A helyi befektetőket erősíti a válság
3 perc olvasásAz elmúlt évben megközelítőleg ugyanannyi felvásárlási ügyletben vettek részt magyar cégek, mint 2007-ben, de a tranzakciók átlagos mérete lényegesen kisebb volt – mondta Préda István, a cégeladásokat szervező MB Partners Zrt. vezérigazgatója a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület és a Figyelő mai közös konferenciáján.
Az elmúlt évben megközelítőleg ugyanannyi felvásárlási ügyletben vettek részt magyar cégek, mint 2007-ben, de a tranzakciók átlagos mérete lényegesen kisebb volt – mondta Préda István, a cégeladásokat szervező MB Partners Zrt. vezérigazgatója a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület és a Figyelő mai közös konferenciáján.
Tavaly összesen 305 millió euró értékben történtek felvásárlások magyar cégek részvételével. Ez 2008-hoz képest 84 százalékos, a 2007-es csúcsévhez képest pedig 95 százalékos visszaesést jelent.
Az ügyletek számát tekintve közel sem volt ekkora a csökkenés: 2009-ben 85 többségi felvásárlás történt, ami „csak" 36 százalékkal marad el a 2008-as csúcstól, és megközelíti a 2007-es volument.
A legnagyobb visszaesés a tranzakciók méretében következett be, ami 2008 és 2009 között átlagosan 71 millió euróról 4 millióra zsugorodott.
Az ISI Dealwatch fenti adatai mögött Préda szerint többféle trend húzódik meg. A hitelfinanszírozás felszáradásával eltűntek a megatranzakciók. A közepes ügyletek hagyományos megvalósítói visszavonultak a piacról: a nemzetközi szakmai vevők tavaly a saját reorganizációjukkal voltak elfoglalva, a magántőkealapok pedig kivártak, hogy a válság mélypontján olcsón vásárolhassanak.
Az űrt az adósságokat kerülő, vagy még a válság előtt tőkét bevonó magyar és regionális magánbefektetők töltötték ki, akik ki tudták használni az alkalmi vételi lehetőségeket. Ezek a befektetők azonban lényegesen kisebbek, így kisebb befektetéseket valósítottak meg. A felvásárlásoknál eltűnt a hitelfinanszírozás, ami csökkentette az ügyletméretet, illetve az eladósodottságuk okán eladásra kínált cégek miatt alacsony volt a tőkeérték. A kényszereladások jellemzően a kisebb cégeket érintették, a nagyokkal a bankok saját kitettségük miatt kesztyűs kézzel bántak. A nagyvállalatoknál a költségcsökkentés is könnyebben működött, mert üzletágakat tudtak eladni és létszámot tudtak csökkenteni a szervezet ellehetetlenítése nélkül.
Az ügyletek árazásánál a nagy vesztesek a nagy adóssággal végrehajtott óriáskivásárlások voltak. Itt az alárendelt kölcsönök és nagy szeniorhitelek eltűntek, a vételárból helyenként 2-4-szeres EBITDA szorzóval csökkentve az árazást. A korábban is főleg tőkéből finanszírozott közepes méretű ügyletek EBITDA szorzója körülbelül csak 1-gyel, a korábbi 5-7-es átlagról, 4-6-ra csökkent.
A kereslet erősen koncentrálódott a válságban is növekvő réspiaci cégekre, ahol az árazás láthatóan nem csökkent a 2007-2008-as szinthez képest – foglalta össze a piacon tapasztaltakat az MB Partners vezetője.