A budapesti XI. kerületi önkormányzat a megújuló energiák használata mellett
7 perc olvasásÁprilis 16-18. között zajlott a megújuló energiákkal foglalkozó Renexpo Üzletember Találkozó, a nemzetközi résztvevők egy újságírók kíséretében felkereste a konferencia tárgyát gyakorlatba ültető Újbudai Önkormányzatot a főváros XI. kerületében.
Április 16-18. között zajlott a megújuló energiákkal foglalkozó Renexpo Üzletember Találkozó, a nemzetközi résztvevők egy újságírók kíséretében felkereste a konferencia tárgyát gyakorlatba ültető Újbudai Önkormányzatot a főváros XI. kerületében.
A kerület önkormányzata saját irodaépületén sikeresen valósított meg és alkalmaz napelemes villamosenergia és napkollektoros rendszert. A megvalósított eszközök terjesztése pályázati úton elnyert önkormányzati és más támogatás révén a kerületben több társasházi lakóépületen is magvalósulhatott egy, a kerületben működő vállalkozás, a Mészáros Udvar-ház közreműködésével. A létesítmények ünnepélyes átadására április 22-én került sor.
A telepített rendszerek
Újbuda egykori kerületi rendőrségének Zsombolyai utcai épületén, amely most korszerűsítve az önkormányzat kezelésében áll, épült meg az a 20 kW-os, un. polikristályos napelemekből összeállított rendszer, amely az épület villamosenergia-ellátásában részt vesz.
Gazdagréten, a Regős utca 14-15-16. szám alatt 119 lakásos tízemeletes panel társasházban, az önkormányzat támogatásával 50 kW használati melegvizet előállító vákuumcsöves napkollektoros rendszert valósítottak meg.
A ház eredeti hőellátását a Főtáv biztosítja, de a tetőn elhelyezett napkollektorok most már három víz-tartály tartalmát melegítik, az így kapott 40-50 Celsius fok körüli víz egy, a földszinten elhelyezett hőcserélő segítségével a kb. 9 C fokos vezetékes víznek átadja melegét, a lakásokban a melegvíz-felhasználók az energia-különbözetből adódó megtakarítást a számla összegének csökkenésén érzékelhetik.
A Móricz Zsigmond körtér közelében, a Bartók Béla út 62-64. alatti társasház a fejlesztést több lépcsőn át valósította meg. A melegvíz és fűtés itt is a Főtáv kompetenciája volt, de a tulajdonosok végül is a szolgáltató teljes kiváltása mellett döntöttek, a tetőn elhelyezett napkollektorok és napelemek segítségével ezt sikerült is megvalósítani. Annál is érdekesebb ez a döntés, mivel a műemlék-jellegű épületben sok idős ember lakik, de még a 80 éven felüliek is az új technológia mellett szavaztak. Ebben a 44 lakásos társasházban is az önkormányzat segítségével valósult meg a 30 kW-os, használati melegvíz ellátást szolgáló vákuumcsöves napkollektoros rendszer és a 2 kW-os napelemes villamos-energia ellátás, ami a hálózati villamos energia kiegészítést látja el.
A Társasház lakói 2008. májusában döntöttek fűtési rendszerük korszerűsítéséről és a napenergiát hasznosító használati melegvíz előállításról. A beruházás finanszírozására 2008. szeptemberében hitelszerződést kötöttek az OTP Bankkal.
Ezt követően a Magyar Állam által gondozott, un. utó-finanszírozásos konstrukcióban elérhető pályázati forrásokra nyújtottak be pályázatot a NEP (Nemzeti Energia Program) keretében. Ez a program felkarolja az épületek energia-hatékonyságának növelését és a megújuló energiaforrások hasznosítását is. A társasház lakói két pályázat révén a teljes beruházás 25%-át nyerték el támogatásként.
Ebben az időben indította Újbuda Önkormányzata a megújuló forrásokra alapozó, az energiatermelő berendezések telepítésének és használatának elterjesztését célzó saját pályázatát. A társasház sikeres pályázattal vissza nem térítendő támogatás nyert, így vált lehetővé a már meglévő vákuum-csöves napkollektoros HMV rendszerének megkettőzése és annak a keringető szivattyúk működtetését szolgáló napelemes rendszerrel való kiegészítése.
