BÜKFÜRDŐ 2013-BAN — Ismerkedés a példás együttműködéssel, a gyógyfürdővel és a helyi vendéglátással
A MÚOSZ Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztály néhány munkatársa a Büki TDM (Turisztikai Desztinációs Menedzsment) és a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara meghívására, valamint Tourist-Net kistérségi projektjének bemutatására látogatott el Bükfürdőre – még a márciusi télben.
A MÚOSZ Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztály néhány munkatársa a Büki TDM (Turisztikai Desztinációs Menedzsment) és a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara meghívására, valamint Tourist-Net kistérségi projektjének bemutatására látogatott el Bükfürdőre – még a márciusi télben.
Bükfürdő Kőszegtől 20, Soprontól 54, Szombathelytől 27 km távolságra, az Alpokalja és a Kisalföld találkozásánál, a nyugati határ közelében fekszik. Szubalpin klímája maga is turisztikai érték. A város hírnevét a páratlan ásványi anyag összetételű gyógyvizének köszönheti. Alkalmas minden mozgásszervi betegség kezelésére. A víz hatását kúraszerű alkalmazás esetén fejti ki (1-2-3 hetes kúra).
A kisbusz mintegy 4 óra alatt érte el bükfürdői állomáshelyünket, a Hunguest Hotel Répce Goldot, ahol Kelemen I. Katalin szállodaigazgató szívélyesen, üdítőitallal fogadta a kis csapatot.
A létesítmény két szállodát foglal magában: a Hotel Répce háromcsillagos és a négycsillagos Répce Goldot. Az igazgatónő elmondta, hogy a március 15-i hosszú hétvégén a hóviharok miatt 20%-kal kevesebb vendég érkezett. Összetételüket tekintve főleg osztrákok, németek és magyarok szállnak meg itt, újabban jönnek oroszok is. A németek spórolósabbak, inkább a háromcsillagos részt választják. A Hunguest Hotelláncnak 14 szállodája van, a határon kívül Csíkszeredában, Montenegróban és Bosznia-Hercegovinában. A kollégák a vonzáskörzetben laknak, de átmehetnek dolgozni a lánc többi szállodájába is.
A szobák elfoglalása után Németh Sándor polgármesterrel közösen fogyasztottuk el az igazán csillagos ebédet: libaerőleves és répcementi halleves – két kis csészében tálalva; Gold rétesbatyu kapros, paprikás mártással; őrségi szarvas bélszín erdei gombaraguval, áfonyával, dödöllével és burgonya fánkkal; túrófelfújt, gesztenye mézes karamell cseppekkel. Az ételek alapanyagai helyi termékek és nagyon finomak voltak, bármelyik világkonyha díszévé válhatnának.
A polgármester elmondta, hogy Bük és Bükfürdő egy helység, de négy városrészből áll. Az új rész már a négy kútra épült. Természetesen gázt vagy kőolajat kerestek a fúrásokkal, amelyeket a Magyar Állami Földtani Intézet irányított Fülöp József akadémikus vezetésével. Helyette hőforrásokat találtak, az elsőt 1957-ben, 60 m mélyen. Olyan erővel tört fel a víz, hogy magasba dobta a homokzsákokat, és a szántóföld közepén hatalmas belvizet okozott. A helyiek ekkor árkokat ástak, hogy a Répcébe vezessék a vizet. Az ún. 1. számú kútból a víz 1260 mélyből tört fel a 60-as években, aminek kiaknázásához akkor Svédországból kellett a technológiát importálni. 1962-ben készült el az első fürdő: mindenki egyetlen medencében ült. 1972-ben a megyei tanács vette kezelésébe, és építtette meg a fedett fürdőt. Jelenleg a Vas megyei Markusovszky Kórházhoz tartozik. Később hozzáépült a SZOT Szálló, ami Hotel Bük lett, majd Hotel Corvus. A 3400 lakosú Bük összesen 2500 négyzetméter vízfelülettel rendelkezik. 1991-ben, az országban elsőként lett 100 hektáron elterülő, 18 lyukú Championship golfpályája. A 100 hektárból hetet víz borít. Szépsége miatt immár európai hírű.
