Csabai Kolbászfesztivál 2008 – Hecks Ferenc képriportja
4 perc olvasásEgy év alatt is lehet varázslatra felkészülni, számomra ezt bizonyította a 2008 évi, tizenkettedik Csabai Kolbászfesztivál. Minden tekintetben alaposan felülmúlta a tavalyit – szerintem. A látogatók és kiállítók száma, a programok és termékbemutatók gazdagsága egyaránt magasabb minőségi osztályba lépett.
Egy év alatt is lehet varázslatra felkészülni, számomra ezt bizonyította a 2008 évi, tizenkettedik Csabai Kolbászfesztivál. Minden tekintetben alaposan felülmúlta a tavalyit – szerintem. A látogatók és kiállítók száma, a programok és termékbemutatók gazdagsága egyaránt magasabb minőségi osztályba lépett.
A négy napos eseménysorra hagyományosan október második felében kerül sor. Egy kolbászfesztivál központi eseménye a kolbászkészítő verseny, amiről tavaly képriportban számoltam be. 2008-ban az előző évinél kb. 25 % -kal több, mintegy 400 versenyző csapat nevezett. A 25.000 forintos nevezési díj nagyon mértéktartó volt, tekintve, hogy a csapatok ezért 10 kg minősített húst és rengeteg fontos segédeszközt, például kötényt kaptak.
A helyszín:
Komoly nyomozási szándékkal érkeztem Békéscsabára, mert az M1 televizió Főtér című műsorában az előző héten az hangzott el, hogy a csabai kolbászt az ottani szlovákok találták fel. Természetesen többeket megkérdeztem és átlapoztam Dedinszky Gyula: A Csabai Kolbász című, 2005-ben Békéscsabán kiadott könyvét. Ezek szerint a kolbász szó 600 éve van a magyar nyelvben, az összetétel (paprika!) és az elkészítés módja magyar, de a szlovák hozzájárulás jelentős, ők adták a technológiai eszközöket.
Termékbemutatók:
A fesztiválon különben ez a kérdés egyébként kevés izgalmat váltott ki. A több nemzetiségből verbuválódott csapatok kizárólag a minőségre koncentrálnak.
Programok
A programból kiemelést kíván a Benkó Dixieland Band fesztiválnyitó koncertje. Ilyen örömmel, láthatóan a közönséget magához közel érezve, még nem láttam-hallottam e világhírű zenészeket játszani.
A szabadtéren térzene (Tótkomlósi Fúvósok, Gyulai Big Band, MH Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Katonazenekar) és szórakoztató zene adott hangulatot a nagyszámú üzlet között bolyongó tömegnek.
A népsűrüség helyenként már a sanghaji metróra emlékeztetett.
Buli van! Minden mennyiségben…
A sportcsarnok színpadán a tánc (Körösmenti Táncegyüttes, Rumba Táncsport Egyesület,) és a zene (Suttyomba Zenekar, Akantisz Old Boys, Sylver Zenekar, Menthol Zenekar, Mága Zoltán és az Angyalok, az Éneklő Szakácsok, Zsadon Andrea, Szolnoki Tibor és barátai) dominált a protokolláris eseményekkel szemben. A gyermekek sem unatkoztak, erről többek között a Gyermekjátszó, Nagy Bandó Andrásék, a FitDance Center SE, Hétpróbás Néptánciskola, Tücsök Peti és Hangya Levi gondoskodtak.
Estére a helyzet mindig fokozódott. A három több ezer fős sátornak és a sportcsarnoknak külön zenekarai voltak és természetesen rengeteg kaja-pia üzemegységgel. Az „ősi" magyar slágereket a közönség együtt énekelte a zenészekkel és nagyon hamar, aki tehette táncra perdült. A legnagyobb sátorban több tucat borász és borászat mutatta be termékeit. A nagyok mellett új, kiváló pincészetek jelentek meg.
A békéscsabai hölgyek sokat adnak megjelenésükre, és általában párjukat szívesen kísérik szórakozni. Vagyis a jó buli minden feltétele adott volt. Ezért szól erről a nagyobb képriport.