Előhang a Mohácsi Busójáráshoz: Mohácsi busók rajzanak Budapesten
12 perc olvasás2009. február 13-án a Magyar Fejlesztési Bankban (MFB) a tanácsterem üvegkupolája kereplők hangjától rezgett, itt tűntek fel a mohácsi népszokás képviselői, hagyományos „hangulat-keltő" kellékeikkel, maszkokkal, fülsiketítő kereplőkkel a hagyományos Mohácsi Busójárás programismertető tájékoztatóján.
2009. február 13-án a Magyar Fejlesztési Bankban (MFB) a tanácsterem üvegkupolája kereplők hangjától rezgett, itt tűntek fel a mohácsi népszokás képviselői, hagyományos „hangulat-keltő" kellékeikkel, maszkokkal, fülsiketítő kereplőkkel a hagyományos Mohácsi Busójárás programismertető tájékoztatóján.
A tájékoztató résztvevői között volt Sebő Ferenc, a III.Országos Népzenei Tehetségkutató Verseny zsűrijének elnöke, Dr.Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vezérigazgatója, Boda István, a Közkincs Egyesület elnöke,Ferkov Jakab, a mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum igazgatója, Mohács város önkormányzata képviseletében,Eredics Gábor, a Vujicsics Együttes vezetője.
A hagyományos „busó-műsorokon" túllépő fesztivál-programokat szervez 2007 óta a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület a télbúcsúztató, tavaszhívó, oltalmazó, termékenység-varázsló ünnepen.
Ez év február 20-22. között a több mint 900 éves, 85 éve újra városi rangú Mohács 5 különböző helyszínén várják az érdeklődőket, a jó hangulatra vágyókat.
A Busófesztivál két kiemelt idei rendezvénye a III. Országos Népzenei Tehetségkutató verseny és
a II. Nemzetközi Farsangi Dudás Találkozó. Az MFB falai között megszólaló hagyományos kereplők hangja az értékek megőrzéséért, a vonatkozó célokra összpontosító társadalmi szerepvállalásért is szólt.
Ferkov Jakab elmondta, a busójárás első írásos említése 1783-ra datálható, a mohácsi sokácokhoz kapcsolódóan.
A török 150 éves uralma alóli felszabadulás után kerültek a sokácok, más nemzetiségekkel együtt a városba, mindannyian magukkal hozták saját kultúrájukat, a délszláv sokácok is saját balkáni hagyományaikat, ebbe a vonulatba illeszthető a busójárás, a török elijesztésének mozzanata is. A szokás két ízben is elhalványult, először az 1900-as évek elején, amikor egyházi tiltás gyengítette, másodszor az 1960-70-es években, amikor ismét kihalásra ítélték. Ma reneszánszát, sőt kiteljesedését éli a szokás.
A város vezetése szellemi kulturális örökségünk részének tekinti és ennek elismertetésére törekszik, sőt a világörökség részeként kívánja elismertetni. Az idei programsorba tartozik a III.Népzenei Tehetségkutató Verseny, melyet a Hagyományok Háza és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával rendeznek meg.
Egykor a busókat sokac dudások kísérték, ezt a hagyományt kívánják feleleveníteni-ápolni, az elmúlt évben volt már kezdeményezés ezirányban, idén a magyarok mellé szlovák, bolgár, horvát, macedon dudásokat is várnak, sőt skót és ír dudások részvételére is számítanak.
Busók – Foto:Szököcs
Boda István, az Egyesület elnöke mutatta be a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület munkáját. Az Egyesület több éves magas szintű tevékenysége során a művészeti-kulturális, valamint a népi értékeket képviselő nagyrendezvények megvalósítására szakosodott.
Az elnök hangsúlyozta, lényeges, hogy a busójárás alapelemein kívül is többféle programmal találkozhassanak a részvevők, ez javítja a nézettséget és segít felidézni a hagyományokat. A mohácsi önkormányzattal való együttműködés nagy jelentőséggel bír a témában. Az un. fesztivál programokba illesztik a népművészeti programokat. Az elnök emlékeztetett, az Európa Kulturális Fővárosa Pécs rendezvénysorozat 2010-től új lendületet ad Pécs közvetlen környezetének, így a Mohácsi Busójárásnak is. A 2009. február 20-22. között Mohács város öt helyszínén megrendezendő busójárás-program akár főpróbának is tekinthető erre az európai eseménysorra.