Új létesítmények: Szent István-torony és kalandpark; a bányató helyén épül a vízi birodalom. Április-májusra megnyílik uniós támogatással és magánerős beruházással az Élménypark. Lesz még nagy műfüves labdarúgópálya, művelődési központ, a bátrabbaknak Kristálytorony, a fiatalabbaknak ugráló-vár, körhinta – mert nyáron főleg a gyerekes családok érkeznek. A Kristálytorony nem kristályból való, hanem a kristályszerkezetet utánozza. A kezeléseken túl az aktív mozgást kedvelők számára ingyenes Felnőtt Játszótér készült szabadtéri fitnesz-gépekkel – mozgássérültek számára is. Van petanque pálya, sportanimációs programok sokasága, kerékpárkölcsönzés és e-bike lehetőség (400 forint/óra, Bükfürdő Kártyával 40%-os kedvezménnyel). Egyéb szórakozási lehetőségek: lovaglás Csepregen 3.500 forintért, utazás Dottó kisvonattal a falusi vendéglátóasztalhoz, valamint Büktől 5 km-re íjászat és lovas oktatás.
A helyi Tourinfo és a Tourinform Irodák a www.visitbuk.hu oldalakon tájékoztatnak a különféle szálláshelyekről a magánszállásoktól a négycsillagos szállodákig. Bükfürdő egész évben változatos rendezvényekkel várja a vendégeket, mint például Bükfürdő-Rallye, júliusi Gyógybornapok, Kézműves- és Régiségvásár, könnyű- és komolyzenei programok, operett előadások stb. Ugyanígy bőségesen kaphatunk információt Spilenberg Andreától, a BBKTE, azaz Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesület elnökétől vagy Pálffy Tamástól, a BBKTE marketing menedzserétől, aki sajtóanyagokkal szolgált.
A tájékoztató után háznézőbe mentünk a Hotel Répce Goldban. 180 klimatizált, televízióval, telefonnal, minibárral, széffel és internet csatlakozási lehetőséggel rendelkező szobát találunk. Ebből 50 szobát jacuzzival szereltek fel. A kétágyasokon kívül vannak összenyitható családi szobák, VIP aparmanok pezsgőfürdővel, mozgáskorlátozottak számára kialakított egységek és allergiásoknak parkettás szobák. Az étteremben lehetőség van étlap szerinti és büféasztalos étkezésre is, a lobby bárban kávé- és italkülönlegességeket, édességeket szolgálnak fel. Nyáron kerti grill működik. A szálloda szolgáltatásaihoz tartozik a wellness központ úszómedencével, pezsgőfürdővel, gőzkabinnal, szaunával, jégkása-zuhannyal. Természetesen van fodrászat, manikűr, pedikűr, kozmetika, masszázs, kerékpárkölcsönzés, biliárd, ajándékbolt. Szakemberek irányításával végezhető aquafitnesz, aerobic, nordic walking, gerincgimnasztika és sok más. Évszakonként és szünidőben más-más kedvezményes csomagokat vehetünk igénybe. Például a nyári szünetben a négy éjszakás csomag ára két fő számára 56.400 forint. A háromcsillagosban ugyanez az időszak négy éjszakával két főnek 44.800 forint. A gyerekeknek 12 éves korig 50%-os kedvezmény jár, 6 éves kor alatt a szállás ingyenes.
A szállodát fűtött üvegfolyosó köti össze a Bükfürdő Gyógy- és Élménycentrummal, ahol nyáron 32 medencét találunk. A szálloda vendégei fürdőköpenyben és papucsban mehetnek át oda. Az alkáli hidrogén-karbonátos gyógyvíz magas kalcium, magnézium és fluor tartalmú – tájékoztat dr. Németh István főigazgató, a Büki Gyógyfürdő Zrt. elnöke.
Az élményfürdőben termálvizes- és strandmedencék, gyerekpancsoló, beltéri csúszdarendszer, pihenőpark van. A szaunavilágban tepidárium, gőzfürdők, infraszauna, aromaszauna, kültéri ördögszauna és finn erdei szauna várja a felfrissülni vágyókat. A Medical Wellness Centrumban szakorvosok felügyelete mellett részesülünk a kezelésekben. A gyógy-szolgáltatások kiterjednek komplex gyógykúrákra, masszázsokra, lézerkezelésre, iszappakolásra, reflexmasszázsra és másokra – tb támogatással, ha előbb felírattuk az orvossal. Masszázsokból elképesztő mennyiségű létezik: négyféle gyógy-, kilencféle kényeztető, hétféle kombinált, relax szintén hétféle, egzotikus masszázs pedig tízféle közül választhatunk. Áruk 3.000-től 7.400 forintig terjed. Egyébként a napi belépő a gyógyfürdőbe hétfőtől csütörtökig 2.300 forintba, péntektől vasárnapig 2.400 forintba kerül. A délutáni jegy 15 órától (január 1-től május 31-ig és szeptember 1-től december 31-ig) 1.750 forint. Az élményfürdőre kicsit magasabb árak érvényesek. Utánanézhetünk a www.bukfurdo.hu honlapon, vagy információt kérhetünk a marketing@spabuk.hu címen.
