Atomenergiával a klímaváltozás ellen – az atomlobby érvei
3 perc olvasásNapjainkban a klímaváltozás a legnagyobb globális probléma, amellyel a Föld lakosságának szembe kell néznie. A klímaváltozás megállításához, hatásának jelentős mérsékléséhez azonban hatalmas változásnak kell történnie az energiarendszerek tekintetében. Az egyik ilyen változás, hogy növelni kell az atomenergia szerepét az energiatermelésben – hívta fel a figyelmet Herczog Edit európai parlamenti képviselő egy klímaváltozásról szóló nemzetközi konferencián.
Napjainkban a klímaváltozás a legnagyobb globális probléma, amellyel a Föld lakosságának szembe kell néznie. A klímaváltozás megállításához, hatásának jelentős mérsékléséhez azonban hatalmas változásnak kell történnie az energiarendszerek tekintetében. Az egyik ilyen változás, hogy növelni kell az atomenergia szerepét az energiatermelésben – hívta fel a figyelmet Herczog Edit európai parlamenti képviselő egy klímaváltozásról szóló nemzetközi konferencián.
Gyakran mondják, hogy a Nap tiszta nukleáris energiaforrás, a Földtől távol. Elérkezett az ideje annak, hogy a földi atomenergiát is újraértékeljük: a nukleáris energetika újjászületése ugyanis elkerülhetetlen. Csak idő kérdése, hogy az emberek belássák, hogy a megújuló energiaforrások és az energiahatékonyság soha nem lesznek képesek a hatalmas, ipari méretű energiatermelés kiváltására, mely költséghatékonyság szempontjából oly hosszú időn keresztül volt az európai gazdasági fejlődés motorja – hangsúlyozta Herczog Edit.
A lengyelországi Bedlowoban tartott tanácskozáson a szocialista EP képviselő emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedekben tapasztalható megtorpanás után, az energiatermelési technológiák között a széndioxid-kibocsátás nélkül működő atomerőművek végre egyenlő elbírálásban részesülnek, mind többet hallani az atomerőművek üzemidejének meghosszabbításáról és új blokkok építéséről.
Jelenleg 15 EU-tagország rendelkezik nukleáris erőművel vagy erőművekkel, közülük néhány ezekkel állítja elő elektromosenergia-szükségletének nagyobb részét. Az unió szintjén az áramtermelés harmada, a teljes energiaellátás 15 százaléka származik ebből a forrásból. A világban jelenleg több mint húsz ország tervezi a nukleáris energia bővebb felhasználását. 2035-ben Kína és India birtokolja majd a Föld nukleáris erőműveinek negyven százalékát, de Oroszország és az USA sem kíván lemaradni. Bizakodásra adhat okot, hogy több uniós tagállamban, köztünk Magyarországon is újraindult a társadalmi vita az atomenergiáról – mondta az EP képviselő.
A nukleáris energia iránt tapasztalható egyre intenzívebb érdeklődés annak köszönhető, hogy kizárólag az atomenergia nyújthat megoldást Európának az egyre szűkösebben rendelkezésre álló energiahordozók és a klímaváltozás miatti egyidejű aggodalmára – értékelte a szektor helyzetét Herczog Edit, az Európai Nukleáris Energia Fórum elnöke.
(MSZP)