Fagyhalál
5 perc olvasásA tömeges fagyhalál miatt azonnali szükségintézkedésekre szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal (MSZF-SZK). A fagyhalál: a szegények holokausztja című pénteken tartott budapesti rendkívüli sajtóértekezleten közölték, hogy szeptember vége óta 210-220 ember fagyott halálra az országban.
A tömeges fagyhalál miatt azonnali szükségintézkedésekre szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal (MSZF-SZK). A fagyhalál: a szegények holokausztja című pénteken tartott budapesti rendkívüli sajtóértekezleten közölték, hogy szeptember vége óta 210-220 ember fagyott halálra az országban.
Többségükben saját fűtetlen otthonukban hűltek ki, mások a szabad ég alatt, jelentős részük pedig kórházba szállításuk után. A tavalyit jelentősen meghaladó tömegméretű pusztulás szorosan összefügg a közműadósság növekedésével.
Az MSZF SZK nevében Simó Endre szervező a következő azonnali intézkedések megtételére szólította fel a kormányfőt:
- Mivel a többség saját otthonában hűl ki, kormányrendelettel kell kötelezni a hatóságokat a veszélyeztetett emberek rendszeres látogatására és ellátásra.
- Kötelezővé kell tenni az energiaszolgáltatást azok számára is, akik fizetésképtelenek, és életük kerül veszélybe, ha kikapcsolják otthonukból a villanyt és a gázt.
- Természetbeni támogatásban kell részesíteni a veszélyeztetett családokat, és egyedülállókat.
- A hajléktalanokat azonnal fedélhez kell juttatni. Mivel a menhelyeken embertelen állapotok alakultak ki a túlzsúfoltság miatt, fűtött középületeket, vasúti szerelvényeket, hálókocsikat kell a rendelkezésükre bocsátani! Nem kitiltani kell őket a vasúti várókból és az aluljárókból, hanem segíteni kell nekik abban, hogy olyan helyet találjanak, ahol reményük van az életben maradásra!
- Szükség esetén, életük védelmében, biztonságos helyre kell kényszeríteni őket!
- Az állami szükségintézkedésekkel egyidejűleg törődésre, odafigyelésre, segítésre szólítjuk fel az embereket. Emberséggel, emberbaráti szeretettel életeket menthetünk meg! A befogadástól a meleg ételig, a szomszéd lakásának befűtésétől az idős emberek ellátásig megannyi gondoskodásra nyílik mód, és persze van szükség is – mondta.
- Felszólította a tehetőseket, Magyarország milliárdosait, hogy nyúljanak a zsebükbe, és Podmaniczky Frigyestől, Gundel Jánostól, és más neves elődjeiktől jó példát véve, törődjenek a rászorulók életével!
A Szociális Kerekasztal résztvevői szerint a megoldás nem merülhet ki az azonnali intézkedésekben, hanem ki kell küszöbölni a fagyhalál gazdasági és társadalmi okait is. Ennek érdekében szükségesnek tartják, hogy
- Kilakoltatási és árverési tilalmat rendeljenek el a bankokkal és a végrehajtókkal szemben, amíg nem orvosolják a megélhetési válságába sodródott emberek problémáját. Simó tudatta, hogy az MSZF 8 éves fennállása óta még sohasem találkoztak oly méretű társadalmi elkeseredettséggel, mint napjainkban. Honfitársaink százezreinek egyszerűen nincs miből megélniük: nem tudnak táplálkozni és fűteni, enni adni a gyereknek és gondoskodni róla. Tehát az április 15-ig tartó kilakoltatási és árverési moratórium nem elegendő – mondta.
- Alkotmányba kell iktatni a lakhatási jogot, valamint a lakhatást is biztosító létminimum jogát! Az MSZF és a Keresztényszociális Műhely erre vonatkozó javaslatát a kormány elutasította – fűzte hozzá.
- Szociális bérlakás-építési programot kell beindítani, hogy jutányos lakbérért minden rászoruló fedélhez juthasson! Erről kidolgozott programot nyújtottak be, de nem tapasztalnak előrelépést – közölte.
Az azonnali teendőkre vonatkozó anyagot Orbán Viktornak címezve délután faxon elküldték a miniszterelnökségre.
A rendkívüli sajtóértekezleten Zlinszky János professzor, alkotmányjogász a kormány alkotmányos kötelességének nevezte a létminimum biztosítását mindenki számára. Ebben a létminimumban a fűtés is benne van – mondta. Számon kell kérni a sürgős intézkedéseket, hiszen több ezer embert tettek ki a lakásából. A keresztény erkölcsi rend nem tűri sem az élethez, sem a méltósághoz való jog elvitatását – szögezte le a professzor, majd azt mondta, hogy azoknak is joga van az élethez, akik esetleg nem önhibájukon kívül kerültek az utcára.
Jáky Miklós, a Keresztényszociális Műhely elnöke a megélhetés munkával történő biztosításában jelölte meg a megoldás útját. A kialakult helyzetet arra vezette vissza, hogy hiányzik másfél millió munkahely, több mint három millió ember pedig nyomorog. Keresztény kötelesség segíteni a bajba jutottakon – mondta.
Dr. Eöry Ajándok, a Máltai Szeretetszolgálat orvosa bejelentette, hogy Budapesten hétfőtől mozgó háziorvosi szolgálattal igyekeznek azoknak a hajléktalanoknak a segítségére sietni, akiket alkoholfogyasztásuk miatt nem engednek be a menhelyekre. Fül akupunktúrás módszerrel szerelik le az ittas ember agresszivitását, és segítik elő, hogy befogadják őket.
Mivel nem áll rendelkezésükre elég pénz, a Magyar Szociális Fórum felajánlotta, hogy azonnal mozgósítja a civil szervezeteket az életmentés érdekében, Zlinszky professzor pedig azonnal hatállyal felajánlott a nemes célra ötvenezer forintot, mely egy hetes működésükre elegendő.
Magyar János, a Keresztény Értelmiségi Szövetség részéről fűtött konténer lakások felállításáról szóló tervet, Lőrincz Kálmán vállalkozó pedig gyorsházépítési programot mutatott be.