A Bükfürdő Card, azaz Bükfürdő Kártya bankkártya formátumú, digitális adatrögzítésre alkalmas kedvezményt hordoz, és több helyen elfogadják. Bárki megvásárolhatja 590-7.500 forintig, aki a Bükfürdői Turisztikai Egyesület valamelyik szálláshelyén megfordul. Akár ott, akár a Tourinfo vagy Tourinform Irodában kapható. Az elfogadóhelyek a kártya érvényességét leolvasó segítségével ellenőrzik. A kártya a vendéglői, szállodai kedvezmények igénybevételén kívül további akciókra és nyereményjátékokra is érvényes. Beletartozik az ingyenes golfkóstoló is. Interneten a www.visitbuk.hu/bukfurdo_card/ oldalon igényelhető.
Tíz éve alakult meg a Büki Szobakiadók Szövetsége 87 taggal. Vendégköre igen vegyes: svájciak, oroszok, csehek, magyarok, osztrákok, néhány lengyel és német vendég érkezik hozzájuk. A lengyelek és az oroszok szívesen vásárolnak házakat, hogy ők adják ki a honfitársaiknak. Galamb Orsolya, az Országos Szobakiadók Szövetségének elnöke itt, Bükfürdőn működik. Elfogadott körükben a szobakiadók új, koronás minősítési rendszere. A TDM szervezet pedig gondoskodik a tagok nyelvi és marketing képzéséről, számítógépes oktatásáról. Ha reggelit is adnak a vendégnek, szükségük van az ANTSZ engedélyére. Mozgássérültek számára több tucat szálláshellyel rendelkeznek. Erre a célra az EDEN pályázaton nyertek pénzt. Ilyen az Európai Unió államaiban már jól működik.
Bük városában megtekintettük az újonnan épült, modern Polgármesteri Hivatalt, ahol Baranyai Róbert alpolgármester várt bennünket. A helyi TDM szervezet 2009-ben alakult meg kétezer turisztikai szolgáltató taggal. A város 150 millió forintos pályázatot nyert játszóterek kialakítására és külföldi marketing tevékenységre. A szakmának roadshow-kat rendeznek. Tóth Tamás, a Művelődési Ház igazgatója beszámolt arról, hogy dr. Hende Csaba szombathelyi illetőségű honvédelmi miniszter avatta fel a nagyon csinos, akadálymentesített, 120 millióért felépült, szépen berendezett, fedett átriumos házat. Az osztrák határtól 15 km-re szükséges és normális a közös kistérség kiépítése, ezért Pálffy Tamás szerint a Tourist-Net határtalan együttműködést jelent. Az idegenforgalmi adó (IFA) minden forintjához másfél forintot ad a magyar állam. Ezt természetesen visszaforgatják a turizmus fejlesztésébe, de fontos volt a sportközpont és a könyvtár is. Utóbbit a megye átvette kezelésébe.
A Magyar Jeles Napok elsősorban a helyi turisták igényeit elégíti ki, mint a Weöres Sándor Színház magyar nyelvű előadásai. Ami a nemzetközi érdeklődésre számot tart, az a zene, a tánc és a kézművesség. A programok idejére rendbe hozzák a térség utolsó nádfödeles épületét, a Kóczán-házat. A régióból főként néptáncos gyermek-együtteseket szerepeltetnek. 650 gyerek érkezését várják 12-13 napra. Április 20-án indul a Street Ball bajnokság, májusban a Pannon Cigányzenekar nagykoncertje és a Nyitott Pincék Napja várja a betérőket. Július 24-27-ig tartják a Gyógybor Fesztivált. Július 12-től ünneplik a Büki Nyarat szeptember végéig. Az aratóünnepen fellép a Ghymes Együttes, és rendeznek szakrális búcsút, egyebeket. Augusztusban Sajtfesztivál és Vásár lesz. Az éves program elolvasható a város honlapján. A sportturizmus erősítésére épült a Sportközpont kiszolgáló helyiségekkel, szertárakkal, hogy Ausztriából is ide csábítsák a focistákat.
A vasi terített asztalnál a falusi vendéglátást tapasztalhattuk meg Bő falujában, Simon András portáján. A fogadóház és a kemence a LIDER-programból valósult meg. A vendéglátó és családja saját vágású és füstölésű malac ételeivel kápráztatta el a látogatókat, s közben bemutatkoztak a helyi termelők.
Horváth Antal, okleveles sárvári méhész, őstermelő a fajtamézek gyógyhatásairól beszélt, mi pedig végigkóstoltuk a legalább 15 féle gyógyító hatású mézét. Ezekből napi 2-3 kávéskanál elegendő az egészség fenntartásához.
