Ericsson: távozik Fodor István elnök
Az Ericsson Magyarország megszervezője másfél évtized után, 2008. január 1-vel távozik a vállalat éléről. Fodor István villamosmérnöki diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte.
Az Ericsson Magyarország megszervezője másfél évtized után, 2008. január 1-vel távozik a vállalat éléről. Fodor István villamosmérnöki diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte.
A hetvenes években a Postai tervező Intézet mérnökeként dolgozott, majd megszervezte és vezette a Budavox hálózattervező részlegét.1977-ben elgondolásai alapján készült el Dél-Jemen országos hírközlő hálózata.
Meghatározó szerepe volt a magyar híradástechnikai ipar export-fővállalkozásának megszervezésében és irányításában. 1986-1990 között több fővállalkozást irányított Kuvaitban.
A magyar távközlési ipar meghatározó vállalkozása Fodor István vezetésével vált a 90-es évek második felében élenjáró szállítóvá, a közép-kelet-európai térség mérnöki szakértői központjává. A ma már világszínvonalú kutatási és fejlesztési részleggel működő cég ezernél is több munkatársat foglalkoztat, 600 kutató-fejlesztőt és 250 mérnöki szolgáltatót, ily módon hazánkban a kutatás-fejlesztésre legtöbbet áldozó vállalattá vált.
Az Ericsson Magyarország vezérigazgatója, majd elnöke tevékenységét 1998-ban az év menedzsere díjjal ismerték el. Jelentős távközlési és iparpolitikai publikációi mellett hazai és nemzetközi konferenciák rendszeres előadója volt.
Aktív gazdaság- és társadalomépítő feladatokat vállalt, 1998-2000 között az IEEE mérnöki világszervezet magyarországi szekciójának elnökévé választották.
Alapítója, majd elnöke volt a Magyar-Európai Üzleti tanácsnak, 2000-2005 között elnöke a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának. 2004-től három évig vett részt az Európai Unió Kutatási tanácsadó Testületének (EURAB2) munkájában független tanácsadóként, alakítója volt ily módon az EU tudománypolitikájának és a kapcsolódó programoknak.
További tagságai:
-Eötvös Lóránd Tudományegyetem Gazdasági tanácsa,
-Magyar Tudományos Akadémia Reform Bizottsága,
-Magyar Mérnökakadémia,
-Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány kuratóriuma.
Kitüntetései:
1996: Gábor Dénes díj,
1999: megosztott Széchenyi díj,
2001: „Páratlan Ember a Jövőnkért".
Fodor István a média munkatársaitól sajtóbeszélgetés keretében búcsúzott 2007.november 21-én, ahol Éry Gábor vezérigazgató emlékeztetett; Fodor István neve és munkássága összeforrott az Ericsson Magyarország 17 éves történetével, következetes építőmunkájával a magyar tudásra épülő, magas hozzáadott értékű nagyvállalatot hozott létre. Vezetése alatt sikeresen ötvözte a svéd és a magyar kultúrát, ami a kreativitás mellett az Ericsson Magyarország hajtóerejévé vált. Az általa elvárt és közvetített üzleti etikai gondolkodás máig meghatározza a vállalat által követett értékeket.
Maga a távozó vezető úgy nyilatkozott; „vezetőként ennyi elég, jöjjön az új generáció." Visszaemlékezve elmondta, kevesen hitték az induláskor, hogy új iparág születik itt, '94-ben mégis szárnyalás kezdődött, köszönhetően a cég nemzetközi hálózatának és a hazai gárdának. A kutatás-fejlesztés sajátos, lépésről lépésre haladó módszere volt az, amivel a sikereket sikerült elérni. Mára az Ericsson Magyarország a Richter Gedeon gyógyszergyárral együtt a hazai K+F lista élén áll, összege az Ericsson magyarországnál mintegy 12-13 milliárd Ft-ra rúg évente.
A hazai Ericssonnál munkálkodnak azok a fejlesztőmérnökök, akik az itteni fejlesztői központból, akár távmunka keretében is, 20 országban sikeresen látják el feladatukat.
A BME-vel kialakított jó kapcsolatok biztosítják ehhez az utánpótlást, de kérdésre válaszolva Fodor István aggódását fejezte ki a felsőfokú képzés utánpótlását illetően. Véleménye szerint 3-4 év múlva ők maguk is érezni fogják azt a képzési színvonal csökkenést, amelyre más vállalatok már panaszkodnak…
Olyan családias vállalati légkört sikerült kialakítani, amely a munkatársak tetszésével találkozik, szívesen jönnek be dolgozni. Ez nem egyfajta tudatos vállalati irányzat kérdése volt, hanem szinte magától alakult ki, mondta a távozó vezető.
A vállalatnál Fodor István kezdeményezésére jött létre a kultúra támogatására az Ericsson Galéria '91-92-ben, évente 7-8 kiállítás megrendezésére, így kerülhetett sor május 5-én a 100. kiállításra.
Hasonló feladatot tölt be a színjátszás területén az Ericsson Stúdió, a vállalat által támogatott kamara színház.
Elhangzott; a vállalat K+F tevékenységében fontos szerepe lesz a közeljövőben aktivizálandó „TSP platform"-nak, amely szoftver és hardver téren egyaránt újat fog hozni.
Fodor István igény esetén a továbbiakban is támogatni fogja tapasztalataival az Ericsson Magyarországot és a szélesebb értelemben vett szakmát.
Harmat Lajos