Cebit: a Nagy Testvér alternatíva
4 perc olvasásMíg itthon egyelõre az APEH-et vették rá, hogy kergesse a BSA szerint jogpiszkos felhasználókat, addig a Cebiten bemutatott megoldáshoz már ez sem kell. Elég ha a Nemzetbiztonsági Hivatallal kötnének magánjogi szerzõdést?.
Míg itthon egyelõre az APEH-et vették rá, hogy kergesse a BSA szerint jogpiszkos felhasználókat, addig a Cebiten bemutatott megoldáshoz már ez sem kell. Elég ha a Nemzetbiztonsági Hivatallal kötnének magánjogi szerzõdést?.
A hannoveri Cebit -en ami épp tegnap tárta ki kapuit új a felhasználók után kémkedõ technológiát mutat be a Thomson Hall 12, Stand A66 valamint annak kínai leányvállalata. Az ötlet nem új, amerikában korábban parent controll chip néven valami hasonlóval már próbálkoztak.
Az új megoldás szerint a most bemutatott készülékek ? internetes lejátszók és halózati eszközök ? olyan chipet tartalmaznak, amelyek egyedi azonosító vizjellel látják el a rajtuk átfolyó video tartalmakat. Ez a steganongráfiának nevezett eljárás, amikor a látható tartalomba léthatalan, de helyreállítható informciót kódolnak már eléggé rági a számítástechnikában. Ilyesfajta felhasználásáat az FBI és a pénzhamisítás ellen is dolgozó – azaz nem csak az USA elnökét védõ – amerikai Secret Service no meg az FBI is presszionálta a gyártók felé.
Elõször a szines fénymásolókat, mára pedig az összes szines printert, digitális fényképezõgépet és fotoképes telefont ellátták ilyen funkcióval. Erre az ötletre alapozva azután azt szeretnék a Thomson fejlesztõi és jogászai elérni, hogy aki ki is játssza a Windows Vista és az ahhoz illesztett hardverek Digital (Content ) Right Management másolásvédelmét, mégis nyomot hagyjon maga után. Ugyanis mivel minden otthoni eszköz így egyedi nyomot hagy a felvételben, a szerzõi jogvesztõk reményeik szerint az állami titkosszolgálatokkal (lehallgatás) könnyen azonosítani tudják a Neten aramló videostream-ek forrását, így azokat is, akik a szerintük jogsértõ tartalmakat terjesztik.
A rendszer teljesen hierarchikus, mert vízjel azonosítja a gyártót, a forgalmazót, a kölcsönzõt, végül a felhasználó minden elektronikus eszközét, esetleg még annak internetes szolgáltatóját is. A Thomson arról hamukál, hogy a megoldás a felhasználó számára észrevehetetlen, de a felhasználókat a névtelenségtõl való megfosztás miatt visszatartja a kalózkodástól. A funkció a felhasználó által teljesen ellenörizhetetlen lesz, és a nem kívánt jelzést minden anyag megkapja, amelyik egyetlen olyan eszközön is áthalad, amely az újfajta chippel van felszerelve. A standon most egyelõre a videókat megbélyegzõ chipeket mutatta be.
Áprilisra azonban már megjelennek a Windows Media Video 9 formátumú médistreamot megjelölõ eszközök is. Annyit lehet már tudni, hogy a szerzõi jogvesztõk elkezdték a nyomásgyakorlást, hogy természetesen a szerintük jogtiszta mûködés érdekében ne kerülhessen rövidesen olyan eszköz forgalomba, amely nincs ilyen piszkos-titkos-kóder nyomjelzõvel ellátva. Talán érzik hogy a totális másolásvédelem és a totális tiltás záros határidõn belül a bukásukat okozza, igy az emberek fenyegetettségével félelemben tartásával igyekeznek eredményt találni. De ahogy meglett a Windows Vista aktiválásának ellenszere, várhatóan ezek kötelezõ elterjesztésével egyidejûleg valahol valakik megcsinálják azokak a modd chipeket, amivel ez kivédhetõ lesz. Minden esetre az emberi jogvedõ szervezetek még mindig képtelenek ennek és a mindenre irreálisan kiterjedõ szerzõi jognak a veszélyét felfogni.
Szintén Cebit hir, hogy szerzõi jogvédõ szervezetek komolyan lobbiznak az Európai Uniónál, hogy a flash meghajtók után a eddigi a fényképezõgépek memórikártyái és a merevlemezzel ellétott eszközök után már keresztülpasszírozott jogdijhoz hasonló mértékû jogdíjat kelljen fizetni. A dolog azért is necces mert felmérések szerint az USB hordozókon több mint 90 százalékban nem filmet vagy zenét, hanem saját munkát hordoznak világszerte?.