Márta István nyílt napot tart az Új Színházra pályázóknak!
6 perc olvasás
Mint ismert, 2011. augusztus 28-án lejár az Új Színház igazgatói posztjára kiírt pályázat benyújtásának határideje. Márta István – aki 13 esztendeje vezeti a teátrumot és ezúttal is indul az igazgatói székért – augusztus 25-ére (csütörtökre) „nyílt napot" hirdet meg a további pályázók részére, melynek keretében – ha akad érdeklődő – bemutatja az épületet és válaszol a működtetést érintő kérdésekre.
Mint ismert, 2011. augusztus 28-án lejár az Új Színház igazgatói posztjára kiírt pályázat benyújtásának határideje. Márta István – aki 13 esztendeje vezeti a teátrumot és ezúttal is indul az igazgatói székért – augusztus 25-ére (csütörtökre) „nyílt napot" hirdet meg a további pályázók részére, melynek keretében – ha akad érdeklődő – bemutatja az épületet és válaszol a működtetést érintő kérdésekre.
A nyilvánosság szellemében a határidő lejárta utáni napon az internetre is felteszi dolgozatának főbb elemeit. Ezek közül feltétlenül kiemelendő a szomszédos országok nemzeti és magyar színházi kultúrájának bemutatása, együttműködések megerősítése, új kapcsolatok kiépítése. A nyitás már az elmúlt hónapokban megtörtént: szerződést kötöttek a Belgrádi Nemzeti Színházzal, az újvidéki Szerb Nemzeti Színházzal, az eszéki Horvát Nemzeti Színházzal, a Marosvásárhelyi Színiakadémiával és a Szatmárnémeti Északi Színházzal, valamint aláírás előtt áll a megállapodásuk a marosvásárhelyi Nemzeti Színházzal.
Az Új Színház először a 2007-2008-as évadban hirdette meg Kőfal-Pálya pályázatát, majd a 2009-10-es és 2010-11-es évadban még két alkalommal. A pályázat célja a struktúrán kívül színházak számára bemutatkozási lehetőség kínálása volt, kőszínházi keretek közt. Most, negyedik alkalommal Kőfal-Pálya IV. – Históriák és életképek a magyar nép „zivataros" és „napfényes" évszázadaiból címmel – történelmi tematikával írták ki a pályázatot a 2011-12-es évadra. Ebből a témaköréből várják a pályaműveket, különösen azokat részesítve előnybe, akik a múlt hagyományát és korunk technikai őrülete közt találnak kapcsolódási pontokat. A jól bevált hagyományaik szerint az Új Színház az infrastruktúrán és a marketingen túl, az esetlegesen keletkező jegybevétel megosztását vállalja.
Az első pályázat még nem volt tematikus, a második esetében gyerekdarabokat vártak, a harmadik pályázatnál zenés, ifjúsági korosztálynak szóló előadásokat. Eddig minden pályázati kiírásban szerepelt, hogy az elbírálásnál előnyt élveznek az Új Színház művészeit is alkalmazó produkciók. A korábbi pályázatokon nyertes előadások rendszerint négynél több előadást éltek meg: A Grönholm-módszer még mindig repertoáron van 2008 januárja óta, a Világszép nádszálkisasszony is 2009 szeptembere óta megy.
Az alábbiakban közöljük Márta István az Új Színház igazgatója által kiadott PÁLYÁZATI KIÍRÁS-t:
Kőfal-Pálya pályázat IV. históriák és életképek a magyar nép „zivataros" és „napfényes" évszázadaiból. Az Új Színház a 2011-2012-es évadra ismét meghirdeti „Kőfal – Pálya IV." pályázatát.
A pályázat célja: az Új Színház profilját meghatározó nyitottság jegyében bemutatkozási és játszási lehetőséget biztosítani független – a kőszínházi struktúrán kívül dolgozó – színházi alkotóknak, csoportoknak. Pályázni olyan új – stúdiószínpadi – produkcióval lehet, amelynek témája a magyar történelem valamely eseménye, és ennek izgalmas, ma is átélhető történetként való feldolgozása. A project vezetője: Lőkös Ildikó dramaturg – Új Színház.
Pályázati föltételek: Csak olyan előadással lehet pályázni, amit eddig még máshol nem mutattak be és kifejezetten az Új Színház Bubik István Stúdiószínpadára készül.
Előnyt jelenthet – de nem kötelező föltétel – ha a produkcióban az Új Színház művészei is közreműködnek. Csak független társulatok pályázhatnak, azok, akik nem állandó (önkormányzati, vagy egyéb) költségvetésből gazdálkodnak. A nyertes pályázat(ok) előadása csak a kötelező egyeztetések (technika, infrastruktúra, jogdíjak, szponzorok stb.) után valósulhat meg. Egy csapat/személy csak egy pályázatot nyújthat be.
Az Új Színház a következőket biztosítja a nyertesnek:
az előadás helyszíni adaptációjára, vagy megvalósítására korlátozott számú – és a színház munkarendjébe illeszkedő – próbalehetőséget a Bubik István Stúdiószínpadon (próbadíj nincs)
a helyszíni próbákra és az előadás(ok)ra kiegészítő műszaki személyzetet
a produkció technikai igényeinek ismeretében – a színház tárolókapacitásának függvényében – a díszletek, kellékek, jelmezek tárolását és őrzését
a nyertes produkció(k) legalább 3 alkalommal történő előadását a Bubik István Stúdiószínpadon a színház saját produkcióinak játszási tervéhez illeszkedően. (A továbbjátszás a produkció nézettségének, szakmai és közönség sikerének függvénye és további egyeztető tárgyalások kérdése)
az előadások nézettségének – és a később megállapításra kerülő jegyárának – függvényében fellépti díjat a produkcióban részt vevőknek (egyedi megállapodás)
a fentieken kívül a produkció korlátozott pénzügyi támogatását a Budapesti Kulturális Alap által – az Új Színháznak – biztosított forrásból (egyedi megállapodás)
promóciót a színház havi műsorfüzetében, honlapján és más reklámfelületein
a nyertes produkciók – igény szerint – Új színházi ajánlást további pályázatokhoz.
A megvalósuló nyertes pályázatot, pályázatokat az Új Színház kooprodukciónak tekinti, és a nyertessel egyeztetve – lehetőség szerint – a 2011-2012-es évadban bemutatja.
A pályázat beadási határideje: 2011. október 01.
Pályázni kizárólag elektronikus formában lehet az Új Színház honlapján megtalálható adatlap kitöltésével. Cím: kofalpalya@ujszinhaz.hu
A pályázatokat az Új Színház által fölkért szakmai kuratórium bírálja el.
A zsűri tagjai:
Márta István – igazgató (Új Színház)
Szikora János – művészeti vezető (Új Színház)
Hargitai Iván – rendező (Új Színház)
Bagó Bertalan – rendező (Új Színház)
Lőkös Ildikó – dramaturg (Új Színház)
Szűcs Katalin Ágnes – kritikus (Criticai lapok)
Erőss Balázs – igazgató (MU Színház)
A kuratóriumnak nem feladata a pályázatok nyilvános, vagy személyre szóló értékelése. Amennyiben a pályázó mégis igényelné, úgy az Új Színház – lehetősége szerint – biztosítja a konzultációt.