OpenOffice.org konferencia Budapesten
4 perc olvasás
2010. augusztus 31-szeptember 3. között nemzetközi OpenOffice konferenciát szervezett az ODFA Magyarország.A szakmai előadásokra több száz résztvevőt várnak, ezek helyszíne a Közép-európai Egyetem, ahol a konferencia három napja alatt mintegy 80 előadást hallgathatnak meg.
2010. augusztus 31-szeptember 3. között nemzetközi OpenOffice konferenciát szervezett az ODFA Magyarország.A szakmai előadásokra több száz résztvevőt várnak, ezek helyszíne a Közép-európai Egyetem, ahol a konferencia három napja alatt mintegy 80 előadást hallgathatnak meg.
A világ egyik legrangosabb informatikai eseményének, az OpenOffice.org nemzetközi konferenciának Kína, Spanyolország, Németország, Franciaország, Szlovénia és Olaszország után ad otthont idén Magyarország. Az eseményre az egész világ odafigyel, hiszen a százmilliók által használt szoftver ezévben lesz éppen 10 éves.
Ez a kerek évforduló, valamint a tény, hogy világszerte rendkívül sikeressé vált a csomag, csak a legutóbbi 3-as verziót több, mint 125 millióan töltötték le, tovább növelte a budapesti konferencia jelentőségét.
A rendezvény célja, hogy fórumot biztosítson a világ különböző országaiban tevékenykedő OpenOffice.org fejlesztők, döntéshozók, nagyvállalatok, szakmai és civil közösségek számára.
A szervezők fontosnak tartották, hogy minden mérvadó kutatási műhelyt meghívjanak, felkínálva számukra a programban való részvételt is. A közösség, illetve a nyílt forráskódú irodai szoftvercsomag fejlesztését támogató vállalatok (Oracle, IBM) a kapcsolódó fontos bejelentéseket erre az alkalomra időzítik.
Szeptember 1-én a Plenáris ülésre különleges helyszínen, a Parlament Felsőházi termében került sor.
A neves szakmai előadók és az OpenOffice.org közösség vezetői mellett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Infokommunikációért felelős államtitkára, Dr. Nyitrai Zsolt tartott köszöntőbeszédet.
Az államtitkár üdvözölte a vendégeket Neumann János szülőföldjén, Magyarországon, bár, ahogy az államtitkár utalt rá, a Naumann által gyújtott informatikai fáklya a tengerentúlon lobbantotta fel a számítástechnikai, ipari és gazdasági forradalmat. Elmondta, mi, magyarok a XX. század egyik legnagyobb magyar hősének tartjuk Neumann Jánost, és a holnap nagy feladataihoz igyekszünk erőt meríteni abból a nagyszerű életműből, ami Neumann nevéhez fűződik. Magyarországon az Open irányzat helyzete jelentős változáson megy át az előző kormányzat gyakorlatához képest. Az Open Office kezdeményezés 10. évfordulóját ünnepli a nemzetközi szervezet, melynek munkáját az államtitkár nagyrabecsüléséről biztosította, különös tekintettel a tevékenységhez az információs szabadság térnyerésében és az információs önrendelkezés megvalósításában elért eredményekre, összhangban a vonatkozó EU szabályozásokkal. Partneri kapcsolatokra bíztatta a résztvevőket a szabad szoftverek elérhető alternatívaként való erősítésére, a társadalmi haszon érdekében.
A Közép-európai Egyetemen zajló szakmai előadások témáiból:
Interoperabilitás és állami adminisztráció
OpenOffice.org az oktatásban
ODF, nyílt szabványok és nyílt formátumok
OpenOffice.org migrációs esettanulmányok a világ minden részéről
ODF és interoperabilitás
OpenOffice.org és a FLOSS az oktatásban
Az OpenOffice.org közösség
Az OpenOffice.org sikertörténete 2000. október 13-án kezdődött, amikor a Sun Microsystems útjára indította az OpenOffice.org projektet, hogy a fejlesztők és a felhasználó vállalatok alkalmazásokat, kiegészítéseket fejleszthessenek hozzá. Hamarosan hatalmas nemzetközi közösség alakult ki az önkéntes fejlesztőkből, amely ezután sorra adta ki a szabad szoftvercsomag újabb és újabb, ingyenesen felhasználható verzióit. Ma több, mint 5 ezer szakember, rajongó, fejlesztő vallja magát a közösség tagjának, a multinacionális vállalatok (IBM, Oracle, stb.) mellett ők állnak munkájukkal a szoftvercsomag eredményei mögött. A 100-nál is több nyelven elérhető irodai szoftvercsomag legutóbbi változatát világszerte több, mint 160 millióan töltötték le, a szoftver piaci részesedése a tanulmányok szerint 15-20%.
Az OpenOffice.org sikeres az Eu-ban is, amely 2002 óta támogatja a nyílt szabványokat megvalósító szoftverek alkalmazását a tagállamok közigazgatásában. Az utóbbi években kormányzati intézmények, iskolák, önkormányzatok és vállalkozások körében egyaránt terjed a jogdíj fizetése nélkül is legálisan használható, nyílt forráskódú OpenOffice.org. Az Unió ajánlásának megfelelően, 2006 óta több tagállam (Hollandia, Franciaország, Lengyelország) kormányrendelettel tette kötelezővé az olyan nyílt szabványokon alapuló szoftverek alkalmazását a közintézményekben, mint pl. az OpeOffice.org.
www.ooocon.org/index.php/ooocon/2010
Harmat Lajos