A Montana cég Infovadász rendszere a magyar bűnüldözésben
2008. március 4-én a Montana Zrt. élőben tartott bemutatót saját fejlesztésű tudásmenedzsment rendszere, az Infovadász legújabb alkalmazásáról, melyet a cég Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében fejlesztett ki az ORFK részére, az ORFK pedig azt a bűnüldözés és bűnmegelőzés hatékonyságának növelésére használja.
2008. március 4-én a Montana Zrt. élőben tartott bemutatót saját fejlesztésű tudásmenedzsment rendszere, az Infovadász legújabb alkalmazásáról, melyet a cég Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében fejlesztett ki az ORFK részére, az ORFK pedig azt a bűnüldözés és bűnmegelőzés hatékonyságának növelésére használja.
Az Infovadász segítségével a magyar rendőrség nyomozói a rendelkezésre álló strukturálatlan, szöveges adathalmazokban és adatbázisokban a korábban információkeresésre szánt idő 9 százaléka alatt megtalálják a releváns információkat. A különböző bűncselekmények tartalom alapján összekapcsolhatók, az egyes információ-töredékek csoportosíthatók, ezáltal korábban nem látszó összefüggések és tendenciák válnak felismerhetővé. Az Infovadász rendszer használata mind a bűnüldözés, mind a bűnmegelőzés hatékonyságát növeli.
A KPMG felmérése szerint a nyugat-európai cégek 78 százaléka érzi úgy, hogy komoly üzleti lehetőségeket szalaszt el a saját szervezetében meglévő tudás kihasználatlansága miatt, az ebből származó bevétel-kiesés pedig éves forgalmuk 6 százalékát is elérheti.
Vadász Pál, a Montana Zrt. elnök-vezérigazgatója rámutatott, az Infovadász olyan, a tartalmi találat hatékonyságát növelő tudásalapú segédeszköz, amely értékes információt készít a korábban strukturálatlan adathalmazokból. Segítségével a keresésre fordított idő és energia elemző- és tartalmi munkára, megalapozottabb döntéshozatalra fordítható.
A Montanánál az innovációban látják a vállalat hosszú távú fejlődésének biztosítékát, s az ezredforduló óta folyamatosan növekvő összeget fordítanak kutatás-fejlesztésre. Céljuk, hogy saját forrásból a következő időszakban is folyamatosan növekvő anyagi és emberi erőforrások szolgálják a K+F-et. A Montanánál vallják, a vállalat jövőjét az Infovadász-hoz hasonló innovatív fejlesztések tudják biztosítani, ill. ennek a szoftvernek a továbbfejlesztése, amely képeket és hangokat is kezelni tudó tudásmenedzsment rendszerek irányába történik.
Így az Infovadász segítségével a felhasználó az adathalmazokban, a *szénakazalban a tűt* is megtalálja, így minden szakterület számára új perspektívát biztosít. Az Infovadász tartalom- és tudás alapú megoldásai a bűnüldözés mellett a közigazgatás számos területén alkalmazhatóak, eredményesek lehetnek az egészségügy, az orvosi-, a biokémiai- és a gyógyszerkutatások világában, nagy szolgálatot tehetnek a banki és a biztosítási területen, de az ügyvédi irodák és a marketing cégek is profitálhatnak a használatából. A tudásmenedzsment rendszer a levéltárak számára is kiváló megoldás, a jövő kutatóközpontjainak pedig elengedhetetlen informatikai eszközévé válhat.
A hagyományos kereső lényege a keresés, a ma használatos keresőprogramok hihetetlen számú találatot eredményeznek, melyek áttekintéséhez tulajdonképpen további, intelligens keresőkre lenne szükség.
Az Infovadász másképpen fogja fel a feladatot: a végtelen sok találat helyett a tartalmilag fontos és releváns információkat találja meg. Vadász Pál szerint a rendszer legfontosabb tulajdonsága, hogy használatával az elektronikus formában meglévő adatokból, a tapasztalatok szerint, 60%-kal több, tartalmilag releváns információ nyerhető, a korábbi keresésre fordított idő 9 százaléka alatt.
Az ORFK részére 2007. október végén átadott Infovadász tudásmenedzsment rendszert a Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében elnyert 400 millió 600 ezer forint vissza nem térítendő támogatásból és 193 millió 308 ezer forint önrész keretösszegből, 24 hónap alatt hozta létre a Montana Zrt. által vezetett konzorcium, melynek tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA SZTAKI) és a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete (MTA NYTI) is.
Az Európai Rendőrségek számára Tudásmenedzser Szakrendszer kifejlesztése elnevezésű pályázat keretében az ORFK-nál pilot projektként megvalósított Infovadász alkalmazás nyelvi adaptálás után bármelyik európai rendőrségnél bevezethető.
A világpiacon vezető brit technológia továbbfejlesztésével létrejött Infovadász keretrendszer a XXI. század csúcs-technológiáját biztosítja a felhasználók számára. 2007. novembere óta, szintén a Jedlik Program keretében elnyert 755 millió 130 ezer forint vissza nem térítendő támogatással, valamint 145 millió 450 ezer forint önrésszel, a Montana által vezetett konzorcium a Vám- és Pénzügyőrség részére fejleszt egy újabb Infovadász alkalmazást, ez esetben egy vám-specifikus tudásalapú támogató rendszert, a Szegedi Egyetem és az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet részvételével.
A cég saját fejlesztésű MonDoc System integrált irat-, és dokumentumkezelő rendszere piacvezető Magyarországon. Az Infovadász szövegbányász szoftver a legmodernebb keresőtechnológiák alkalmazásával a legösszetettebb információhalmazban is képes gyorsan és hatékonyan megtalálni a keresett fogalmakat és összefüggéseket. A Microsoft, a HP, a Novell, a Cisco, az Oracle és a McAfee támogatásával és a különleges minősítésű Montana Quality Mérnökök irányításával a Montana Quality IT Integrator ügyfeleinek informatikai rendszerébe illeszti a világ vezető gyártóinak csúcstermékeit. A rendszerek folyamatos és biztonságos üzemeltetését a Montana Quality Support támogatás biztosítja. A Montana Zrt. 1989-es alakulása óta a hazai IT iparág élvonalbeli vállalatai közé tartozik.
2007-ben a Montana Zrt. és leányvállalata, a Noreg Kft., 3,8 milliárd forint konszolidált árbevételt, és 100 millió forint konszolidált eredményt ért el. Az Infovadász bevezetésétől évi 180-400 millió bevételt várnak a Montanánál.
Harmat Lajos