10 év tapasztalatai a neuropathia diagnosztikájában – végtagjaink védelmében, az amputáció elkerülésére a cukorbetegeknél
7 perc olvasásA diabéteszes neuropathia a cukorbetegség egyik gyakori és súlyos, az idegrendszer károsodásával járó szövődménye, mely mintegy 150 ezer cukorbeteget érint. Mivel ez a tünetegyüttes érzékelési zavarokat okoz – a betegek azt érzik, amit nem kellene, és nem érzik, amit valóban kellene – sokszor csak túl későn vesznek tudomást a problémáról. A folyamat végkifejlete igen gyakran az amputáció, illetve a fájdalommentes infarktus.
A diabéteszes neuropathia a cukorbetegség egyik gyakori és súlyos, az idegrendszer károsodásával járó szövődménye, mely mintegy 150 ezer cukorbeteget érint. Mivel ez a tünetegyüttes érzékelési zavarokat okoz – a betegek azt érzik, amit nem kellene, és nem érzik, amit valóban kellene – sokszor csak túl későn vesznek tudomást a problémáról. A folyamat végkifejlete igen gyakran az amputáció, illetve a fájdalommentes infarktus.
Ezért bír óriási jelentőséggel a rendszeres megelőző szűrés és a pontos diagnózis, amelyre eddig elsősorban a SOTE I. számú Belgyógyászati Klinikáján tíz éve működő Neuropathia laborban volt lehetőség.
A december 11-én tartott sajtótájékoztatót Dr. Szathmári Miklós, a SOTE I. sz. Belgyógyászati Klinikájának igazgatója nyitotta meg az intézmény könyvtárában. Dr. de Châtel Rudolf egyetemi tanár értékelte a Klinikán végzett neuropathia kutatás eredményeit, Dr. Kádár Éva, a Wörwag Pharma ügyvezető igazgatója előadást tartott a cég támogató szerepéről a neuropathia diagnosztizálásának terén és az orvosképzésben. Dr. Putz Zsuzsanna és Dr. Hermányi Zsolt bemutatta a diagnosztikai eszközök (Neurometer, kalibrált hangvilla, monofilament, Tip Therm, Neuroteszt) működését.
A kiindulás nálunk az európai listavezetőkhöz képest háromszoros 2-es típusú cukorbetegség előfordulás.
A diabéteszes neuropathia a cukorbetegek mintegy 30%-át érinti, vagyis hazánkban legalább 150 ezer embert. A neuropathiának két típusát különböztetjük meg: az autonóm neuropathiát, amely a vegetatív (akaratunktól független) idegrendszert károsítja, és a szenzoros (érzőidegeket érintő) neuropáthiát.
Az autonóm neuropathia károsíthatja a szív- és érrendszeri, gyomor-bélrendszeri és a szexuális funkciókat, valamint a verejtékképző rendszert. Az autonóm neuropathiában szenvedő cukorbetegek körében ötször magasabb a halálozási arány, mint általában, a neuropathia-mentes cukorbetegek között.
A szenzoros neuropathia következtében a betegek természetes érzékelési képessége csökken vagy teljesen kiesik, ugyanakkor sokszor ok nélküli érzéseket (fájdalmat, érzészavart, zsibbadást) tapasztalnak. A neuropathia a lábamputációk 85%-ért tehető felelőssé, ami Magyarországon jelenleg évi 2000-3000 amputált lábat jelent. Ezek túlnyomó többsége megelőzhető volna, ha időben diagnosztizálnák és kezelni kezdenék a betegséget.
A módszer és a teendők letisztultak. Az orvosok, elsősorban a háziorvosok oktatása, szűréshez alkalmas eszközökkel ellátása és a vizsgáló centrumok létesítése.
- A Wörwag Pharma 1993. óta folyamatosan rendez országos szintű továbbképző előadásokat a neuropathia klinikuma, diagnosztikája és terápiája témában, diabetológusok és háziorvosok számára. Sajnos a neuropathiás szűrést az OEP nem finanszírozza. A rendelkezésre álló eszközök egy része, azonban olcsón teszi a vizsgálatok jelentős részét kivitelezhetővé. Így például a sajtótájékoztatón bemutatott készlet az alábbi, szűrővizsgálatra alkalmas diagnosztikai eszközöket tartalmazta:
Kalibrált hangvilla
Monofilament
Tip Therm
Neurotip
Neuroteszt
Mindez néhány tízezer forint, a vizsgálatok háziorvosi rendelőben is elvégezhetők – csak a gazdasági feltételeket kell ennek a költséghatékony módszernek a bevezetéséhez megteremteni.
