Szibéria magyar szemmel – a Néprajzi Múzeum új programsorozata
4 perc olvasás
Előadások a 2012 őszén indított "Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen" sorozatban. A Néprajzi Múzeum hat részből álló ismeretterjesztő előadássorozatának célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz kiállításon nem látható nemzetközi gyűjteményét.
Előadások a 2012 őszén indított "Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen" sorozatban. A Néprajzi Múzeum hat részből álló ismeretterjesztő előadássorozatának célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz kiállításon nem látható nemzetközi gyűjteményét.
A rendhagyó múzeumi előadásokat Kerezsi Ágnes muzeológus tartja, a bemutatásra kerülő szibériai és finnugor témák az Európa-gyűjtemény tárgyain alapulnak, így a résztvevők testközelből ismerhetik meg a gyűjteményi raktárban rejlő páratlan műtárgyakat.
A Néprajzi Múzeum legkorábbi, már megalakulása előtt három évtizeddel létrejött gyűjteményét Reguly Antalnak az 1840-es évek elején az oroszországi rokonnépek körében gyűjtött tárgyai képezik. A nyelvi és kulturális értelemben rokonnak tekintett ázsiai népek körében végzett gyűjtések a későbbiekben is jelentős szerepet játszották a múzeum tevékenységében – az elmúlt évtizedek során közel kétezer onnan származó tárgyat halmozott fel a múzeum -, és szorosan kapcsolódtak az őshazakereső expedíciókhoz.
Az előadások keretében a résztvevők megtekinthetik az erről a vidékről a Néprajzi Múzeumba került tárgyakat, megismerhetik a 19. századi őshazakereső expedíciók történetét, csakúgy mint a későbbi időkben a múzeum munkatársai által Szibériában végzett kutatásokat, Diószegi Vilmos sámánizmussal kapcsolatos, vagy az előadó, Kerezsi Ágnes rokonnépek körében végzett kutatásait.
Tágabbra nyitva a nézőpontot külön előadás foglalkozik azzal a meglepően gyorsan lezajló folyamattal, ahogy Oroszország a 16. század közepétől szinte észrevétlenül elfoglalta és gyarmatosította az Uráltól keletre eső hatalmas területet. Ez a hódítás ugyanakkor ablakot nyitott a szibériai népek történetének, életmódjának, anyagi és szellemi kultúrájának a 18. században kezdődő megismeréséhez. Mindez ugyancsak témáját képezi előadássorozatnak, mint ahogy az is, hogy mi a mai aktuális helyzet, és vajon mit hozhat a jövő. Nem tanulság nélkül való megismerni azt, ahogy az olaj- és gázkitermelés alapjaiban változatta meg az ott élő népek életét, szokásait. Ezek a változások visszafordíthatatlan folyamatokat indítottak el, amelyek alapjaiban fenyegetik az ott élő kis népek fennmaradását.
A sorozat előadója: Kerezsi Ágnes, az Európa-gyűjtemény muzeológusa
Az előadássorozat programja:
2013. február 27. 17.30
A nyelvrokonság kérdése. Az ugor-török háború. Reguly Antal, az első helyszíni gyűjtő.
Az őshaza nyomában 1.
2013. március 13. 17.30
Az I-III. Zichy-expedíció. Kutatók és útjaik az expedíciók keretében.
A Néprajzi Múzeum finnugor gyűjteményének kezdetei.
Az őshaza nyomában 2.
2013. március 27. 17.30
Az Orosz Birodalom és a finnugor népek kapcsolata
Kijevi Rusz, Nyesztor Krónika a finnugor népekről. Moszkva megerősödése, első terjeszkedései a finnugor népek irányába. A Kazányi Tatár Kánság eleste és következményei
2013. április 10. 17.30
Szibéria, mint orosz kolónia
Szibéria meghódítása, útvonala, módszerei, időpontjai. Szibéria népei a hódítás előtt.
2013. április 24. 17.30
Szibéria őslakói
Távoli és közeli nyelvrokonaink életmódja, hitvilága, hittérítés.
2013. május 8. 17.30
A finnugor népek mai helyzete
Olaj, gáz és ipari szennyezés. Alkalmazkodási stratégiák az új körülményekhez. Adaptáció és asszimiláció kérdése.
Regisztráció és az előadásokkal, szakmai kérdésekkel kapcsolatos információ:
Gyarmati János 473-2459, 20-385-7377, gyarmati@neprajz.hu
Az előadások látogatása alkalmanként 800 Ft. Lehetőség van hat alkalomra szóló kedvezményes bérlet megvásárlására, amely 4000 Ft.
Az előadások szerdánként 17.30-kor kezdődnek a Néprajzi Múzeum 1. emeleti 105. számú könyvtártermében.
http://neprajz.hu/tartalom.php?menu2=680
Lantai József