Az ország egyetlen nagyszabású farsangi karneváljának eseményei 2007 óta minden évben rekordot döntő látogatottságot hoztak. Az elmúlt évben a sajtó 50-60 ezer látogatóról számolt be, de a leggyengébb évben is 20 ezer körüli volt az érdeklődők száma. A sajtó érdeklődésének köszönhetően országos és nemzetközi hírré vált a Mohácsi Busófesztivál. A támogatásokból fenntartott rendezvényt 2010-re nemzetközi álarcos fesztivállá szeretnék fejleszteni, a velenceiek is így kezdték el valamikor…
Sebő Ferenc a busójárás hagyományainak ápolását nagyon jó, modellértékű vállalkozásnak nevezte, amelyben előtérbe kerül a néphagyomány, s mindez a felejtés ellen hat. Példája mutatja; helyi hagyományra is lehet „jó bulit rendezni". Olyan európai hagyományt jelent ezen népszokásunk, amely ráébreszt bennünket, milyen gazdagok vagyunk, milyen sok helyi hagyományunk van, melyeket ápolni érdemes. A színpadi és a televíziós szereplés ennek teret enged, s tudatosítja az ország előtt, hogy sok százezernyi fiatal foglalkozik a népművészettel, s ez a tény eddig kevés nyilvánosságot kapott. A hagyományok ilyesfajta ápolása, vagy élesztése piacot is teremt, akár termelőerővé is válhat!
Eredics Gábor hangsúlyozta, a fesztivál és programsora fantasztikus lehetőséget jelent a magyar ifjúságnak a zenei anyanyelv megismerésére, ápolására. Érintő közelségbe kerülhet a népzenével, s annak művelőivel, a hangszerekkel.A művész nagy eredménynek nevezte, hogy ma már középfokú népzenei tanulmányokra is lehetőség nyílik, sőt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzenei tanszaka befogadta, s helyén kezeli ezt a művészetet. „Diófa ültetéshez" hasonlította az elindított folyamatot, melynek eredményei a jövőnek szólnak…!
Dr. Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója megerősítette, a Mohácsi Busófesztivál egyként mutat rokonságot a riói és a velencei karnevállal, valamint az afrikai népek szokásaival, ami segítheti turisztikai vonzerejének további növekedését. Valamikor a tülkölő, kereplő, kolompot rázó és „bao-bao!"-t ordítozó busó csoportok célja valójában az volt, hogy házról-házra járva kifejezzék jókívánságaikat, elvégezzék varázslataikat és étel-ital adományokban részesüljenek, utóbbit sehol sem illett megtagadni tőlük.
A vezérigazgató kifejezte reményét, hogy a mohácsi busók Budapesten is részesülnek ebben a szeretetben és sok-sok látogatót, vidámságot visznek az ősi településre. A vezető véleménye szerint, az MFB társadalmi szerepvállalása sok tekintetben példamutatásként szolgálhat a kultúra és a hagyományőrzés iránti elkötelezettségről.
A sajtótájékoztató képei – Foto Johannes -:
A MOHÁCSI BUSÓJÁRÁS FESZTIVÁLPROGRAMJAI a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület szervezésében MOHÁCS, 2009. FEBRUÁR 20-22.
2009. FEBRUÁR 20. péntek, Sportcsarnok:
20.00 Star Fit Egyesület TAE BO bemutatója
20.30 Großturwaller Achte vidám "Dirndli-Show"
21.00 "Made in Hungaria" Fenyő Miklós élő nagykoncertje tánckarral
23.00 Tombola sorsolás
23.15 Farsangi Bál az "Asterix Live Music Band"-del + "Old's Party" Dj. Szicsával hajnalig
2009. február 21. szombat
Fesztivál Színpad (Szentháromság u. 1-3.) :
16.00 Korona zenekar délszláv zenei műsora (Ifj. Peti Kovács István vezetésével)
17.00 Az ország legnagyobb farsangi fánkjának bemutatása, Szekó József Polgármester köszöntője
17.15 A Mohácsi Sokackör táncos műsora busókkal, közreműködik a Mohácsi Sokackör tambura zenekara
17.45 Farsangi Dudaszó
18.30 "A Háremek Tánca" Shamilával
19.00 Helyi zenekarok tánczenei műsora
Sportcsarnok:
19.30 Star Fit Egyesület TAE BO bemutatója
20.00 "Hip-Hop Show" a Dance Cool Táncegyesület műsora
21.00 HOOLIGANS együttes élő nagykoncertje
23.00 Tombola sorsolás
23.15 Dj. Csumi "Dance Party" a 90-es évek legjobb zenéivel hajnalig
00.00 "Shamila és a Kelet virágai" hastánc-show
Kossuth Filmszínház:
