A Holnap városáért díjazottjai 2016-ban
2016. november 04-én, a Fővárosi Önkormányzat Dísztermében vehették át városi önkormányzatok és vállalkozások a 2016 Holnap városáért Díjait. A 2013-ban alapított Nemzeti Fenntartható Városdíj része a 2010-ben elindított City Hungary Programnak, mely helyi közösségek, helyi emberek követendő példáira hívja fel a figyelmet, a település méretétől függetlenül.
2016. november 04-én, a Fővárosi Önkormányzat Dísztermében vehették át városi önkormányzatok és vállalkozások a 2016 Holnap városáért Díjait. A 2013-ban alapított Nemzeti Fenntartható Városdíj része a 2010-ben elindított City Hungary Programnak, mely helyi közösségek, helyi emberek követendő példáira hívja fel a figyelmet, a település méretétől függetlenül.
A Díj fővédnöke: dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium minisztere beszédében kiemelte; városok és a várossal szorosan együttműködő vállalkozások vezetői jöttek össze, szinte az egész országból, hogy együtt ünnepeljék a Holnap városáért 2016 pályázat díjnyerteseit és a velük együtt dolgozó közösségeket.
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnökeként, fontosnak tartja az Egyesült Nemzetek Közgyűlése által 2015 szeptemberében elfogadott, jövőnket alapjaiban érintő határozatot. A Világunk átalakítása című preambulumból, részletes nyilatkozatból és 17 célkitűzésből álló határozat célkitűzése nem kevesebb, mint a szegénység csökkentése, felszámolása, és Földünk megmentése.
A 11. célkitűzés a városoknak jelöl ki feladatokat, úgymint
a nyomortelepek felszámolása;
a tömegközlekedés bővítése,
kiemelt figyelem a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre, nőkre, gyermekekre,fogyatékkal élőkre, valamint az idősek szükségleteire;
tudatos várostervezés és település-igazgatás az érdekelt lakók bevonásával;
a kulturális és természeti örökség megóvása, megvédése;
a városok kedvezőtlen környezeti hatásainak csökkentése: levegőminőség, hulladékkezelés; biztonságos, elérhető zöld- és
közterületek megteremtése.
Az ENSZ határozat alcímében a manapság sokat emlegetett fenntartható fejlődés fogalom is szerepel. A határozat célkitűzéseinek megvalósításához és a fenntarthatóság elérésére jelentős változásokra van szükség. A változások
első lépése, hogy kisebb és nagyobb közösségekben beszélni kezdjenek a ma élő emberek jóléti ideáljáról, azokról a tényezőkről, amelyek – a Föld megmentése mellett – minél több ember számára megteremtenék a jólétet.
Ebben a kezdeményezésben a városokra vezető szerep vár. A városokban, különösen a tudatosan kiválóságra törő városokban, az emberek ismerik egymást, ismerik a vezetőket, elfogadott értékek keretezik napjaikat, a bizalom a polgárok féltve őrzött kincse.
A fővédnök gratulált a díjazottaknak és kifejezte reményét, hogy a díjat átvevő vezetők a jövőt biztosító feladatuknak érzik ezt a felszólítást, s a Holnap városáért 2016 díjnyertesei, összefogva a többi várossal, településsel, elindítják a Fenntartható Holnap mozgalmat. dr. Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes (Fővárosi Önkormányzat) megfogalmazása szerint; különböző kihívásokkal küzdünk, és megoldásaink, válaszaink is eltérőek lehetnek, de valamiben biztosan hasonlítunk: úgy akarjuk megoldani a jelen városának problémáit, hogy valamennyi válaszunk a jövőt is szolgálja egyben. Nem szabad mindig csak a gondokról beszélnünk, az utánunk jövők nem csupán az általunk megoldott problémák, hanem az elszalasztott lehetőségeink alapján is ítélnek majd.
A főpolgármester-helyettes hozzátette, lehet és kell is beszélni az okos városokról, Budapest is épp most foglalja keretbe smart city elképzeléseit. Lehet és kell is tenni a fenntartható és élhető városi környezetért. Mindazonáltal, a közvetlen környezetünkkel szembeni legfőbb elvárásunk, „az otthonunk legyen otthonos". Szeneczey Balázs elmondta, nem hisz a sémákban, minden városvezetésnek az egyéni megoldásokra kell törekednie.
Ahhoz pedig, hogy ezeket megtalálhassa, nagy segítséget nyújtanak a City Hungary kezdeményezései, kifejezte reményét, hogy a bemutatott jó példák újabb ötleteket inspirálnak majd.
Takács Júlia, a City Hungary ügyvezető igazgatója foglalta össze az eseményt:
Harmadik alkalommal hirdette meg a City Hungary a Holnap városáért Díj védjegy használatáért a pályázatot kategóriától függően kis- és nagyvárosi önkormányzatoknak, valamint vállalkozásoknak. Ösztönözni szeretnék a településeket, legyenek büszkék saját értékeikre, teljesítményükre.
Legyenek tudatában; megvan minden képességük és készségük arra, hogy saját adottságaik, igényeik szerint minél élhetőbbé, fenntarthatóbbá tudják tenni otthonukat. Ily módon válhatnak a városukon kívül élők számára is vonzóvá, tiszteletre méltóvá!
Mindez elsősorban az adott városban/településen, legyen az kicsi vagy nagy, élőktől függ! Mások nem fogják megoldani helyettünk a helyi problémákat, másoknak nem lesz elsődleges érdeke az adott helyi közösség minél sikeresebbé válása. A cél: minél jobb, élhetőbb hellyé váljon otthonunk, ahol jó élni. A megfogalmazott célokhoz már egy új gondolkodásmód párosul napjainkban. A fenntartható fejlődés emberléptékűvé válik a magyar városokban, településeken is: a helyi emberek érdekét is szolgálja a törekvés a magasabb életminőség elérésére.Minden helyi közösségnek megvan a maga karaktere, sajátos egyénisége. Más-más természeti, gazdasági, kulturális,
társadalmi adottsággal rendelkeznek, így más-más módon, más-más formában, saját maguk is alakítva útjukat, felelhetnek meg legjobban a magyar városok, települések a fenntarthatóság és az élhető életminőség hordozóit jellemző elvárásoknak.
A Holnap városáért Díj program főbb partnerei:
az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága
Fővárosi Önkormányzat
Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége
Pest Megye Önkormányzata
Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ)
A Bíráló Bizottság Tagjai:
dr. Réthelyi Miklós, a Holnap városáért Díj Bíráló Bizottságának elnöke, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke
Lipők Sándor, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke
dr. Némethy Sándor, a Göteborgi Egyetem docense
Pásztor Erika Katalina, építész, az Építészfórum főszerkesztője
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke
dr. Szűcs Ervin, a Weber Shandwick ügyvezető igazgatója
A Holnap városáért Díj 2016 díjazottjai:
FENNTARTHATÓ VÁROSÉRT kategória:
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tata Város Önkormányzata
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata
ZÖLD VÁROSÉRT kategória:
Önkormányzatok:
Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat
Gyula Város Önkormányzata
Mórahalom Városi Önkormányzat
Cégek:
MOL Magyarország (MOL Bubi Program)
ÜZLET A VÁROSÉRT kategória:
Budapest Bank Zrt. (Békéscsabáért Program)
A MŰVÉSZET, A KULTÚRA, AZ ÖRÖKSÉG MEGŐRZÉSÉÉRT kategória:
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata
Újhartyán Város Önkormányzata
City Hungary:
A 2010-ben alapított City Hungary a fenntartható magyar városok vezető fóruma.