányzatát, a magyaros szecessziót. Zsolnay Vilmos találmánya, a pirogránit tette lehetővé az épületek homlokzatának színpompás kialakítását. Pirogránit díszíti többek között a Mátyás templom, a Parlament és az Iparművészeti Múzeum épületét. A kiállítás legnépszerűbb darabjai között minden bizonnyal ott lesz majd a Steindl Imre-féle máriafalvi neogótikus oltár, a Maróti Géza által tervezett Kacsás kút, és a festőien dekorált faburkolatokból összeállított válogatás.
A korábbiakhoz hasonlóan az emeleti kiállítótermekben kaptak helyet azok a különleges, művészi értékű termékek, amelyek az 1870-es évektől az államosításig terjedő időszakot ölelik fel. A látogatók megismerhetik a legkiválóbb tervezők munkásságát, a legjellegzetesebb technikákat és formákat a korai, népies korsóktól az irizáló fényű, eosin díszedényekig és a két világháború között készült porcelán plasztikákig. Ismét látható lesz a népszerű Zsolnay emlékszoba, újdonságként pedig megnyílik a látogatók előtt a múzeum Zsolnay kerámiákkal díszített belső kertje.
Nemcsak külsejében és kiállításával hoz azonban újat a város múzeumi életébe a nyitás napján, szombaton délután ingyenesen megtekintető kiállítótér és tárlat. Az előadóterem a tervek szerint gyermekek és felnőttek számára szervezett múzeumpedagógiai rendezvényeknek, restaurátorok és porcelánfestők által vezetett foglalkozásoknak is otthont ad majd, a hangulatos udvar pedig a nyári estéken várja a kultúraszerető polgárokat felolvasó estekkel és kamarakoncertekkel.
- Műemléki rekonstrukció tervei: Kistelegdi István DLA
- Installációs rendszer: Barna Gyula belsőépítész
- Kiállítás kurátora: Kovács Orsolya művészettörténész
Foto: Füzi István