EuroAstra

A fák adják a mintát a jövő városainak

A milánói Salone del Mobile formatervezési kiállításon a Panasonic a növények fotoszintézisére hasonlító energiagazdálkodási rendszert mutatott be. Tervezője szerint a koncepció elterjedésével a bioszférával együtt élő városok épülhetnek a jövőben.

 

A milánói Salone del Mobile formatervezési kiállításon a Panasonic a növények fotoszintézisére hasonlító energiagazdálkodási rendszert mutatott be. Tervezője szerint a koncepció elterjedésével a bioszférával együtt élő városok épülhetnek a jövőben.

 

A Panasonic olyan energiagazdálkodási rendszert mutatott be az áprilisi, milánói Salone del Mobile formatervezési kiállításon, amely a növények életmódját utánozza. Az installáció április 28-ig tekinthető meg az expó helyszínén. A japán gyártó úgynevezett „fotoszintézis" koncepciója arra a felismerésre épül, hogy a növények a Nap energiáját egy zárt, önellátó rendszerben dolgozzák fel, amely harmonikusan együtt él saját környezetével. Tervezője szerint a módszer lemásolásával az emberi létezés is összhangba kerülhet a természet rendjével és a bioszféra részévé válhat.

 

A Panasonic kiállítási installációja a növényi életciklus mintájára előbb a napelemek segítségével villamosenergiát termel, majd korszerű akkumulátorokban tárolja, hogy aztán energiatakarékos eszközökkel, például LED, és OLED égőkkel felhasználja azt. A koncepciót a levelek, a termések és a virágok egyetlen fán megvalósuló kapcsolatrendszere ihlette, amely az ökoszisztémák egymástól kölcsönösen függő, ciklikus működésű részeinek kicsinyített mása. A természetben mindezt a Nap fényenergiája teszi lehetővé.

 

„A fotoszintézis voltaképpen egy miniatűr ökoszisztéma" – magyarázta Akihisa Hirata, építész, az installáció tervezője – „Az álmom egy olyan jövő, amelyben az épületek és a városok a bioszféra részeként működnek, harmóniában a természettel."

 

A Panasonic – sokéves kutatás-fejlesztési tapasztalatára támaszkodva – a megújuló energiákra épülő energiagazdálkodási megoldásokat kínál a fogyasztóknak. Az ökotudatos technológiák fejlesztésével a japán gyártó egy olyan életmód népszerűsítése mellett kötelezte el magát, amelyben a kényelem ugyanolyan fontos, mint a környezetünk megóvása. A vállalat 2012-től az úgynevezett „Future Craft" dizájnfilozófiát követve tervezi meg termékeit – ennek egyik első gyakorlati példája egy áttetsző, villanykörtére emlékeztető LED-izzó, a Nostalgic Clear Type, amelyet szintén a milánói kiállításon mutattak be a nagyközönségnek.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük