Kieselbach Galéria: Téli festményaukció
December 6. óta látható az a kiállítás, melyből 19.-én rendez Téli festményaukciót a Kieselbach Galéria. A 240 tétel kikiáltási ára összesen 764 170 000 Forint. A Kieselbach Galéria december 19.-én 18 órakor a Vígszínházban rendezi meg Téli Festményaukcióját.
December 6. óta látható az a kiállítás, melyből 19.-én rendez Téli festményaukciót a Kieselbach Galéria. A 240 tétel kikiáltási ára összesen 764 170 000 Forint. A Kieselbach Galéria december 19.-én 18 órakor a Vígszínházban rendezi meg Téli Festményaukcióját.
Néhány tétel az aukcióról:
Gulácsy Lajos: Karosszékben ülő lány, 1910. (Kikiáltási ár: 85 millió forint) A méretével is tekintélyt parancsoló (120 x 81 cm) Karosszékben ülő lány című kép a festő legreprezentatívabb női portréja. Az életmű legnagyobb arcképével csupán a szintén ebben az időszakban megszületett remekmű, a Régi instrumentumon játszó hölgy állítható párhuzamba. E két alkotás ismét ráirányítja figyelmünket arra, hogy Gulácsy talányos művészetét milyen mélyen determinálta a nőkhöz való viszonya, hogy életművében mennyire centrális szerepet kapott a nő és a nőiesség motívuma. A szép nőt aranyló toilettjében, hajába tűzött virággal és felékszerezve úgy ábrázolta a festő, mintha egy színházi páholyban ülne, melyet borvörös függöny szegélyez, bár az elkeskenyedő ujjú, elegáns kezében tartott tükör és a neobarokk fotel éppúgy ellentmond ennek, mint a szabadba nyíló háttér. A tájkép légies káprázatként vetül a pompás testű bálozó nő mögé.
![]() |
![]() |
![]() |
A K&H Bank gyűjteménye A Kieselbach Galéria nem először aukcionál gyűjteményeket, sőt most már tendenciának nevezhető, hogy mind belföldi mind külföldi, magán – és vállalati gyűjtemények eladására rendszeresen kap megbízást. A K&H Bank megbízását gyűjteménye értékesítésére a galéria pályázaton nyerte meg. Az őszi aukción a kollekció harminc képe szerepelt sikerrel, most húsz festmény kerül árverésre a Vígszínházban. Közülük a legkiemelkedőbb Mednyánszky László Alkonyi táj című múzeumi rangú alkotása (kikiáltási ára: 8 millió forint).
A Kieselbach Galéria őszi árverésének szenzációja volt Bortnyik Sándor 1921-es Lámpagyújtó című képe, amely végül 170 millió forintért kelt el. Most is két korai, avantgárd – bár a Lámpagyújtónál jóval kisebb méretű festmény kerül aukcióra. Az 1918-as Falu című olajkép szerepelt a Ma 1918-as demonstratív tárlatán (kikiáltási ára: 8 500 000 Ft), 1919-es Kék-vörös kompozíciójáért pedig 6 millió forintról indul a licit.
![]() |
![]() |
Megjelent Molnos Péter Derkovits-monográfiája A könyv a múlt héten jelent meg, a Népszabadság Zrt kiadásában; Derkovits. Szemben a világgal címmel. Az albumban is szerepelt a művésznek az a képe, amely most megvásárolható lesz december 19-én a Vígszínházban. Az 1923-as festmény címe Vihar elől futók, kikiáltási ára 6 500 000 Ft.
A Csendélet kancsóval és gyümölcsökkel (1910) 20 millió forintos kikiáltási árról indul, hiszen dacára annak, hogy Berény Róbert a források tanúsága szerint a legprogresszívebbnek tekinthető 1906 és 1914 közé tehető időszakában meglehetősen sok csendéletet festett, ma mindössze 6 olaj csendéletét ismerjük, amelyek ebben a periódusban születtek. Ez az 1910-ben festett csendélet a modernizmus világszínvonalú képviselője. Érdekes módon ez a mű is kapcsolható kiállításhoz, mégpedig a 2010-es Pécs Európa Kulturális Fővárosa programjába tervezett Nyolcak kiállításhoz, melynek Berény Róbert festészete minden bizonnyal fontos szereplője lesz.
További kuriózumok a Kieselbach Galéria téli aukcióján
Vaszary János: Déli pihenő, 1905 – kikiáltási ár: 30 millió forint Vaszary 1905-ben tanulmányúton járt Spanyolországban; ennek az ihletett időszaknak egy bravúros alkotása a most felbukkant kép, amely témájában és vérbő festői megoldásában a spanyolországi mediterrán világ utánozhatatlan hangulatát érzékelteti.
Szobotka Imre: Kubista férfiportré, 1914 körül – kikiáltási ár: 17 millió forint A festmény a magyar kubizmus egyik főműve. Az életmű legerősebb korszakában született, 1914 körül, mikor Szobotka párhuzamosan haladt a nemzetközi avantgárd élvonalával.
Marcel Ronay (1910. Budapest- 1997. Essex) : A matróz és a lány (Matrose und Mädchen), 1929 (kikiáltási ár: 8 500 000 Ft). Marcel Ronay festményének stílusa, Otto Dix és George Grosz festői világát idéző hangvétele hiányzott a hazai művészet történetét tárgyaló kötetekből. Jellemző, hogy e műalkotás a közelmúltig egy olyan, nagy hírű amerikai műgyűjteményt gazdagított, melynek létrehozói, Marvin és Janet Fishman elsősorban a német expresszionizmus vezető mestereire koncentráltak, de kollekciójukban Scheiber Hugó egyik korai, kiemelkedő kvalitású önarcképe is helyet kapott. A matróz és a lány című alkotás hazatérése igazi ünnep: a magyar festészet története nem pusztán egy remekművel, hanem egy korábban fájóan hiányzó, páratlanul izgalmas stílussal is gazdagodott.
Lotz Károly: Bacchus és Ariadné – kikiáltási ár: 8 500 000 Ft A Bacchus és Ariadné Lotz dekoratív tehetségének, festői kultúrájának legjavát összegzi. Lotz a Béccsel vetélkedő, rohamosan modernizálódó Budapest valóban európai színvonalú alkotó mesterére volt. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Múzeum és az Operaház díszítésével magának jól csengő nevet szerzett festőt a legvagyonosabb társadalmi rétegek képviselői igyekeztek megnyerni maguknak. Ezzel párhuzamosan vélhetően számos bécsi magán megrendelésnek is eleget tett. Az itt bemutatott alkotás hosszú lappangásának is ez lehet a legfőbb oka.
Ziffer Sándor: Domboldalon pihenő gyerekek, 1911 (kikiáltási ár: 15 millió forint). A Domboldalon pihenő gyerekek a francia fauvizmus hatását mutató magyar festői irányzat kiemelkedő reprezentánsa, mely nem csupán az életmű, de a korai magyar modernizmus egyik legszerethetőbb alkotása is.
A Kieselbach Galéria az V.kerület, Szent István körút 5. szám alatt található.
Németh Krisztina