Az alap fűtés-korszerűsítési beruházás várható megtérülési ideje 4,5-5 év, evvel vethető össze, hogy a megújuló energiával működő vákuumcsöves napkollektorok és fotoelektromos napelemek biztosította melegvíz-előállítás és keringtetés mintegy 7-8 évre megoldottnak tekinthető.
A bankkölcsön összege: 23 ezer Ft, aminek 80%-át fordították a társasházban a fűtés korszerűsítésre, 20%-át pedig napenergiás használati melegvíz (HMV) előállításra. Újbuda Önkormányzata további 9 millió Ft. támogatást biztosított.A megújuló energiák felhasználására irányuló állami kezdeményezést a kerületben a polgármester, Molnár Gyula állította a figyelem előterébe, a gyakorlati megvalósítást a Mészáros György vezette vállalkozás,a Mészáros Udvarház Kft. gondozta, gondozza.
Az ügyvezető igazgató, Mészáros György a megújuló energiákról, a rögös utat bejáró,megvalósult projektekről szólt a kerületbe látogató szakirányú érdeklődőknek. Mint ismeretes, a Földön a széndioxid koncentráció és a hőmérsékletváltozás együtt jár, ezekkel pedig a nagy káresemények, pl. árvizek, melyek hatása közvetlenül is mérhető az utóbbi 40 év biztosítási kárösszegein is.
A vízienergiából, a biomasszából, az óceán energiáiból nyerhető források eltörpülnek a Földet érő napsugárzás óriási energiamennyisége mellett. Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik, évente 1.750-2.200 között van a napsütéses órák száma. Kiaknázására napelemes rendszerek telepíthetők.
Kétféle rendszert ismer a gyakorlat, a meglévő hálózatra kapcsolódót és a sziget-üzeműt. Utóbbi, kombinált megoldásokban a lakott helyektől távol eső felhasználóknál tesz jó szolgálatot.
A felhasználható napelemek készülhetnek
-egykristályos (monokristályos) sziliciumból, ezek gyakorlati hatásfoka 18% (laboratóriumi körülmények között eléri a 25-31%-ot is),
-polikristályos sziliciumból, hatásfokuk 14-16%,
-amorf sziliciumból,
-fém-félvezető összetett fémszerkezetekből, amelyek festékanyaggal érzékennyé tett fémoxidok (kadmuim-tellurid,
réz-indium tellurid) , hatásfokuk 10% alatti,
-adalékkal ellátott amorf félvezetőből,
-szerves anyagokból (polimerekből) , ezek olcsók, de hatásfokuk csak 3-6%.
Kimutatható, hogy egy év alatt egy 40 Kw-os rendszer közel 61 ezer Kw/h elektromos energiát termel, amely szabadon felhasználható. A Zsombolyai u. 4-5. számú épület megvalósult napenergia-rendszere az épület éves energia-szükségletének közel tizedét termeli meg, emellett 54 tonna éves széndioxid-kibocsátástól mentesíti a környezetet.
Fontos tudnivaló, hogy az energetikai célú beruházások megtérülésének kalkulálásakor nem a megtérülési idő számít, hanem az azt követő élettartam, ill. a megtérülés/élettartam aránya. A megtérülési idő a telepítés helyszínétől jelentősen mértékben függ. A megtérülést rendszerint nem egyetlen tényező, hanem 3-4 tétel határozza meg. A cég által szállított rendszerek 20 éves teljesítménygaranciával rendelkeznek, élettartamuk 45-50 év.
A napenergiára építők magyarországi, EU-s és más pályázatokkal vághatnak bele a megvalósításba, ehhez, miként az ügyvezető elmondta, vállalatuk kész elkészíteni s menedzselni is a pályázatokat, a kivitelezés lebonyolítása mellett.
A telepítés során a japán Kyocera cég németországi gyárában készült napelemeket használnak, partnerük még a Steca, az SMA, a Sanyo és mások. Szállítanak napelemes, napkollektoros, pellet tüzelésű, hőszivattyús és kombinált, vegyes rendszereket is.
http://www.stecagmbh.de/index.php?Solarelektronik_Wechselrichter_Photovoltaik
Harmat Lajos