16.00 Alma együttes interaktív gyerekkoncertje.
18.00 Thália Színház vendégjátéka: "Kövek a zsebben" színdarab egy felvonásban.
Főszerepben: Rudolf Péter és Kálloy Molnár Péter
Ifjúsági Centrum:
10.00 III. Országos Népzenei Tehetségkutató Verseny, a zsűri elnöke Sebő Ferenc
2009. február 22. vasárnap:
Fesztivál Színpad (Szentháromság u. 1-3.) :
10.30 Korona Zenekar délszláv zenei műsora (Ifj.Peti Kovács István vezetésével)
12.30 Tajti Music együttes
15.00 II. Nemzetközi Farsangi Dudástalálkozó
16.30 Sokadija Tamburazanekar műsora
16.50 Maraton Band koncertje
17.30 Tajti Music együttes
18.30 Tajti Boy és együttese a Fási Mulatóból
A HOHÁCSI BUSÓJÁRÁS HAGYOMÁNYOS PROGRAMJAI
Mohács város önkormányzata szervezésében
Mohács, 2009. február 19-24.
2009. február 19. (csütörtök) Kisfarsang
15.00 órától a város utcáin és terein gyermek jankelék és kisbusók szabad farsangolása
16.00-18.00 óráig a Széchenyi téren busójárási eszközök bemutatója
A szabadtéri színpadon:
– a Favellás busócsoport,
– a Szélvirág Gyermek Néptánccsoport,
– a Mohácsi Sokacok Olvasókörének Gyermekcsoportja
– és a Mohácsi Tamburaiskola műsora
15.00 órától az Ifjúsági Centrumban (IC, Széchenyi tér 17.):
kézműves foglalkozás – játék
18.00: farsangi vigadalom (a Kolping Művészeti Iskola műsora és táncháza)
2009. február 20. (péntek)
14.00: a Duna Irodaházban (Szabadság utca 4-6.):
Területi Német Népdaléneklési Verseny – a Mohácsi Német Önkormányzat és a Park Utcai Általános Iskola rendezésében
17.00: a Kossuth Filmszínház emeletén
– a kamarateremben: a busómaszk faragók és Kedves István grafikáinak kiállítása (megnyitó ünnepség)
2009. február 21. (szombat)
9.00 órától a Duna Irodaházban (Szabadság utca 4-6.) : XXXVIII. Schneider Lajos Népdaléneklési Verseny
12.00 órától: a Park Utcai Általános Iskolában a Schneider Lajos emlékszoba megtekintése
12.00 órától: a belvárosban népművészeti vásár
14 órától 18 óráig Englert Antal népi iparművész bemutató műhelyében (Kígyó u. 7/a) előadás a maszk-készítés titkairól
14.00 órától a Duna Irodaházban (Szabadság utca 4-6.):
gálaműsor a népdaléneklési bemutató legjobbjainak részvételével
14.00 órától: busók lakodalmas menete, tánc a Kóló téren, koszorúzás a Bensheim téren
14.00 órakor: Rosta Endre busómaszkfaragó látványműhelyének megnyitása (az Eszéki úti benzinkútnál)
16.00-18.00 óráig a Széchenyi téren:
„A legenda újraéled" címmel a busócsoportok megemlékezése a II. mohácsi csatáról
15.30 órától: busók gyülekezője
16.00: koszorúzás a három vitéz szobránál a Széchenyi téren, majd a busók tánca
17.00 órától a Duna Irodaházban (Szabadság utca 4-6.):
Tavaszhívogató – farsangi játszóház és táncház a Schneider Művészeti Iskola szervezésében
19.00 órától az Ifjúsági Centrumban (IC, Széchenyi tér 17.):
Magyar bál – zene: Stex együttes (a Mohácsi Polgárok Olvasóköre rendezésében)
Megnyitja: a Sátorhely Néptáncegyüttes, köszöntőt mond: Szekó József polgármester
