Ifjú tudósok elismerése az Innovációs Szövetségnél
2010. szeptember 10-én zajlott a NOVATech.Com Innovációs Technológiai Üzleti Terv Verseny legsikeresebb hazai résztvevőinek díjátadója a Magyar Fiatal Tudósok Társaságának (MAFITUD) 9. országos konferenciáján, Budapesten, a Makadám Mérnök Klubban.
2010. szeptember 10-én zajlott a NOVATech.Com Innovációs Technológiai Üzleti Terv Verseny legsikeresebb hazai résztvevőinek díjátadója a Magyar Fiatal Tudósok Társaságának (MAFITUD) 9. országos konferenciáján, Budapesten, a Makadám Mérnök Klubban.
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), az INTEL Co. kezdeményezésére és támogatásával, Magyarországon ötödik alkalommal hirdette meg a NOVATech.Com Innovációs Technológiai Üzleti Terv Versenyt, az Egyesült Államokban zajló "Intel Berkeley Technology Entrepreneurship Challenge" program részeként. A hazai versenyt a Nemzetgazdasági Minisztérium is támogatta.
A NOVATech.Com Verseny kitűzött célja; fiatalok önálló, vagy csapatban végzett üzleti, innovációs tevékenységének elősegítése; a létrejött átütő, újszerű technológiák elterjesztése. A Versenyre 2-4 főből álló csapatok jelentkezhettek. A csapattagok legalább egyikének felsőfokú képzésben kell részt vennie.
A hazai zsűribe az innovációban és a vállalkozásokban jártas, ill. azokban aktívan tevékenykedő üzletembereket, valamint tőkebefektetőket hívtak meg. A magyarországi versenyre beérkezett 14 pályamű közül a MISZ alelnöke,
az elan SBI Capital Partners vezérigazgatója, Tzvetkov Julián által vezetett zsűri választott, s két pályázatot értékelt a legjobbnak.
A legjobb pályaművek értékelésében az élen végzettek, pályamunkájuk:
Balogh János, Kraffa Levente, Csukás Béla: BIO-MIPAT
A Biomipat csapat-projekt olyan folyamatelemző technológiai (PAT) rendszert készített, amelyet jelenleg már az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság ajánlással látott el, a későbbiekben pedig várható kötelezővé tétele a vállalkozások számára.
A Biomipat rendszer teljesen testre-szabható, a partner egyéni követelményeinek és igényeinek megfelelően. Teljeskörű szolgáltatást nyújt a biotechnológiai alkalmazások területén, a beépített genetikai generikus algoritmusoknak és modelleknek köszönhetően a rendszer önálló tanulásra képes.
A megoldást prognózisok és a modellek elkészítéséhez is lehet használni, várható partnerei gyógyszeripari vállalatok és kutató laboratóriumok köréből kerülnek ki. A projekt tervezésekor a valódi ipari igényeket vették figyelembe.
Sági András, Viszlai Szilárd, Sasi Péter, Kerezsi Eszter: INVITO
A projekt készítői olyan mobil alkalmazást hoztak létre, amely működésre képes az összes releváns mobil platformon, s csatlakozik a legismertebb dokumentum- és üzletifolyamat-menedzsment rendszerekhez, összetett alkalmazás-együttest biztosítva.
Az INVITO tehát olyan innovatív integrációs megoldás és üzleti logika, amely biztosítja az EMC tárolók elérését és keresését, lehetővé téve azok bekapcsolását a munkafolyamatokba vagy egyéb üzleti folyamatok irányításába, bárhol, bármikor.
Az INVITO a legnépszerűbb mobil berendezéseken (BlackBerry, iPhone, JavaME) is működik, és képes kapcsolódni minden piacvezető ECM alkalmazáshoz (EMC Documentum, IBM FileNet, MS Sharepoint, stb.)
A megoldás kialakítása lehetővé teszi, hogy nem csak ECM, de más alkalmazásoknál, például ERP vagy CRM rendszerekben is használható legyen. Az INVITO dokumentum-menedzsment és döntéstámogató rendszer együttesének tekinthető.