Török Rita gasztro-blogger szörpökkel, gabonakolbásszal, szépség teakeverékekkel, szendvicskrémekkel, nyírfacukorral, vega májkrémmel, napraforgómaggal, kölessel, egészséges lekvárokkal mutatkozott be. Ott volt a sajtos is számtalan, jobbnál-jobb fajtáival. A régióban meghatározó termelőket már megismerhettük az Utazás Kiállításon és a LIDER-expón. 2011 óta mindenütt saját vágóhíddal, füstölt árukkal, szalámikkal, kolbászokkal és újabban házi baromfi termékeikkel szerepelnek.
Este átmentünk az ausztriai Vashegyre, Eisenbergre. Remek idegenvezetőnk, a szombathelyi Lívia tolmácsolt és kalauzolt útközben. Itt találkoztunk Vas megye címerállatával, a római korból származó struccal. Átutaztunk Csepregen, amelynek ipari üzemei biztosítanak munkát a környékbelieknek, és van szőlőhegy meg horgásztó is. Észrevétlenül értünk át a határon Ausztriába Felsőőrön, azaz Oberwarton keresztül. A szombathelyiek bevásárló helye Oberwart, amire a falu erősen felkészült olcsó áruházakkal és áruk tömegével.
Ezután érkeztünk meg a Wachter-Wiesler Weingut családi pincészetbe a szőlőskert közepén. A táj helyi borai mellett pompás hidegtálas vendéglátásban volt részünk. Ausztriában a pincészetben is létezik dohányzó szoba. Nálunk már mindenhonnan kitiltották a dohányosokat. A falakon 27 literes palackok sorakoznak. Arraflé a mérce az Achtel, vagyis a nyolcad liter. 13 hektáron termelik a Kékfrankost. A háromszintes pince emeletei között lift közlekedik.
A Szent Orbán Vinotékában fahordós érlelésű régi borokat tartanak. A legnagyobb hordójuk 2500 literes. Kevésbé kedvelik a barrikoltat. Az osztrák utakon még elfogadott a 0,05 ezrelékes alkoholszint. A pincészet áprilistól októberig nyitva áll a látogatók előtt. Az egyéb időkben telefonos bejelentkezésre is fogad vendégeket. Van olyan boruk, mint a Pelle Jóska, hiszen a termelők nagyszülei még Magyarországon jártak iskolába. A mostani tulajdonos, Franz Wachter az 1130-as lakosú Deutschschützen, dél-burgenlandi falu borásza és egyben polgármestere. Örül a határnyitásnak, mert együtt tud dolgozni a pornoapátiban élő magyarokkal és az osztrák termelőkkel. A Pornoapáti nálunk elég viccesen hangzik, pedig a Szombathelytől 70 km-re fekvő települést a Porno Apátságról nevezték el. A tulaj testvére a pincéjéből éttermet és szálláshelyet alakított ki. A szólóbirtokon is 10 faházban fogad vendégeket, ezeket öten építették fel, és már tavaly 2500 vendégéjszakát számláltak. A hozzájuk látogató turistáknak rendeznek vasfüggöny-túrát, vadászatot, osztrák és német borkedvelőknek programokat. Megkóstoltuk a finom húsfalatok, sajtok, körözöttek között az Olaszrizlinget, a Zweigeltet, amit tipikus osztrák Kloster-Neuburg-i ünnepi bornak tartanak, a Béla-Jóska bort, azaz a Blaufränkischt (Kékfrankosat), aminek szőlőjét a palás talajon már a negyedik generáció neveli. Részt vesznek nemzetközi borversenyeken. A népes család élvezi és szereti ezt a munkát. A híres New York-i borversenyen a Kékfrankos lett Ausztria legismertebb borának ismerték el. Franz Wachter testvérének a szőlője Vaskeresztesen van, ahol nagy fahordókban 22 hónapig érlelik a Kékfrankost. Ez itt hajdan misebor volt. Jelenleg egy palack 13,5 fokos bor 14 euróért eladható. A borárak 6 és 18 euró között mozognak. A következő bort a tulajdonos lánya után Julia névre keresztelték el. Cuvée Cabernet Sauvignon és Kékfrankos házasításából álló vörösbor, amit 2010 óta barrik-hordókban érlelnek.
Visszatérve Magyarországra megtudtuk, hogy Bükfürdőre jöhetnek az osztrák biztosító vendégei is. A szállást nem, de az orvosi kezeléseket fizetik. A magyar vendégek hasonlóan járnak, az OEP csak a gyógyellátás egy részét fizeti, a szállodát nem. A fizetővendéget azonban egyenlőnek tekintik, akár magyar, akár osztrák.
DOBI ILDIKÓ