Emlékérme-kibocsátás: Siklósi vár ezüst emlékérme -Új taggal bővül a Magyar várak sorozat
3 perc olvasásA Magyar Nemzeti Bank 2008. június 4-én új, 5000 forint névértékű ezüst emlékérmét bocsátott ki „Siklósi vár" elnevezéssel. Ezzel a 2004-ben indított Magyar várak sorozat öt tagúvá válik: a visegrádi, a diósgyőri, a munkácsi és a gyulai vár után az MNB az ország egyik legjobb állapotban megmaradt várkastélyát jeleníti meg törvényes fizetőeszközön.
A Magyar Nemzeti Bank 2008. június 4-én új, 5000 forint névértékű ezüst emlékérmét bocsátott ki „Siklósi vár" elnevezéssel. Ezzel a 2004-ben indított Magyar várak sorozat öt tagúvá válik: a visegrádi, a diósgyőri, a munkácsi és a gyulai vár után az MNB az ország egyik legjobb állapotban megmaradt várkastélyát jeleníti meg törvényes fizetőeszközön.
A siklósi várat megjelenítő, 5000 forint névértékű érmét a mai napon Siklóson bocsátotta ki a Magyar Nemzeti Bank. A Szöllőssy Enikő által tervezett emlékérme előlapján egy XIX. századi acélmetszet után, a nyugati oldal felől készült látkép található, amely a siklósi vár épületét, a déli tornyot, a ferences kolostort és templomot jeleníti meg. Itt találhatók továbbá a kötelező éremképi elemek a „MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" felirat, az „5000" értékjelzés, a „FORINT" felirat és a „2008" verési évszám illetve a „BP." verdejel. A hátlapon a siklósi vár látható északi nézetből. A vár ábrázolása alatt vízszintesen, kissé balra csúsztatva a „SIKLÓSI VÁR" felirat olvasható. SE mesterjel
Az emlékpénz 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, átmérője 38,61 mm, széle recézett. Az érméből összesen 10.000 darab készül, ebből 6.000 tükörfényes (proof) kivitelben.
A vár első említése 1294-ből maradt fenn, legrégebbi épületrészeit a déli lakószárny pincéjében derítették fel. A törökök 1543-ban Szulejmán vezetésével foglalták el a várat, amely 1686-ban szabadult fel az oszmán megszállástól. 1828-tól a Batthyány család volt a vár tulajdonosa. Az emlékérmét Batthyány Kázmér, az első felelős kormány külügyminiszterének születési évfordulóján bocsátja ki a jegybank.
Az ezüst emlékpénz megvásárolható a Magyar Pénzverő Zrt. székhelyén (Budapest VIII., Könyves Kálmán krt. 38.), valamint az MNB Látogatóközpontjában üzemelő érmeboltjában (Budapest V., Szabadság tér 8-9.).