20.00 órától a Duna Irodaházában (Szabadság utca 4-6.): nemzetiségi táncház (horvát, magyar és szerb táncok)
Vezeti: Darazsacz István és Kiss Gábor, játszik: az Orasje és a Zúgató zenekar
2009. február 22. (Farsangvasárnap) :
9.00 órától a főutcán népművészeti vásár
10.00 órától a Kossuth Filmszínházban nemzetiségi néptáncműsor
Közreműködnek:
– Pélmonostori Horvát Kulturális Egyesület tánccsoportja (Horvátország)
– Pélmonostori Jovan Lazić Kulturális Egyesület szerb tánccsoportja (Horvátország)
– Pélmonostori Magyar Kulturális Egyesület Néptánccsoportja (Horvátország)
– Csúzai Csárdás Néptáncegyüttes (Horvátország)
– Sátorhely Néptáncegyüttes
– "Magyar-Német Baráti Kör Néptánccsoportja-Babarc"
– Mohácsi Sokacok Olvasókörének Gyermekcsoportja
– Zora Néptáncegyüttes
10 órától 16.30 óráig Englert Antal népi iparművész maszkfaragó bemutatója (Kígyó u. 7/a)
10.00 órától a Széchenyi téren mohácsi busócsoportok ízelítő bemutatkozása
10.30 órakor a Széchenyi téren:
– a Mohácsi Tamburaiskola,
– a Favellás busócsoport, zenél: az Orasje
11.30: a Széchenyi téren sokac táncház Darazsacz István vezetésével, zene: Orasje
13.00-kor a Sokac-révben a szigeti busócsoport csónakos átkelése a Dunán
Közreműködik: a Pélmonostori Horvát Kulturális Egyesület tánccsoportja (Horvátország)
13.30 órától „Páták" emléktáblájának megkoszorúzása és mohácsi sokac táncház a Busó Club és
a Horvát Kisebbségi Önkormányzat közreműködésével (Gólya utca 36.)
13.30 órakor a főtéri szabadtéri színpadon nemzetiségi néptáncbemutató
14.00 órától a Kóló téren busók és farsangi csoportok gyülekezője
14.20 órától a Kóló térről a Széchenyi térre busófelvonulás
15.00: a főtéri szabadtéri színpadon busóavatás, majd polgármesteri köszöntő
15.30 órától busócsoportok és a felvonuló néptánccsoportok bemutatói
15.00 órától a főutcán és a főtéren szabad farsangolás
15.30: a Duna-parti Millenniumi Emlékműnél a Poklada busócsoport bemutatója
16.15: a Duna-parton a kompról a farsangi koporsó vízrebocsátása
17.30: a Széchenyi téren máglyagyújtás és busók körtánca
21.00: a Schneider Művészeti Iskola nagytermében (Vörösmarty utca 3.) műsoros Sokac-bál, zene: Orasje zenekar,
fellép: a Mohács Nemzetiségi Néptánccsoport
2009. február 23. (Hétfő) :
12.00 órakor a Sokac-körnél Kersics Anka emléktáblájának megkoszorúzása, majd a busócsoportok hagyományos házról-házra járása a Kóló téren és a környező utcákban
2009. február 24. (Húshagyókedd) :
15.00 órától a Kóló téren gyülekező
15.15 órakor busócsoportok indulása
15.30: szabad farsangolás a város utcáin
16.00 órától Busókép a Városházán
16.30 órakor a főtéri színpadon a Zora Néptáncegyüttes műsora
17.30 órakor a Széchenyi téren máglyagyújtás, koporsóégetés
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sokácok
http://www.bajabela.sulinet.hu/regi/okp/hagymany/sokacok.htm
www.iranymagyarorszag.hu/kanizsai_dorottya_muzeum/I302036/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sebő_Ferenc
http://www.folkradio.hu/hirek/hir_show.php?id=1015
Harmat Lajos