Konferencia a közigazgatásról
4 perc olvasás
A Magyar Közgazdasági Társaság és a Gazdasági és Szociális Tanács 2009. január 16-án közös konferenciát rendezett A közigazgatás átalakítása – A modern állam feladatai címmel a budapesti Andrássy-egyetemen. A rendezvény levezető elnöke Vizi E. Szilveszter akadémikus, a Gazdasági és Szociális Tanács elnöke volt.
A Magyar Közgazdasági Társaság és a Gazdasági és Szociális Tanács 2009. január 16-án közös konferenciát rendezett A közigazgatás átalakítása – A modern állam feladatai címmel a budapesti Andrássy-egyetemen. A rendezvény levezető elnöke Vizi E. Szilveszter akadémikus, a Gazdasági és Szociális Tanács elnöke volt.
Az elnöki köszöntőben elhangzott; a modern nemzeti államok egyik legnagyobb problémája, hogyan alakítsák a közigazgatást, melyek az állam legfontosabb feladatai. A magyar gazdaságról közreadott nemzetközi vizsgálódások romló adatai a magyar állam szerepével kapcsolatos kérdésfelvetést támasztják alá.
Lőrincz Lajos akadémikus történeti áttekintés után szólt a modern állam feladatairól a közigazgatásban.
Rozgonyi Tamás társadalomkutató (MTA Szociológiai Intézet) előadásában az intézet Államreform, Közigazgatás, Háttérintézménye című kutatásának tapasztalatait összegezte. Leszögezte, a kiinduló paramétert a magyar alkotmány jelenti, mely szerint Magyarország szociális piacgazdaság.
Lóránt Zoltán c. egyetemi docens, az ÁSZ főigazgatója „Az önkormányzati közigazgatás átalakítása – Tévutak és utak" címmel tartotta meg előadását.
Kovács Árpád egyetemi magántanár, az ÁSZ elnöke, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke „Sokba kerül-e az állam – különösen a központi igazgatás?" címmel szólt az aktuális gondokról.
Pulay Gyula főigazgató (Állami Számvevőszék Kutató Intézete), a közigazgatás feladatairól szólt a versenyképes tudásgazdaság kiépítésében.
Vadász János társadalomkutató kemény szavakkal szólt a közszolgálati humánpolitika és szabályozás jelenlegi hazai helyzetéről, a modern állam emberi erőforrásairól, megfogalmazva a teendőket is.
Stumpf István habilitált egyetemi docens, a Századvég Alapítvány elnöke foglalta össze a nap során elhangzottakat, kiegészítve a szakpolitikai alapú közigazgatásról alkotott saját gondolataival, mely szerint megállapítható; nincs konszenzus a modern államról. Emlékeztetett, 20-25 éve, a '70-es '80-as években már volt vita erről a kérdésről. Akkor a neoliberális választ tartották elfogadhatónak, amely mindent rábíz a piacra.
Kiderült, sem a piac, sem a civil társadalom nem látja ennek előnyeit. Maga Friedman is tévedésnek minősítette néhány gondolatát.
A magyar valóságban többféle felfogás is keresi helyét, de a jelenlegi helyzetben a sodródó állam a jellemző.
Történetileg, a rendszerváltás viszontagságai közepette Antall József államfelfogása sokaknak nagy csalódást okozott, utána egymást váltották a megszorítás- és a jóléti-szociális csomagok. Jelenleg a bénultság, a kampány-politizálás és a politikai zsákmányszerzés a meghatározó. Nem is határolható be, hogy ki az, aki tulajdonképpen birtokolja a szükséges döntéshozási képességet, annak felelősségét, esetleg bizonyos köztisztviselők, hagyományból.
A megoldás: képzésre van szükség az alapoktól, tudomásul kell venni, hogy az államnak vannak alapfeladatai, amelyeket nem lehet kiszervezni! Átfogó kormányzati és közigazgatási reformra van szükség, együttműködve minden, a változtatásban érdekelttel. Felmerül a kérdés, az alkotmányt is újra kell fogalmazni…?
Jelenleg Magyarországon az állam legyengítése folyik, ezt meg kell fordítani, csak az erős állam tud felelni a bennünket körülvevő problémákra, erre van határozott igénye a társadalomnak (máshol is…). Nem a piacnak kell felelnie a gondokra, hanem az államnak!
A nagy érdeklődést keltett előadások rövidesen elérhetők a weben:
http://www.asz.hu/ – Szakmai kutatás, fejlesztés
– Szakmai kapcsolatok
Harmat Lajos