A különféle idegrostok károsodásának vizsgálata már komplexebb berendezéseket igényel. Ilyen a Neurométer. Érzékenyebb, de egyúttal költségesebb is a Neurometerrel végzett vizsgálat, amely során az áramérzet küszöbértékét határozzák meg. Használata során 1 cm átmérőjű elektródapárokat helyeznek el a mutatóujjon vagy az öregujjon kétoldalt szimmetrikusan, és kisfeszültségű, egyenáramú elektromos ingert alkalmaznak. Az áramerősséget fokozatosan addig emelik, amíg a vizsgált személy az ingerlést megérezi. A vizsgálatot a felső és alsó végtagon három különböző frekvencián végzik. A műszerrel a neuropathia korai és késői stádiuma is kimutatható. További, gyakran használt technikák a MEDOC vagy az autonóm szív-érrendszeri vizsgálatokra szolgáló Ewing-tesztek.
Jelenleg, mintegy évi 2000 beteg vizsgálatát tudja az egyetlen laboratórium elvégezni, amely 1998-ban létesült. A várakozás több hónap. A menetrend:
- 1998: Országos Neuropathia Oktató és Szűrő Központ
- 2008: Neuropathia Szakrendelő 1. – Buda – Dr. Hermányi Zsolt
- 2008: Neuropathia Szakrendelő 2. – Pest – Dr. Putz Zsuzsanna
- 2009: Észak-magyarországi Neuropathia Centrum – Bajcsy Kórház
- 2009: Nyugat-magyarországi Neuropathia Centrum – Szekszárd
- 2009. Kelet-magyarországi Neuropathia Centrum – Nyíregyháza
Erre a betegségcsoportra is igaz, hogy időben felfedezve a bajt, a gyógyulás, vagy a panaszmentes, meghosszabbított élet a megfelelő gyógyszeres kezeléssel biztosítható. Gazdasági érvek is szólnak a szűrés mielőbbi általánossá tétele érdekében – a legérintettebb csoport, a cukorbetegek esetében. Kis befektetések árán nagy kiadásoktól mentesülnénk ilyen módon.
Diagnosztikai módszerek és eszközök
A diabéteszes neuropathia egyes esetekben egészen egyszerű eszközökkel diagnosztizálható, máskor azonban szükség van bonyolultabb vizsgálatokra is, mint amilyen a Neurometer, MEDOC vagy az autonóm szív-érrendszeri vizsgálatokra szolgáló Ewing-tesztek.
Kalibrált hangvilla
A szenzoros neuropathia kialakulásának első figyelmeztető jele lehet a vibrációérzet csökkenése. Ennek megállapítására a 128 Hz-es kalibrált hangvilla szolgál, melyet egy normális hangvillától egy numerikus mérésre szolgáló skála különböztet meg. A vizsgálat során a villát rezgésbe hozzák, majd a beteg kezén vagy lábán egy csontos alapra helyezik. A beteg szól a vizsgálatot végző személynek, amikor nem érzi már a rezgést, a vizsgáló ekkor leolvassa a 8- fokú skálán szereplő értéket. Ha ez az érték 6-os, akkor fenn áll a szenzoros neuropathia gyanúja, ha 5-ös vagy annál alacsonyabb, akkor ez a betegség biztos jele.
Monofilament
Kevésbé érzékeny, egyszerű vizsgálati eszköz, a horgászzsinórszerű fonalból készülő, 10 g súlyú g/cm nyomást biztosító nylon monofilament, amely csupán erősen csökkent vagy már teljesen hiányzó vibrációérzet esetén utal a szúrásérzet csökkenésérea nyomásérzet vizsgálatára szolgál. Az eszközt 90 fokos szögben 1,5 másodpercig kell a vizsgálati helyre (talp több pontja) helyezni. Érzékeny módszer a talpi fekély előrejelzésére. E módszerrel csupán a súlyosabb állapot detektálható.
Neurométer
Érzékenyebb, de egyúttal költségesebb is a Neurometerrel végzett vizsgálat, amely során az áramérzet küszöbértékét határozzák meg. Használata során 1 cm átmérőjű elektródapárokat helyeznek el a mutatóujjon vagy az öregujjon kétoldalt szimmetrikusan, és kisfeszültségű, egyenáramú elektromos ingert alkalmaznak. Az áramerősséget fokozatosan addig emelik, amíg a vizsgált személy az ingerlést megérezi. A vizsgálatot a felső és alsó végtagon három különböző frekvencián végzik. A műszerrel a neuropathia korai és késői stádiuma is kimutatható.
Tip Therm
A bőr hideg-meleg érzetétének vizsgálatával a korai sensoros neuropathiás károsodást mutatja ki. A Tip-Therm egyik vége fém, másik műanyag polimer. A fémes véget az egészséges egyének hidegebbnek érzékelik a műanyag végnél, a neuropathiás betegek nem éreznek különbséget a két vég között.
Neurotip
Fájdalomérzet vizsgálatára alkalmas, steril, tompa tű. A tű bőrhöz érintésével az orvos azt vizsgálja, hogy a beteg érzi-e a szúrást vagy sem.
Neuroteszt.
A bőrverítékezés kémiai tesztje. A diabéteszes láb és az autonom neuropathia korai felismerésére alkalmas önellenőrző tapasz.
Hecks Ferenc