A zsűri nevében Tzvetkov Julián elnök értékelte a pályázatokat, a díjakat dr. Antos Lászlóval, a MISZ ügyvezető igazgatójával együtt nyújtotta át Balogh Jánosnak, valamint Sági Andrásnak és Sasi Péternek.
A legjobb két üzleti terv 500-500 ezer Ft-os pénzjutalomban részesült, továbbá részt vehet az október 8-án Budapesten megrendezésre kerülő regionális döntőn, ahol angol nyelvű szóbeli prezentáció keretében kell bemutatniuk a pályamunkákat. Az döntő első helyezettje 20 ezer USD, második helyezettje 10 ezer USD pénzdíjat nyer el.
A regionális döntő két győztese a világdöntőbe jut és novemberben az USA-beli Berkeley-ben mérheti össze tudását a világ más részeiről érkező versenytársaival. A világdöntő győztesének a díjazáson kívül az Intel és egyéb kockázati tőkebefektetők befektetési ajánlatot tesznek.
A díjátadást követően szakmai programra került sor; Burus Tünde vezetőségi tag ismertette a MAFITUD elmúlt évi tevékenységét, majd dr.Pakucs János tiszteletbeli elnök bevezetőjét MAFITUD tagok bemutatkozása, pálya-ismertetője követte:
Volk Balázs (EGIS);
Előadása: http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/volk_balazs.pdf
Vonatkozó infók:
http://elib.kkf.hu/edip/D_10665.pdf
www.faqs.org/patents/inv/649204
Hunyadi Áron (BME);
Előadása: http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/hunyadi_aron.pdf
Vonatkozó infók:
http://www.origo.hu/tudomany/20090917-hunyadi-aron-dijat-ert-a-magyar-oraszerkezet-az-eu-fiatal.html
http://www.sikertortenetem.hu/tortenet/hunyadi-aron
http://www.youtube.com/watch?v=77gM8aDobww
http://www.mta.hu/index.php?id=634&no_cache=1&backPid=417&tt_news=11153&cHash=e0ec814290
http://www.innova.eszakalfold.hu/cikk_view?id=42
és Kajtár Máté;
Előadása: http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/kajtar_mate.pdf
Vonatkozó infók:
http://www.sikertortenetem.hu/tortenet/kajtar-mate
http://hetivalasz.hu/uzlet/szenzacios-magyar-siker-28898
http://www.kutatokejszakaja.hu/2010/foszereplo/foszereplo.php?menu_id=5&id=783
Csermely Péter professzor, a Nemzeti Tehetséggondozó Tanács elnöke előadásában a témakör kutatásának aktuális eredményeit ismertette a tehetséghálózatok összefüggésében:
http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/csermely_peter.pdf
A tehetség kombináció képesség?
Napóleont eltanácsolták a középiskolából, császárrá koronázásakor z első sorba ültette tanárait…
Einstein 4 éves koráig nem tudott beszélni, anyja saját énekével kúrálta…
Picasso 10 éves korában nem tudott írni, apja rajzolással inspirálta…
Az előadó megállapítása: Magyarországon a tehetség-gondozás az érdeklődés középpontjába került, a nemzeti önértékelésben a szükséges változás elérhető, láthatóan új kapcsolati rendszerek épülnek, egy „új esztablisment" kezd kialakulni…
dr.Balogh László, a Magyar Tehetséggondozó Társaság elnöke, (Debreceni Egyetem) az európai tehetséggondozás irányzatait vette sorra:
http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/abraham_laszlo.pdf
A jövő évi EU-s elnökség a magyar tehetség európai felmutatására is alkalmas.
A tehetség nem csak az intellektuális szférára értelmezendő!
A sajátos nevelési igényű gyermek a jelenlegi nevelési struktúrában elvész, fegyelmezetlennek minősül!
Kellően korai években fel kell ismerni, gondozni a tehetség csíráit mutató gyermeket, nagyon nagy az iskola feleleőssége, a motiváció álljon az előtérben.
dr.Ábrahám László, választmányi tag, az NI Hungary Kft. ügyvezetője az innováció és tehetséggondozás összefüggéseinek szentelte előadását a nemzetközi nagyvállalat hazai tevékenysége irányából :
http://www.innovacio.hu/download/makadam2010/abraham_laszlo.pdf
Harmat Lajos