Meghalt Habsburg Ottó
Habsburg Ottó a XX. század egyik jelentős tanúja volt, aki következetesen kiállt Magyarország európai integrációja mellett – foglalta össze a hétfőn elhunyt utolsó magyar trónörökös életútját Ablonczy Balázs történész az MTI-nek nyilatkozva.
Habsburg Ottó a XX. század egyik jelentős tanúja volt, aki következetesen kiállt Magyarország európai integrációja mellett – foglalta össze a hétfőn elhunyt utolsó magyar trónörökös életútját Ablonczy Balázs történész az MTI-nek nyilatkozva.
"Mindenképpen a XX. század egyik jelentős tanúja, attól függetlenül, hogy ki mit gondol a politikáról, politikai nézeteiről és a Habsburgokról" – mondta Ablonczy Balázs, hozzátéve, hogy Habsburg Ottó szemben állt mindenféle totalitárius ideológiával, a nemzetiszocializmussal és a kommunizmussal.
A hetvenes és a nyolcvanas években a Páneurópai Unió elnökeként példaszerűen dolgozott Európa újraegyesítésén. A fővédnökségével megtartott Páneurópai Piknik pedig "előszele" volt a berlini fal lebontásának. Később sem szólt bele közvetlenül a magyarországi politikába, miközben kiállt Magyarország uniós csatlakozása mellett – fűzte hozzá.
A történész Habsburg Ottó fiatalkoráról szólva megemlítette, hogy trónörökösnek nevelték, miközben az I. világháború után a Habsburgok egykori országai "nem igazán akartak tudomást venni róla".
Édesapja, IV. Károly, az utolsó magyar király 1922-ben bekövetkezett halála után a magyar legitimisták "Ottó királyként" beszéltek róla. A húszas, harmincas években magyar bencés szerzetes nevelője is volt, akitől magyarul is tanult.
Ablonczy Balázs elmondta, hogy a Habsburg Ottó által jól ismert Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök a II. világháború utáni Európáról gondolkodva foglalkozott annak lehetőségével, hogy Habsburg Ottó "jogara alatt" Duna-menti föderációt hozzanak létre Bajorország, Ausztria és Magyarország részvételével.
"Lelkében lehet, hogy foglalkoztatta a trón, nem tudhatjuk, de a nyilvánosság előtt decensen, úriemberként képviselte, hogy lemondott róla" – mondta a történész, aki szerint nehéz bárkihez is "társítani vagy hasonlítani" Habsburg Ottót a magyar történelem alakjai közül. "Kiemelkedő műveltségű értelmiségiként a "nemes" konzervativizmus képviselője volt" – fogalmazott a történész.
Részvétét fejezte ki Habsburg Ottó családjának hétfőn a köztársasági elnök.
A Köztársasági Elnöki Hivatal MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Habsburg György hétfőn telefonon tájékoztatta Schmitt Pál köztársasági elnököt édesapja haláláról.
Ezt követően a köztársasági elnök személyesen fejezte ki részvétét Habsburg Ottó családjának, György fián keresztül – áll a közleményben.
A hétfőn elhunyt Habsburg Ottó földi maradványait július 16-án, a bécsi Kapucinusok Templomában, a szívurnát, szűk családi körben, Pannonhalmán helyezik örök nyugalomra – közölte a Habsburg titkárság hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint a szívurna egy hagyomány a Habsburg családban, több családtagnak is helyeztek már el ilyet. "Habsburg Ottó kérése volt, hogy szívurnája Pannonhalmán legyen, mert Pannonhalma igen közel állt a szívéhez, miután bencés diákként tanult és érettségizett magyar nyelven".
A titkárság azt nem közölte, hogy a szívurnát mikor helyezik el. A főherceg lelki üdvéért 2011. július 17-én a budapesti Szent István-bazilikában tartanak szentmisét.
A 98 éves korában elhunyt Habsburg Ottó szívét a Pannonhalmi Bencés Főapátság bazilikájának altemplomában helyezik örök nyugalomra – mondta Hortobágyi Cirill perjel hétfőn az MTI érdeklődésére.
Habsburg Ottó maga döntött így; Habsburg Mihály főherceget két évvel ezelőtt bízta meg az urnahely elkészíttetésével – ismertette a perjel. Az urnahelyet az altemplom padozatának középpontjában alakították ki, azt márványlappal zárják majd le.
Habsburg Ottó és a bencések kapcsolatáról a perjel elmondta: diákkorában pannonhalmi bencés szerzetes tanárok oktatták Habsburg Ottót a magyar nyelv és a magyar történelem ismeretére, készítették fel az érettségire. Blazovich Jákó, Bánhegyi Jób és Vlasits Róbert voltak a tanárai – tette hozzá Hortobágyi Cirill.
Irántuk érzett háláját rótta le Habsburg Ottó azzal, hogy 1990-ben, nem sokkal a rendszerváltás után, inkognitóban ellátogatott a Pannonhalmi Főapátságba és a kriptában virágot helyezett el volt tanárai sírjára. A bencésekhez fűződő bensőséges kapcsolatát jelezte többszöri pannonhalmi látogatása, továbbá az is, hogy tiszteletbeli elnökségi tagja volt a Bencés Diákszövetségnek – mondta Hortobágyi Cirill.
bpzs \ bmzs \ bri
MTI 2011. július 4., hétfő 16:09